Oslo 1. apríla 2025 – Rozsah údržby nórskej produkčnej plynárenskej infraštruktúry by mal byť v tomto roku nižší ako v rokoch 2023 a 2024, čo by malo viesť k zvýšeniu dodávok plynu do Európy. Na svojom webe o tom informoval prevádzkovateľ plynárenského systému Gassco.
Plyn z nórskeho kontinentálneho šelfu (NCS) v súčasnosti predstavuje viac ako 30 % spotreby zemného plynu v Európe. S cieľom zabezpečiť bezpečnosť a ochranu ťažobných systémov na NCS sa každoročne od apríla do septembra vykonávajú rozsiahle údržbové práce. Gassco ich koordinuje, aby mohol aj v tomto období dodávať čo najviac plynu.
Údržbové práce predstavujú cyklus, ktorý sa plánuje s veľkým predstihom, a je dôležité, aby sa dokončil pred začiatkom novej zimnej sezóny a vrcholom sezóny vývozu plynu do Európy. „Rozsah údržby na nórskom šelfe sa z roka na rok mení. Na obdobie údržby v roku 2025 sa plánuje menej ako v rokoch 2023 a 2024. Celkovo to bude mať za následok vyššie dodávky v lete tohto roku,“ uviedla spoločnosť Gassco.
Pripomenula, že v roku 2024 bol zaznamenaný rekord v dodávkach plynu do Európy, a to aj napriek rozsiahlym údržbovým činnostiam v spracovateľských závodoch, prijímacích termináloch a na poliach. Gassco v minulom roku dodalo 117,6 bcm zemného plynu (1295 TWh), čo predstavovalo cca 9 % celkovej spotreby energie v Európe.
Ťažba na NCS je v súčasnosti historicky najvyššia a prognóza dostupných dodávok zemného plynu do Európy v nasledujúcich rokoch sa od roku 2030 výrazne zníži. Výpočty energetických potrieb Európy na nasledujúcich dvadsať rokov zároveň ukazujú, že zemný plyn je stále veľmi potrebný, konštatovala spoločnosť Gassco, ktorá zdôraznila potrebu ďalších investícií na zmiernenie tempa poklesu ťažby. „Takéto investície si vyžadujú dve veci: plochu na prieskum a jasný trh s energiou v zjednotenej Európe,“ dodala spoločnosť.
Gassco je nezávislý prevádzkovateľ siete ťažobných plynovodov na NCS aj vedúcich z neho. Systém spája približne 56 ťažobných polí na mori s integrovaným systémom spracovania a prepravy plynu do terminálov v Spojenom kráľovstve, Nemecku, Belgicku a Francúzsku.