Berlín 19. septembra 2024 – Rozširovanie nízkouhlíkovej vodíkovej technológie by sa mohlo spomaliť, pretože účastníci sa cítia byť odradzovaní regulačnou a politickou nerozhodnosťou. V stredu (18. 9.) to uviedlo nemecké Združenie pre plyn a vodu DVGW. Informovala o tom agentúra Reuters.
Prieskum medzi vodíkovými hráčmi v najväčšej európskej ekonomike podľa nej odhalil obavy zo spomalenia želaného prechodu od zemného plynu k vodíku vyrobenému elektrolýzou s využitím obnoviteľnej elektriny.
Rečníci na výročnom kongresu DVGW uviedli, že očakávajú rozhodnejšie kroky a menej byrokracie na rozptýlenie pochybnosti o vysokých nákladoch a príliš nízkej dostupnosti.
Podľa Matthiasa Belitza, vedúceho oddelenia udržateľnosti v Asociácii chemického priemyslu VCI je aj dobré výskumné a inovačné prostredie málo užitočné, ak aplikácie nie sú konkurencieschopné. Vyzval politikov na urýchlené zlepšenie v tomto smere.
Šéf DVGW Gerald Linke v tejto situácii poukázal na dôležitú úlohu „modrého“ vodíka, vyrobeného zo zemného plynu a s následným zachytávaním uhlíka. „Dôležitým signálom by bol jasný politický záväzok, že pri preklenutí nedostatočného dovozu sa bez modrého vodíka nezaobídeme,“ vyhlásil.
Vedúci oddelenia energetiky a klímy v oceliarskej priemyselnej skupine WV Stahl Roderik Hoemann zas zdôraznil, že na urýchlenie aplikácií a tým aj dopytu po vodíku v priemysle budú rozhodujúce faktory ako koherentný rámec financovania, rýchly rozvoj infraštruktúry a konkurencieschopné ceny elektriny a vodíka.
Berlínska vláda chce do roku 2030 vybudovať národnú kapacitu elektrolýzy 10 gigawattov (GW) a prijala, resp. ešte plánuje prijať množstvo ďalších opatrení týkajúcich sa dovozu, dopravy, veľkoobchodných trhov a skladovania vodíka s cieľom vytvoriť cenovo dostupnú novú energiu, znížiť emisie a zabezpečiť dlhodobú konkurencieschopnosť nemeckého priemyslu.