Praha 22. januára 2024 – Záujem Čechov o kúpu tepelného čerpadla stagnuje. V druhej polovici minulého roka požiadalo o dotáciu na jeho obstaranie najmenej domácností za posledné tri roky. Okrem vysokých obstarávacích cien a znižujúcich sa štátnych dotácii môže byť ďalšou prekážkou pri kúpe tepelného čerpadla zvýšenie ceny regulovanej zložky elektriny, ktorého dôsledkom bude výrazný nárast nákladov na prevádzku čerpadla. V mnohých prípadoch tak vychádza ako lepšia možnosť zostať pri plynovom kotle. Téme sa venoval český denník Echo24.

Stagnácia záujmu českých domácností o tepelné čerpadlá je zrejmá z údajov Asociácie výrobcov tepelných čerpadiel (AVTČ). O dotáciu na jeho obstaranie v druhej polovici roka 2023 požiadalo 4111 domácností, čo je najmenej za posledné tri roky. Rovnako tak sa znižuje výška požadovaných dotácií, konkrétne medziročne o 11 percent. Väčšina ľudí, ktorí si kupujú tepelné čerpadlo, sa teraz pri svojom výbere zameriava najmä na lacnejšie modely. Veľký záujem o túto technológiu bol v roku 2022, keď si tuzemské domácnosti zaobstarali viac ako 60-tisíc čerpadiel. Súčasná situácia ale môže odradiť ešte viac záujemcov, upozorňuje portál echo24.cz.

Zvýšenie ceny regulovanej zložky elektriny, o ktorom vláda rozhodla prostredníctvom energetického regulátora, sa výrazne dotkne distribučnej sadzby D57d špecificky určenej pre domácnosti využívajúce tepelné čerpadlo na vykurovanie domov. Ich náklady môžu ročne vzrásť o viac ako desaťtisíc korún.

„Sadzba D57d vznikla cielene kvôli tomu, aby motivovala majiteľov tepelných čerpadiel ušetriť za elektrinu a mať ekologickejší zdroj vykurovania. Cenový rozdiel oproti iným sadzbám sa ale postupne takmer vytratil a je otázka, na čo teda teraz táto sadzba je,“ povedal pre Echo24 predseda AVTČ Radek Červín.

To, čo rast nákladov pre majiteľov tepelných čerpadiel ovplyvní, je súčet všetkých častí regulovanej zložky. O pätnásť percent vzrastie len platba za istič, zvýšia sa poplatky za distribúciu v nízkej a vysokej tarife a vráti sa poplatok za obnoviteľné zdroje. Asociácia výrobcov tepelných čerpadiel návrh Energetického regulačného úradu ešte pred jeho potvrdením videla, ale nemala príliš veľa času na pripomienkovanie. Preto sa podarilo vyjednať len malé zníženie rastu cien, poznamenal Červín.

„Záleží hlavne na tom, aký zdroj tepla aktuálne majú tí, ktorí chcú prejsť na tepelné čerpadlo. Ak majú elektrický kotol, nemali by na nič čakať a čerpadlo kúpiť, pretože súčasné ceny elektriny ich zničia. Pred pár rokmi, v čase veľmi nízkych cien elektriny, bolo bežné uvažovať tak, že si kúpim radšej elektrokotol za 30-tisíc, pretože investícia do tepelného čerpadla sa mi nikdy nevráti. To už ale neplatí,“ upozornil šéf AVTČ. Vykurovanie rodinného domu elektrinou sa môže dostať pokojne na 150-tisíc ročne, zatiaľ čo pri kúpe tepelného čerpadla s dotáciou sa investícia môže vrátiť do troch rokov.

Pri plynových kotloch je už však situácia dosť odlišná. „Prevádzkové náklady tepelného čerpadla sú síce stále nižšie ako v prípade plynového kotla, a stále budú. Avšak, ak sa bavíme o návratnosti, tá je pri tepelnom čerpadla oveľa dlhšia, až 20 rokov. Takže pokiaľ má niekto prípojku na plyn a bude sa rozhodovať medzi novým plynovým kotlom a tepelným čerpadlom, veľa ľudí sa skôr rozhodne pre ten kotol,“ domnieva sa Červín, ktorý pripomenul aj možnosť urobiť z plynového kotla tzv. bivalentný zdroj, keď nezruší úplne, ale môže fungovať ako doplňujúci zdroj.

„Dôvodom je, aby sa nepreťažovala rozvodná sústava. Keď sú vonku veľmi nízke teploty okolo mínus desiatich alebo viac, čo je obvykle len pár dní v roku, tak plynový kotol poslúži ako záložný zdroj a nebude sa zbytočne spotrebovávať elektrina. Tomu by sa vláda mohla venovať a tento hybridný systém podporovať,“ povedal Červín pre Echo24.

Súčasne upozornil na skutočnosť, že konečné ceny elektriny pre spotrebiteľov budú ďalej rásť a nie je možné, aby štát ľuďom energie dotoval. „Na druhej strane, boli by sme radi, keby sa ceny zvyšovali rozumne. A tiež keby sa zohľadňovali domácnosti, ktoré využívajú obnoviteľný zdroj energie, a neplatila by pre nich povinnosť hradiť poplatok za obnoviteľné zdroje, ktorý sa od tohto roku na faktúry opäť vrátil. To je tiež jedna z vecí, na ktorú upozorňujeme a ktorú by sme radi zmenili,“ hovorí Červín, podľa ktorého chcú s rezortom priemyslu aj energetickými spoločnosťami rokovať o úprave podmienok takým spôsobom, aby obstarávanie tepelných čerpadiel bolo pre domácnosti naozaj výhodné.

Ako sa líši výška dotácie

Cena tepelného čerpadla vo všeobecnosti závisí od lokality a tepelných stratách nehnuteľnosti, zastavanej ploche a technických možnostiach domu. To má potom práve vplyv aj na typ čerpadla, tvrdí echo24.cz.

Tepelné čerpadlo na princípe zem-voda, ktoré si berie teplo priamo zo zeme, je výkonnejšie, ale aj náročnejšie na inštaláciu, a má vyššiu obstarávaciu cenu, zhruba od 360 do 450-tisíc korún. Na čerpadlo bez ohrevu vody je možné získať dotáciu z programu „Nová zelená úsporám“ vo výške až 80-tisíc, v prípade ohrevu vody až 100-tisíc korún. Čerpadlo na princípe vzduch-voda využíva teplotu okolitého vzduchu a cena je o niečo nižšia, od 250 do 400-tisíc korún a dotácia naň môže dosiahnuť až 100-tisíc korún.

Záleží teda na tom, či bude domácnosti tepelné čerpadlo slúžiť len na vykurovanie alebo aj na ohrev vody. Čo sa týka návratnosti investície, je tiež podstatné, aký zdroj vykurovania čerpadlo nahrádza. Najrýchlejšie sa investícia vráti pri prechode zo spomínaného elektrokotla, uzavrel portál echo24.cz.