Kišiňov 20. decembra 2024 – Moldavská prezidentka Maia Sanduová vo štvrtok (19. 12.) obvinila Gazprom z vyvolania energetickej krízy v Moldavsku s tým, že ruská plynárenská spoločnosť odmieta dodávať plyn alternatívnou trasou, ak koncom tohto roka prestane prúdiť cez Ukrajinu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Moldavsko s 2,5 milióna obyvateľov sa pripravuje na dlhé výpadky elektriny, keďže Kyjev vyhlásil, že nepredĺži tranzitnú zmluvu s Gazpromom, keď 31. decembra vyprší jej platnosť.

Rusko dodáva Moldavsku cez Ukrajinu približne 2 bcm plynu ročne. Tento plyn sa dodáva do separatistického regiónu Podnestersko, ktorý ho využíva na výrobu lacnej elektrickej energie, ktorú predáva vládou kontrolovanej časti Moldavska.

„Problémom je, že Gazprom jednoducho odmieta plniť zmluvné podmienky a dodávať plyn inou trasou. Trasa je k dispozícii, objemy sú k dispozícii,“ povedala Sanduová. „Aby som veci nazvala pravým menom, je to pre nich príležitosť vytvoriť v Moldavsku energetickú krízu. Je to pre nás ďalšia lekcia – aby sme nemali jeden zdroj dodávok energie, ktorý nás zakaždým vydiera,“ dodala.

Vláda exsovietskej republiky, ktorá sa snaží vstúpiť do EÚ, podľa prezidentky zvažuje, ako by bolo možné dodávať zemný plyn do Podnesterska a podporiť ho, aby zaplatilo účet.

Podnestersko a vláda v Kišiňove sa v roku 2022 dohodli, že všetok ruský plyn, ktorý Moldavsko dostane, bude prúdiť do odštiepeneckého regiónu, ktorý za palivo tradične neplatí. V neuznanej separatistickej enkláve sa nachádza elektráreň, ktorá za pevnú a nízku cenu dodáva väčšinu elerktriny pre vládou kontrolované oblasti Moldavska.

Bez dodávok plynu by elektráreň mohla prestať fungovať a Moldavsko a Podnestersko by čelili niekoľkohodinovým výpadkom elektriny, s akými sa susedná Ukrajina naučila žiť približne dva roky pre neustále ruské raketové útoky.

Podľa Sanduovej vláda navrhne „variant“, ako by sa plyn do Podnesterska dodával, ak Gazprom od 1. januára zastaví dodávky plynu. Jedna z alternatívnych trás by mohla viesť cez plynovod TurkStream do Turecka a potom cez Bulharsko a Rumunsko.

Moldavsko aj Podnestersko vyhlásili výnimočný stav v súvislosti s hrozbou prerušenia dodávok plynu.

Sandu uviedol, že hlavnou otázkou je platba za plyn dodávaný do Podnesterska. „Ľavý breh Dnestra bude musieť zaplatiť za plyn, ktorý Moldavsko dodá do Podnesterska,“ zdôraznila. „Otázkou je, ako bude ľavý breh Dnestra schopný zaplatiť za tento plyn,“ dodala podľa agentúry Reuters.