Washington 20. decembra 2024 – Novozvolený prezident USA Donald Trump v piatok vyhlásil, že Európska únia môže čeliť clám, ak nezvýši nákupy americkej ropy a plynu, aby tak prispela k zníženiu rastúceho prebytku v obchode s USA. Informovala o tom agentúra Reuters.
Podľa údajov americkej vlády EÚ už teraz nakupuje najväčší podiel amerického vývozu ropy a plynu a v súčasnosti nie sú k dispozícii žiadne ďalšie objemy, pokiaľ Spojené štáty nezvýšia ťažbu alebo sa objemy nepresmerujú z Ázie – ďalšieho veľkého spotrebiteľa americkej energie.
„Povedal som Európskej únii, že svoj obrovský prebytok voči Spojeným štátom musia vyrovnať rozsiahlym nákupom našej ropy a plynu,“ uviedol Trump v príspevku na sociálnej sieti.
Brusel v reakcii uviedol, že je pripravený s Trumpom rokovať o posilnení spolupráce v oblasti energetiky. „EÚ je odhodlaná postupne ukončiť dovoz energií z Ruska a diverzifikovať zdroje dodávok,“ povedal agentúre Reuters hovorca Európskej komisie
Trump prisľúbil zavedenie ciel na väčšinu, ak nie na všetky dovozy, a uviedol, že Európa zaplatí vysokú cenu za to, že desaťročia dosahovala s USA veľký obchodný prebytok.
Novozvolený prezident, ktorý sa ujme funkcie 20. januára, už avizoval vysoké clá na troch najväčších obchodných partnerov Spojených štátov – Kanadu, Mexiko a Čínu.
Väčšina európskych rafinérií ropy a plynárenských firiem je súkromná a vlády nemajú možnosť ovplyvniť, odkiaľ nakupujú, pokiaľ nedôjde k zavedeniu sankcií alebo ciel. Vlastníci zvyčajne nakupujú na základe ceny a efektívnosti.
EÚ prudko zvýšila nákupy americkej ropy a plynu po rozhodnutí zaviesť sankcie a znížiť závislosť od ruských energií v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu.
Spojené štáty sa v posledných rokoch stali najväčším producentom ropy s ťažbou viac ako 20 miliónov barelov ropy denne, čo predstavuje pätinu celosvetového dopytu.
Vývoz ropy z USA do Európy dosahuje viac ako dva milióny barelov denne, viac ako polovicu celkového vývozu USA, pričom zvyšok smeruje do Ázie. Podľa údajov americkej vlády sú najväčšími dovozcami Holandsko, Španielsko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Dánsko a Švédsko.
USA sú tiež najväčším svetovým producentom a spotrebiteľom plynu s produkciou viac ako 103 miliárd kubických stôp denne (bcfd).
Vláda USA predpokladá, že vývoz LNG z USA v roku 2024 dosiahne priemerne 12 bcfd. V roku 2023 sa Európa podieľala na vývoze LNG z USA 66 %, pričom hlavnými destináciami boli Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Španielsko a Nemecko.
EÚ dosiahla v októbri obchodný prebytok so zvyškom sveta vo výške 3,9 miliardy eur, čo je menej ako 8,4 miliardy eur v októbri 2023. Obchod EÚ so Spojenými štátmi, ktoré sú hlavným obchodným partnerom bloku, vykázal v októbri celkový prebytok 20,3 mld. eur, čo je viac ako 16,8 mld. eur pred 12 mesiacmi.
Vývozu EÚ dominuje Nemecko, pričom kľúčovými tovarmi sú automobily, stroje a chemikálie.