Berlín/Praha 20. novembra 2024 – Nemecko od januára zvýši poplatok za tranzit plynu z terajších 2,50 na 2,99 €/MWh. Oznámila to spoločnosť Trading Hub Europe GmbH (THE), správca a koordinátor nemeckého trhu s plynom. Či bude musieť poplatok platiť aj Česko, nie je v tejto chvíli úplne jasné. Záleží na tom, či Spolkový snem stihne do konca roka schváliť novelu energetického zákona. České ministerstvo priemyslu a obchodu (MPO) podľa hovorcu Marka Vošahlíka naďalej počíta s úplným zrušením poplatku od budúceho roka. Informovala o tom agentúra ČTK.

Nemecko v máji po kritike ČR a ďalších krajín sľúbilo, že poplatok od januára zruší. Pripravilo novelu, ktorú v septembri Spolkový snem schválil v prvom čítaní. Teraz je návrh vo výbore pre ochranu klímy a energetiku.

Na začiatku novembra sa však v Nemecku rozpadla vládna koalícia sociálnych demokratov, zelených a slobodných demokratov, čo skomplikovalo aj prácu Spolkového snemu. Po odchode FDP z vlády Nemecku vládne kabinet SPD a zelených, ktorý nemá v parlamente väčšinu. Kancelár Olaf Scholz by do predčasných volieb, ktoré by sa mali uskutočniť 23. februára, rád schválil niektoré zákony, ktoré podľa neho neznesú odklad. Takzvanú tretiu novelu zákona o energetickom hospodárstve pritom v posledných dňoch ako prioritu nespomínal. V tejto chvíli tak nie je jasné, či bude schválená a stihne do konca roka nadobudnúť platnosť.

Novela má zmeniť tú časť zákona, na základe ktorej sa vyberajú poplatky na objemy plynu na cezhraničných bodoch. Vláda to zdôvodnila nutnosť zmeny tým, že Európska komisia dospela k názoru, že časť platného zákona nie je zlučiteľná s právom EÚ. Poplatky navyše podľa nemeckej vlády sťažujú stredoeurópskym a východoeurópskym krajinám diverzifikáciu zdrojov plynu. „Tým je poplatok v rozpore so spoločnou snahou EÚ stať sa nezávislou od ruského zemného plynu,“ píše sa v opise návrhu na webe Spolkového snemu.

ČR, Slovensko, Rakúsko a Maďarsko až do tohtoročnej jari stupňovali tlak na EK, aby proti spornému poplatku zakročila. Kritizovali poplatok práve aj preto, že podľa nich komplikuje snahu odstúpiť od dodávok ruského plynu, pretože neúmerne zvyšuje náklady na dovoz plynu zo západnej Európy.

Spoločnosť THE vo výpočte poplatku počíta s tým, že od 1. januára budúceho roka bude platiť nový zákon, a nebude tak mať príjmy z objemov plynu na cezhraničných bodoch. Ako by sa správca zachoval, keby sa nestihlo novelu zákona schváliť, nie je v tejto chvíli jasné.

MPO však podľa Vošahlíka naďalej počíta s úplným zrušením poplatkov pre tranzit do ČR od začiatku roka 2025. „Podľa informácií MPO je zvýšenie poplatkov vypočítavané bez zohľadnenia objemov na cezhraničných bodoch. To znamená, že sa spomínané navýšenie poplatku netýka dodávok plynu pre ČR. Rezort zároveň očakáva, že výber poplatku bude od 1. januára 2025 na cezhraničných bodoch zrušený, ako niekoľkokrát zástupcovia nemeckej vlády deklarovali. Pre Česko sa teda na základe tohto oznámenia nič nemení,“ povedal.

Nemecko poplatok zaviedlo na jeseň roku 2022, slúžiť mal na pokrytie nákladov na ukladanie plynu v zásobníkoch a na zaistenie bezpečnosti dodávok. Poplatok sa týka spoločností a spotrebiteľov v Nemecku a dovozcov v susedných krajinách, ktorí nakupujú plyn prostredníctvom nemeckých plynovodov.