Bratislava 8. decembra 2021 – Súčasná situácia na trhu so zemný plynom je trhovým výkyvom, ktorý spôsobila pandémia Covid-19. Výsledkom nerovnováhy je vysoký dopyt po plyne, za ktorým výrazne zaostáva jeho ponuka. Oba faktory tlačia cenu nahor. V podcaste Otvorene o plyne o tom hovoril energetický analytik spoločnosti JPX Ján Pišta.
„Keď sa pozrieme do minulosti, vzniklo to ešte v roku 2019. Zima 2019/2020 nebola taká studená a veľa zásob plynu sa toho neminulo. V roku 2020 prišla pandémia, ktorá spôsobila spomalenie ekonomiky a pokles spotreby. Výsledkom bolo, že v roku 2020 na jar a v lete bol na trhu obrovský prebytok plynu. Až taký, že mnohí odberatelia rušili dodávky LNG tankermi. Takže výsledkom bolo to, že keďže predtým, v roku 2020, sa nezásobili dostatočne, táto zima vyprázdnila zásobníky a zásoby. Vlastne už v januári – februári 2021 sme videli prudký rast cien plynu a navyše prišlo aj ekonomické oživenie, keď sa krajiny začali dostávať z pandemických opatrení. Výsledkom bol rast spotreby plynu,“ vysvetlil Pišta.
Dôležitý vplyv na cenu má aj klimatická politika EÚ, drahšie emisné povolenky a rastúci podiel OZE. Napríklad veterné elektrárne v Nemecku vyrobili v tomto roku menej elektrickej energie a teda rástol dopyt po jej produkcii z uhlia a plynu. „Emisné povolenky potrebujú v prípade plynu nakupovať aj rôzne paroplynové zdroje. Takže viac-menej zohrávajú v cenách plynu pomerne vážnu úlohu. Nepriamo však zohrávajú úlohu hlavne cez ceny uhlia a elektriny. Ten balík je celý prepojený. Dá sa povedať, že v emisných povolenkách je pomerne veľa rôznych investorov, finančných fondov a iných finančných inštitúcií, ktoré sa snažia nakupovať tento inštrument ako investičný. Banky a fondy sa pozerajú na energetické komodity ako na celok, kde hlavnú úlohu hrá ropa. Pokiaľ sa zaznamenajú nejaké pohyby na rope alebo iných komoditách, má to určitý vplyv na všetko ostatné, čiže aj na ceny plynu. Je to ďalší faktor, vďaka ktorému zohrávajú emisné povolenky rolu aj v cenách plynu,“ upozornil Pišta.
Väčší dopyt po plyne znamená drahší plyn a vďaka tomu nastala aj paradoxná situácia, že finančne sa v súčasnosti viac oplatí vyrábať elektrickú energiu klimaticky „špinavším“ spôsobom, z uhlia. „Ceny plynu sú také vysoké, že v prípade mnohých paroplynových zdrojov, najmä s nižšou účinnosťou, sa neoplatí vyrábať elektrinu z plynu pri aktuálnych cenách elektriny a emisných povoleniek. To je práve ten paradox, že keď bol plyn lacnejší, minulý a predminulý rok, tak rozdiel medzi clean spark spreadom a clean dark spreadom, čo je vlastne efektivita výroby elektriny z plynu a uhlia, bol v prospech plynu, a to pomerne vysoko. Teraz sa situácia otočila,“ konštatoval Pišta, ktorý vývoj na trhu nevidí ružovo. Európe chýba asi 20 mld metrov kubických plynu. Približne desatinu tohto deficitu môže zmazať plyn, ktorý tečie z Ruska nad rámec dlhodobých kontraktov. Už pri priemerne chladnej zime to nemusí stačiť. Podľa Pištu Rusko má dosť plynu, no momentálne sleduje vlastné ciele. „Prvým je spustenie plynovodu Nord Stream 2. Je to obrovská investícia, ktorú urobili a teraz leží na dne mora nevyužitá. Predpokladali, že tento plynovod pôjde naplno už pred rokom. Je to pomerne uviaznutá investícia a majú veľký záujem, aby sa rozbehla. Druhým cieľom, ktorý Rusko sleduje, sú dlhodobé kontrakty. Ich situáciu čítam tak, že radšej budú mať ceny nižšie, ako sú teraz, ale nie, aby sa tak prudko menili. Preto sa snažia donútiť všetkých odberateľov v Európe k dlhodobým kontraktom, tak ako to bolo pred časom, keď boli z veľkej časti indexované na ropu a olejové vzorce,“ zdôraznil Pišta s tým, že v krátkom i strednodobom horizonte očakáva, že ceny zemného plynu ostanú výrazne vyššie ako boli vlani, či na začiatku roku 2021. „Neočakávam, že by veľmi klesli. V priebehu budúceho roku budú na jar zásobníky ešte prázdnejšie, ako boli tento rok. Ak Rusko nezmení svoju politiku a nebude do Európy dodávať viac plynu, tak aj na strane ponuky to bude pomerne slabé. Môže byť, že ceny plynu na jar budú ešte vyššie, ako vidíme na trhoch teraz,“ dodal Pišta.
Celý podcast Otvorene o plyne s Jánom Pištom si môžete vypočuť na týchto platformách:
Soundcloud:
Anchor:
Spotify: