Petrohrad 6. júna 2024 – Maďarsko je spokojné so spoluprácou s Ruskom pri dodávkach zemného plynu a nemá v pláne prestať ho od Moskvy nakupovať, napriek tlaku, ktorý je na Maďarsko v tomto ohľade vyvíjaný. Na ekonomickom fóre v Petrohrade to povedal maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó. Informovala o tom agentúra ČTK.
Zatiaľ čo krajiny západnej Európy vyvíjajú úsilie, aby sa od ruského plynu odpútali, Maďarsko na základe 15-ročnej zmluvy podpísanej v roku 2021 dostáva z Ruska 4,5 bcm plynu ročne. Szijjártó dodal, že pre Maďarsko je prioritou zaistiť dodávky plynu, ktorý potrebuje, bez ohľadu na politické alebo ideologické tlaky.
Do Maďarska teraz plyn tečie hlavne plynovodom Turkstream, ktorý Moskve umožňuje obísť Ukrajinu pri preprave ruského plynu do južnej Európy.
Maďarsko je jediným členom EÚ, ktorého líder, premiér Viktor Orbán, udržuje od ruskej invázie na Ukrajinu z februára 2022 priateľské vzťahy s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, uviedla agentúra Reuters.
Český premiér Petr Fiala na začiatku tohto roka uviedol, že Česko sa čoskoro úplne zbaví závislosti na energetických surovinách z Ruska. V prípade dodávok plynu je podľa neho takmer hotovo, po rozšírení ropovodu TAL v budúcom roku to očakáva aj pri dodávkach ruskej ropy, ako aj pri postupnom nahradení ruského jadrového paliva.
ČR má teraz k dispozícii kapacity LNG v holandskom Eemshavene, kde má do roku 2027 asi 3 bcm plynu ročne. Česká vláda sa tiež zaujíma o vznikajúci terminál na LNG na nemeckom ostrove Rujana v Baltskom mori, ktorý je infraštruktúrne výhodný. Región je totiž spojený so Saskom plynovodom OPAL, na ktorý je produktovodom Gazela napojené Česko. Ruský plyn v minulosti tvoril takmer 97 % dodávok do Česka.