Viedeň 15. novembra 2024 – Ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom v piatok informovala rakúsku energetickú spoločnosť OMV, že od 16. novembra zastaví svoje dodávky zemného plynu do Rakúska. Vyplýva to z informácie zverejnenej na platforme CEGH Remit v piatok. Informovala o tom agentúra Reuters s tým, že objem plynu, ktorého sa zastavenie dodávok týka, zodpovedá 7400 MWh/h, resp. cca 5 TWh za mesiac.
Gazprom to odmietol komentovať. Ide však zrejme o reakciu na rozhodnutie OMV vymáhať náhradu škody vo výške 230 miliónov eur, ktorú mu prisúdil tribunál Medzinárodnej obchodnej komory v spore s Gazprom Exportom, za jeho rozhodnutie zo septembra 2022 zastaviť vývoz zemného plynu do Nemecka.
OMV Gas Marketing & Trading iniciovala žiadosť o arbitráž v januári 2023. Spoločnosť OMV sa rozhodla okamžite začať vymáhať priznané škody od spoločnosti Gazprom Export započítaním svojich pohľadávok voči jej existujúcej zmluve s Gazpromom o dodávkach plynu do Rakúska.
„Očakáva sa, že môže dôjsť k zhoršeniu zmluvného vzťahu na základe rakúskej dodávateľskej zmluvy OGMT s Gazprom Exportom, vrátane potenciálneho zastavenia dodávok plynu,“ uviedla OMV vo štvrtok (14. 11.) s tým, že v takom prípade by mohlo dôjsť k malým jednorazovým hedžingovým stratám, ktoré by však budú jasne prevážené pozitívnymi účinkami vymožených škôd.
OMV podľa agentúry Reuters pripomenula, že vybudovala nové dodávateľské reťazce zemného plynu s použitím neruských zdrojov a dodatočného prístupu k plynovodom. Jej portfólio zahŕňa niekoľko dodávateľských zdrojov z Nórska a ďalšie dlhodobé zmluvy na LNG.
Rakúska spoločnosť tvrdí, že môže svojim zákazníkom dodávať plné zmluvné objemy plynu, ak by Gazprom Export ukončil rakúsky dodávateľský kontrakt, a že jej zásobníky v Rakúsku sú v súčasnosti naplnené na viac ako 90 %.
„OMV uviedla, že nakúpila dostatok plynu odinakiaľ, aby pokryla svoje straty z Ruska. Stále však očakávame, že to prehĺbi energetickú krízu v Rakúsku, ktorá viedla k výraznému poklesu dopytu po plyne a zasiahla výrobný sektor,“ uviedli analytici z Eurointelligence. „Rakúske hospodárstvo je v súčasnosti v recesii. Nemecko kýcha a Rakúsko prechladne. Ale je to aj preto, že vyššie náklady na energiu obmedzujú schopnosť spoločností investovať,“ dodali podľa agentúry Reuters.
Rakúsko sa nenechá vydierať, hovorí kancelár
Rakúsko bolo prvou západoeurópskou krajinou, ktorá nakupovala ruský plyn, pričom ZSSR podpísal zmluvu o dodávkach v roku 1968, len niekoľko mesiacov pred sovietskou inváziou do Československa.
Podľa rakúskeho kancelára Karla Nehammera sú rakúske zásobníky plynu naplnené z 93 percent, a krajina je tak na zastavenie dodávok z Ruska dobre pripravená, uviedla agentúra ČTK.
„Stalo sa teda niečo, čo sme už dlho očakávali, od začiatku vojny na Ukrajine, a na túto situáciu sme sa pripravovali,“ povedal v piatok Nehammer na tlačovej konferencii. Zdôraznil, že žiadna domácnosť v krajine nebude mrznúť. „Nikto nás nebude vydierať. Ani ruský prezident nie,“ uviedol kancelár. „Nenecháme Putinovu vládu, ani Putina samotného, aby nás zrazili na kolená,“ citovala ho podľa ČTK agentúra APA.
Ukrajinský tranzit
Koncom roka vyprší platnosť tranzitného kontraktu medzi Ruskom a Ukrajinou. Cez ukrajinskú trasu boli ruským plynom zásobované najmä Slovensko a práve Rakúsko.
Rusko v roku 2023 prepravilo cez Ukrajinu približne 15 bcm plynu – len 8 % z maximálnych objemov ruského plynu, ktoré prúdili do Európy rôznymi trasami v rokoch 2018-2019, vyplýva z údajov zostavených agentúrou Reuters.
V roku 2023 ukrajinská tranzitná trasa pokrývala 65 % spotreby plynu Rakúska a jeho východných susedov Maďarska a Slovenska, uviedla Medzinárodná energetická agentúra. Ukrajina opakovane vyhlásila, že neplánuje tranzitnú dohodu predĺžiť. Maďarsko už dostáva drvivú väčšinu ruského plynu cez plynovod TurkStream,
Slovensko naďalej odoberá ruský plyn cez Ukrajinu a spoločnosť SPP sa snaží o zachovanie ukrajinského tranzitu vzhľadom na jeho ekonomickú výhodnosť.
Očakávalo sa, že tento rok by cez Ukrajinu malo pretiecť celkovo 14 bcm ruského plynu. Na septembrovej Jesennej konferencii SPNZ generálny riaditeľ SPP Vojtech Ferencz uviedol, že akákoľvek obnovená dohoda by mala tieto objemy zachovať, pretože preprava výlučne na Slovensko by príliš zvýšila tranzitné náklady.
Riziko zastavenia ruských dodávok do Rakúska už vo štvrtok prispelo k rastu európskych cien plynu a jeho skutočné zastavenie zrejme spôsobí ich ďalšie zvýšenie.