Peking 29. októbra 2024 – Čínsky dopyt po zemnom plyne má do roku 2040 vyskočiť o viac ako 50 %, zo súčasných 400 miliárd kubických metrov (bcm) na viac ako 600 bcm ročne, tvrdí Jing-jing Čou, riaditeľ pre pôvod LNG v Cheniere Energy, najväčšom americkom vývozcovi LNG. Informoval o tom portál oilprice.com.
„Niet pochýb o tom, že rast dopytu po plyne v Číne, v absolútnom vyjadrení, je výrazne poháňaný dopytom po energii, politikami, ako je prechod z uhlia na plyn, ako aj obrovským budovaním infraštruktúry,“ povedal Čou na konferencii Asia Gas Markets v Singapure.
Cheniere očakáva, že Čína sa čoskoro stane prvým svetovým trhom so 100 miliónmi ton dopytu po LNG, ktorý bude predstavovať 25 % až 30 % celkového čínskeho dopytu po zemnom plyne, dodal.
Čína, ktorá v posledných rokoch prekonala Japonsko a stala sa najväčším svetovým dovozcom LNG, bude kľúčovým ťahúňom rastu globálneho dopytu po LNG, tvrdia analytici a obchodníci s týmto palivom.
Napríklad Shell očakáva, že celosvetový dopyt po LNG do roku 2040 vzrastie o 50 %, poháňaný vyšším dopytom z Ázie aj prechodom z uhlia na plyn v Číne. Nárast spotreby LNG bude stimulovať hospodársky rast južnej a juhovýchodnej Ázie. Globálny trh s LNG bude pokračovať v raste do 40. rokov 21. storočia, do značnej miery poháňaný čínskou priemyselnou dekarbonizáciou a rastúcim dopytom v iných ázijských krajinách, uviedol Shell vo svojom ročnom výhľade LNG začiatkom tohto roka.
V Ázii, kľúčovom trhu s rastúcim dopytom po zemnom plyne, sa očakáva aj rozvoj ďalšieho kľúčového ťahúňa dopytu po LNG – technológií AI a dátových centier. Zemný plyn a v ázijskom prípade LNG by mohli byť veľkým víťazom tohto technologického boomu, keďže plynové elektrárne dominujú v mixe elektriny v mnohých rozvinutých ázijských ekonomikách. Na rozvíjajúcich sa trhoch je plyn uprednostňovaný pred uhlím pri zásobovaní umelej inteligencie elektrinou s cieľom zníženia emisií, napísala analytická a konzultačná spoločnosť Wood Mackenzie minulý mesiac vo svojej správe „Gas Fuels Asia’s Data Center Boom“.