Hamburg 28. júna 2024 – V severonemeckom Stade neďaleko Hamburgu v piatok začala výstavba nového pevninského terminálu na spracovanie a ďalší transport skvapalneného zemného plynu (LNG). Česko v spolupráci s pološtátnou skupinou ČEZ v ňom bude mať od roku 2027 dlhodobo prenajatú ročnú kapacitu 2 bcm plynu ročne, ktorá by mala pokryť cca štvrtinu súčasnej českej ročnej spotreby, povedal pri slávnostnom spustení stavby minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela. ČR podľa neho musí hľadať nové zdroje plynu, pričom koná v Nemecku aj ďalších krajinách. Informovala o tom agentúra ČTK.

Síkela zdôraznil, že zabezpečenie kapacity v termináli je súčasťou snáh o posilnenie energetickej sebestačnosti a obmedzenie závislosti na Rusku. „Za tri roky od dnešného začatia jeho výstavby sa bude podieľať na pokrývaní viac ako štvrtiny dnešnej českej spotreby. Vďaka svojej výhodnej polohe môže prispieť aj k zníženiu poplatkov za dopravu plynu do ČR,“ povedal minister.

V súčasnosti má Česko do roku 2027 prenajatú časť plávajúceho terminálu na LNG v Holandsku, kde má k dispozícii asi 3 bcm plynu ročne. V nemeckom termináli bude mať ČR svoju kapacitu prenajatú na 15 rokov s možnosťou predĺženia až na 25 rokov. Podľa ČEZ budú dodávky čerpané z nemeckého terminálu pochádzať najmä z USA, naopak ruský plyn by mal byť rovnako ako v Holandsku vylúčený.

Zásoby LNG v termináli pre Česko sú podľa podpredsedu predstavenstva ČEZ Pavla Cyraniho kľúčové aj pre prechod k bezemisnej energetike, v ktorej budú hrať plynové elektrárne dôležitú úlohu. „Česká republika si tak vďaka kapacite v Stade zaistí dlhodobé dodávky LNG a zároveň neskôr možnosť získavať po konverzii terminálu bezemisné plyny,“ uviedol Cyrani.

Pripravovaný terminál vznikne v Dolnom Sasku zhruba na polovici cesty po Labe z Hamburgu k ústiu Severného mora. Celková ročná kapacita po dokončení bude 13,3 bcm plynu, z toho 1,3 bcm pripadne na krátkodobé spotové kontrakty. V prvej fáze bude zariadenie slúžiť na dovoz a spracovanie LNG, syntetického zemného plynu a biometánu, nasledovať má aj spracovanie uhlíkovo neutrálneho amoniaku ako prepravného média pre zelený vodík.

Prvý pevninský terminál na LNG v Nemecku stavia konzorcium Hanseatic Energy Hub. Podľa ČEZ bude prístupný najväčším LNG tankerom s dĺžkou 345 metrov a jeho súčasťou budú aj veľké plynové zásobníky. Zhruba 90 % kapacity si rezervovali veľké európske energetické spoločnosti, popri ČEZ ešte nemecké firmy EnBW a SEFE.