Praha 19. júla 2024 – Česká republika obvinila Nemecko, že hromadí plyn určený Česku. Berlín podľa Prahy znižuje kapacitu exportného plynovodu práve v čase, keď región zápasí s problémom nahradenia dodávok z Ruska. S odvolaním sa na list ministra priemyslu a obchodu Jozefa Síkelu to píše agentúra Bloomberg. Informovala o tom agentúra ČTK.

Síkela v liste podľa Bloombergu uvádza, že prevádzkovateľ prepravnej sústavy Gascade Gastransport GmbH znižuje výstupnú kapacitu prípojného bodu na severozápadnej hranici. Tá má byť od 1. októbra zredukovaná na 14,5 GWh oproti súčasnej kapacite 69 GWh. Český minister to napísal eurokomisárke pre energetiku Kadri Simsonovej. Podobný list zaslal aj nemeckému ministrovi hospodárstva Robertovi Habeckovi.

Bloomberg píše, že dodávky plynu smerujúce zo západu na východ budú mať zásadný význam, pretože EÚ sa snaží ešte viac znížiť svoju závislosť na fosílnych palivách z Ruska. Nemecko patrilo ku krajinám najviac zasiahnutým energetickou krízou a bolo závislé na zvýšenom dovoze LNG a elektriny od svojich susedov. Rozhodnutie prevádzkovateľa prepravnej sústavy znížiť kapacitu by mohlo narušiť ducha spolupráce na kontinente a mohlo by sťažiť východoeurópskym krajinám snahu obmedziť závislosť na Rusku.

„Táto situácia vytvára pre niektoré členské štáty stimul k maximalizácii dovozu plynu z východu,“ napísal podľa Bloombergu Síkela. „V extrémnom prípade by taká nízka kapacita sotva stačila pre český trh s plynom, ale v žiadnom prípade by nemohla významne prispieť k zásobovaniu ostatných krajín ,“ dodal.

Úpravy na prípojke VIP Brandov odrážajú skutočnosť, že v nemeckej sústave sú nižšie celkové objemy plynu z dôvodu eliminácie ruského dovozu, uviedol hovorca Gascade. Česká republika by si podľa neho mohla v krátkodobom horizonte ešte rezervovať časť nevyužitej kapacity prípojky.

Podľa americkej investičnej banky Goldman Sachs bude stredná Európa po vypršaní tranzitnej dohody o preprave ruského plynu cez Ukrajinu v januári viac závislá na dodávkach plynu potrubím zo severozápadu. Tieto dodávky plynu z Nemecka sa zároveň od minulého leta znížili, pretože viacero krajín sa namiesto nich spolieha na LNG, uviedla tento týždeň analytička banky Samantha Dartová.

Česi už predtým obvinili Nemecko, že penalizuje svojich zákazníkov zvýšením poplatku za skladovanie plynu z 1,86 na 2,50 €/MWh. Krajina poplatok zaviedla na vrchole európskej energetickej krízy v roku 2022. Stredoeurópske štáty vtedy uviedli, že daň poškodila ich snahu zbaviť sa závislosti na ruskom plyne. Nemecko im vyhovelo a uviedlo, že poplatok od januára zruší.