Praha 19. novembra 2024 – Dovoz plynu z Ruska do Česka v posledných týždňoch výrazne vzrástol. Zatiaľ čo po prevažnú časť tohto roku väčšina plynu do ČR pritiekla z Nemecka, v novembri tvorí viac ako 95 % dodávok plyn, ktorý pritiekol zo Slovenska, odkiaľ podľa odborníkov prúdi predovšetkým ruský plyn. Vyplýva to z prepravných štatistík spoločnosti Net4Gas, ktoré má k dispozícii agentúra ČTK.

Podľa analytikov je hlavným dôvodom súčasného trendu nižšia cena ruského plynu na trhu, dovoz cez Nemecko predražujú prepravné poplatky.

Dodávky plynu z Ruska do ČR začali podľa štatistík Energetického regulačného úradu (ERÚ) výrazne klesať po začatí ruskej invázie na Ukrajine, po väčšinu roka 2023 boli takmer na nule. Od minuloročnej jesene však podľa údajov začal podiel ruského plynu opäť postupne stúpať. Stále však bol jeho podiel menšinový.

Tohtoročný podiel prepravy z jednotlivých zdrojov sa podľa štatistík Net4Gas celkom pravidelne deň čo deň mení. V súhrne však za väčšinu tohto roku platí pomer 55 % dodávok plynu z Nemecka a asi 45 % zo Slovenska. V novembri sú však čísla dodávok úplne odlišné. Podiel plynu, ktorý pritiekol zo Slovenska, tvorí viac ako 95 % dodávok.

Napríklad v pondelok (18. 11.) cez Lanžhot, hlavný prepojovací bod na hraniciach so Slovenskom, pritieklo cez 151 GWh plynu, zatiaľ čo cez prepojovací bod Brandov na severozápade republiky len niečo málo cez 5 GWh. „V posledných týždňoch sme zaznamenali nárast podielu dodávok plynu cez Slovensko, zatiaľ čo dodávky cez Nemecko klesli,“ potvrdil ČTK hovorca Net4Gas Vojtech Meravý.

Upozornil, že spoločnosť sa ako prevádzkovateľ prepravnej sústavy nezaoberá obchodovaním s plynom a nemá tak vplyv na to, odkiaľ a kým je plyn do krajiny dodávaný. Nemôže tak ani potvrdiť, že plyn zo Slovenska je čisto ruský. V minulosti však už tuzemské úrady opakovane pripúšťali, že zo slovenskej strany tečie prevažne plyn z Ruska. To podľa ČTK potvrdzujú aj odborníci.

„Hoci pôvod plynu nemožno jednoznačne určiť, tak s veľkou mierou istoty sa dá predpokladať, že sa jedná o plyn ruský,“ povedal analytik XTB Jiří Tyleček. Ako hlavnú tranzitnú krajinu pre ruský plyn označila Slovensko aj Barbora Formánková z EGF.

Ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda potom pripomenul, že od októbra môže cez Lanžhot tiecť aj plyn z Alžírska, ktorého dodávky si nedávno zaistil ČEZ, jeho podiel na dodávkach cez Slovensko však bude výrazne menšinový. Kovanda navyše uviedol, že väčšina dovezeného plynu v tuzemsku zostáva, nemožno tak ani tvrdiť, že by plyn z východu Českom len pretekal.

Cenová výhodnosť ako hlavný dôvod

Hlavným dôvodom pre taký výrazný nárast dodávok plynu z východu je podľa analytikov jeho cenová výhodnosť. „Ruský plyn je lacnejší ako alternatívne zdroje. Jedným z hlavných dôvodov sú prepravné poplatky Nemecka. Ten v súčasnosti dosahuje 2,5 eura za megawatthodinu. V medzinárodnom obchode s plynom sa nehrá na ideály. Rozhoduje tvrdý biznis,“ uviedol Tyleček. Upozornil, že na ruský plyn nie sú uvalené žiadne sankcie, takže postup obchodníkov je legálny.

Podľa Formánkovej síce majú európske krajiny dostatočné zásoby plynu na zimu, v súčasnej dobe však na trhu víťazí cena.