Paríž 16. októbra 2024 – Svet stojí na prahu nového veku elektriny. Dopyt po fosílnych palivách dosiahne vrchol do konca desaťročia a prebytok zásob ropy a plynu by mohol podporiť investície do takzvanej zelenej energie, uviedla v stredu Medzinárodná energetická agentúra (IEA) vo svojom Výhľade svetovej energetiky. Upozornila na vysokú mieru neistoty, pretože Blízkym východom a Ruskom, kde sa ťaží ropa a zemný plyn, zmietajú konflikty. Tento rok sa tiež budú konať voľby v krajinách, ktoré predstavujú polovicu svetového dopytu po energii. Informovala o tom agentúra ČTK.
„V druhej polovici tohto desaťročia by nás vyhliadka na dostatočnejšie – alebo dokonca nadbytočné – dodávky ropy a zemného plynu v závislosti od vývoja geopolitického napätia posunula do veľmi odlišného sveta energetiky,“ uviedol výkonný riaditeľ IEA Fatih Birol. Prebytok zásob fosílnych palív by pravdepodobne viedol k zníženiu cien a mohol by umožniť krajinám venovať viac zdrojov na čistú energiu, čím by sa svet dostal do „veku elektriny“, dodal.
Vlani bolo podľa IEA celosvetovo uvedené do prevádzky rekordné množstvo čistej energie, vrátane viac ako 560 GW kapacity OZE. Očakáva sa, že v tomto roku sa do čistej energie investujú približne dva bilióny dolárov, čo je takmer dvojnásobok čiastky investovanej do fosílnych palív.
Birol uviedol, že zatiaľ čo v niektorých krajinách sa transformácia energetiky spomaľuje, inde sa zrýchľuje. „Prírastok kapacity OZE je tento rok o 20 % vyšší ako v roku 2023. Výrazné spomalenie šéf IEA nevidí, prechod je preto podľa neho poháňaný ekonomikou, nie klimatickou politikou.
V scenári založenom na súčasnej politike vlád dosiahne celosvetový dopyt po rope pred rokom 2030 vrchol na úrovni takmer 102 mil. barelov denne. Do roku 2035 sa potom zníži späť na úroveň roku 2023, čo by bolo 99 miliónov barelov denne. Prispieť by k tomu mal najmä nižší dopyt v odvetví dopravy v dôsledku rastúceho využívania elektromobilov.
Motorom dopytu po energii by podľa IEA mala byť klimatizácia. Rast teplôt a vyššie príjmy obyvateľov by mohli do roku 2050 zvýšiť záujem o ne o 280 %. Využívanie klimatizácií si podľa správy do roku 2030 vyžiada navyše 697 TWh elektrickej energie, viac ako trojnásobok dodatočného dopytu po počítačových dátových centrách. Elektromobily by si medzitým vyžiadali ďalších 854 TWh, uviedla IEA.
Podľa súčasného scenára IEA klesnú ceny ropy z 82 USD/b v roku 2023 na 75 USD v roku 2050. Ak by však vlády sledovali cieľ znižovať emisie v energetickom sektore na takzvanú čistú nulu, v roku 2050 by sa cena barelu mohla dostať až na 25 USD, tvrdí IEA.