Londýn 4. januára 2024 – Vývozná kapacita LNG v USA v roku 2024 vzrastie cca o 84 mil. ton po tom, čo sa minulý rok vyznačoval nedostatkom veľkých prírastkov. Uviedol to portál spglobal.com, podľa ktorého nárast predstavuje nový zdroj zvýšenia dopytu zo strany domáceho trhu, ako aj dodatočnú ponuku pre globálnych odberateľov plynu, naďalej čeliacim cenám, ktoré zostávajú vysoké v porovnaní s historickými normálmi.

Avšak potenciál rastu a jeho načasovanie podľa pozorovateľov trhu zostávajú kritickými otázkami, pričom len zopár severoamerických exportérov bude v roku 2024 schopných začať zvyšovať dodávky vstupného plynu do svojich zariadení, ktoré sa blížia k uvedeniu do prevádzky.

Očakáva sa, že väčšina nárastov kapacity v Severnej Amerike sa nezrealizuje skôr ako v posledných mesiacoch roku 2024, kým v roku 2025 príde vlna nových dodávok. Podľa analytikov S&P Global Commodity Insights by do konca roka 2024 k súčasnej prevádzke skvapalňovacej kapacity na úrovni 84 miliónov ton mohlo pribudnúť približne 8,4 milióna tony novej kapacity.

Začiatkom roku 2025 by sa prírastky mohli zvýšiť na približne 18 miliónov mt/rok nad súčasnú úroveň, pričom expanzia v priebehu roka 2025 dosiahne viac ako 53 miliónov mt/rok, očakávajú analytici.

„Nárast dodávok zo Severnej Ameriky na konci roka 2024 a počas roku 2025 umožní Európe ďalej znižovať svoju závislosť od ruského plynu a zároveň podporí rast dopytu v celej Ázii,“ povedal Ross Wyeno, riaditeľ pre analýzu LNG v S&P. Global. „Očakávame, že dopyt, ktorý dorovná novú ponuku, porastie predovšetkým v Ázii,“ dodal.

V USA sa medzi projekty, ktoré by sa mali začať uvádzať do prevádzky v roku 2024, patrí terminál LNG Plaquemines spoločnosti Venture Global v Louisiane, stredne veľké rozšírenie závodu na skvapalnený zemný plyn Corpus Christi spoločnosti Cheniere v Texase a zariadenie na vývoz LNG Golden Pass v Texase financované spoločnosťami QatarEnergies a ExxonMobil.

V Mexiku, konkrétne pri pobreží Altamiry v štáte Tamaulipas by mal začať komerčnú prevádzku prvý plávajúci exportný terminál spoločnosti New Fortress s kapacitou 1,4 milióna mt/rok. Firma začala pracovať na spustení prevádzky koncom roka 2023, keď sa developer pripravil na export svojho prvého nákladu počas testovacej fázy projektu, ktorý bude zásobovaný americkým plynom, aj keď relatívne malým objemom približne 200 mil. kubických stôp denne.

Očakáva sa, že rastúci dopyt po vstupnom plyne bude jediným zmysluplným zdrojom rastu dopytu na americkom trhu s plynom v roku 2024, povedal Nikolaj Filčev, riaditeľ pre globálny plyn v S&P Global. „V zásade neuvidíme podstatné zvýšenie vstupného plynu až do druhej polovice roka, ak vôbec,“ dodal s tým, že prípadné zvýšenie by mohlo prispieť k voľnejšiemu trhu na dlhšie obdobie.

Golden Pass

Spoločnosť ExxonMobil 6. decembra uviedla, že očakáva, že Golden Pass začne produkovať LNG v prvej polovici roku 2025, čo je oneskorenie oproti predchádzajúcemu harmonogramu, ktorý počítal s produkciou už v roku 2024. Firma nekonkretizovala dôvod revízie a oznámila, že očakáva mechanické dokončenie prvej skvapalňovacej linky na konci roka 2024.

Aj keď ide len o malé oneskorenie, neskorší začiatok výroby Golden Pass prispel k čoraz silnejším „medvedím“ vyhliadkam medzi obchodníkmi s plynovými futures v USA na rok 2024, pretože dopyt po vstupnom plyne na výrobu LNG by mohol rásť pomalšie, ako účastníci trhu očakávali. Bolo to vidno na znížení prémie plynárenských kontraktov Henry Hub na roky 2024 – 2025 na termínových a forwardových trhoch.

Pred prázdninovým víkendom 20. decembra sa kontrakt ustálil na 3,43 USD/MMBtu, forwardy Henry Hub na december 2024 klesli približne o 11 % oproti 5. decembru, teda dňu predtým, ako ExxonMobil aktualizoval svoj harmonogram pre Golden Pass. Forwardy na január 2025 klesli o podobné percento, zo 4,146 USD na 3,692 USD/MMBtu.

Potenciálne skoré startupy

K dispozícii sú však aj „býčie“ signály. Cheniere začiatkom novembra uviedol, že stredne veľká expanzia jeho exportného terminálu Corpus Christi LNG v Texase (10 miliónov mt/rok) by mohla začať vyrábať do konca roku 2024, keďže projekt napreduje v predstihu oproti plánom. Vedenie nešpecifikovalo, koľko objemu by sa mohlo vyrobiť v budúcom roku, ale vyjadrilo sa optimisticky, pokiaľ ide o schopnosť zariadenia poskytnúť dodatočné dodávky LNG na globálny trh, ktorý by podľa očakávania firmy mal zostať mierne vyvážený.

V Kanade by sa v roku 2024 v Kitimate v Britskej Kolumbii  mohla spustiť prvá fáza projektu vedeného Shellom (14 mil. ton ročne). Koncom októbra spoločnosť TC Energy oznámila dokončenie obrovského plynovodu Coastal GasLink, ktorý bude zásobovať exportný terminál. Shell začiatkom novembra potvrdil, že počíta s harmonogramom spustenia projektu do polovice tohto desaťročia.

Nárast dodávok do projektu z Montney Shale v Kanade by mohol znamenať, že pre dovoz do USA bude k dispozícii menej plynu, čo pomôže sprísniť trhové fundamenty a podporiť vyššie ceny plynu v USA.

Analytici Goldman Sachs v nedávnej správe pre klientov uviedli, že očakávajú, že nové exportné zariadenia v USA znížia miestne bilancie od konca roku 2024 až do času. kým miestna produkcia nezareaguje vyššou produkciou. Jedným z účinkov nárastu v zahraničí bude „pomoc pri obnove bezpečnosti dodávok energie v Európe“. „Rok 2025 vnímame ako prvý rok ďalšieho medvedieho cyklu pre globálny LNG,“ uviedli bankoví analytici.

USA top svetovým exportérom LNG v roku 2023

Export LNG z USA dosiahol v decembri rekordnú úroveň a pomohol Spojeným štátom dosiahnuť za celý rok pozíciu svetovej jednotky vo vývoze komodity. USA tak preskočili Katar aj Austráliu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Spojené štáty vyviezli v decembri podľa vládnych údajov rekordných 8,6 milióna ton LNG. Podľa analytika Alexa Muntona zo spoločnosti Rapidan Energy Group sa pod rekordný objem produkcie LNG v USA podpísalo niekoľko faktorov, najmä však návrat terminálu Freeport do plnej prevádzky.

USA boli najväčším vývozcom LNG aj za celý rok 2023, za ktorý exportovali 88,9 milióna ton suroviny. Oproti roku 2022 tak vývoz LNG zvýšili o 14,7 %. Zároveň preskočili Katar, ktorý bol v roku 2022 jednotkou na trhu, aj Austráliu, ktorá bola v danom roku vo vývoze LNG druhá.

Čo sa týka decembrových dodávok, kľúčovou destináciou bola opäť Európa, aj keď jej podiel na celkovom americkom vývoze tejto komodity bol oproti novembru nižší. V novembri predstavovali dodávky do Európy z celkového objemu amerického exportu 68 %, v decembri to bolo 61 %, pričom v poslednom mesiaci roka vyviezli USA do Európy 5,43 milióna ton LNG.

Druhým najväčším trhom pre LNG dodávky z USA bola v decembri Ázia. Na tento trh vyviezli USA v decembri 2,29 milióna ton, čo z celkového objemu exportu predstavuje 26,6 %. Podiel Ázie na celovom americkom vývoze LNG sa tak výrazne zvýšil, keď v novembri predstavoval 18,5 %. Na 3. mieste bol trh Latinskej Ameriky, kam smerovalo zhruba 0,5 milióna ton alebo necelých 6 % z celkového objemu exportu.