Londýn 19. novembra 2024 – Klimatické plány v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov a dosiahnutia klimatickej neutrality, či už na globálnej, ale najmä európskej úrovni, sa premietli nielen do stanovovania rôznych politických, ale aj firemných cieľov. Začiatkom dekády, pred vypuknutím vojny na Ukrajine, sa viacerí významní hráči z ropného a plynárenského sektora venovali vypracovaniu nových stratégií pre obdobie energetického prechodu, najmä v podobe príklonu k obnoviteľným zdrojom energie, vodíku či rôznym nízkouhlíkovým riešeniam. Niektoré z nich, napríklad BP, Shell či Equinor, v súčasnosti tieto stratégie prehodnocujú. Téme sa venovala agentúra Reuters.
Takmer pred piatimi rokmi sa BP pustila do ambiciózneho pokusu transformovať sa z ropnej a plynárenskej spoločnosti na podnik zameraný na nízkouhlíkovú energetiku. V súčasnosti sa naopak snaží o návrat „k svojim koreňom“ veľkého hráča na trhu s ropou a plynom s rastovým príbehom, ktorý sa vyrovná konkurentom, oživí cenu svojich akcií a rozptýli obavy investorov o budúce zisky.
Zmena smerovania uvedených spoločností odráža dva významné skutočnosti – energetický šok spôsobený ruskou inváziou na Ukrajinu a pokles ziskovosti mnohých projektov v oblasti obnoviteľných zdrojov energie, najmä veterných zdrojov na mori, v dôsledku rastúcich nákladov, problémov v dodávateľskom reťazci a technických problémov, uviedla agentúra Reuters.
Generálny riaditeľ spoločnosti BP Murray Auchincloss plánuje v rámci svojej snahy o zlepšenie výkonnosti a zvýšenie výnosov investovať miliardy eur do nových projektov v oblasti ťažby ropy a zemného plynu, ktoré sa nachádzajú na pobreží Mexického zálivu v USA a na Blízkom východe.
BP tiež spomalila vývoj nízkouhlíkových operácií, zastavila 18 potenciálnych vodíkových projektov v počiatočnej fáze a oznámila plány na predaj veterných a solárnych prevádzok. Nedávno zredukovala svoj vodíkový tím v Londýne o viac ako polovicu, na 40 zamestnancov, uviedli zdroje spoločnosti pre agentúru Reuters. Hovorca spoločnosti toto prepúšťanie odmietol komentovať.
Shell mieri za hodnotou
Generálny riaditeľ spoločnosti Shell Wael Sawan prisľúbil zaujať nemilosrdný prístup pri zlepšovaní výkonnosti a výnosov firmy a vyrovnaní sa väčším americkým konkurentom Exxon Mobil a Chevron, pokiaľ ide o hodnotu. Spoločnosť v tejto súvislosti obmedzila nízkouhlíkové operácie vrátane plávajúcich veterných zdrojov na mori a vodíkových projektov, stiahla sa z európskych a čínskych trhov s energiou, predala rafinérie a znížila cieľ znižovania emisií uhlíka do roku 2030.
Shell tiež hľadá kupcov pre austrálsku spoločnosť Select Carbon nadobudnutú v roku 2020, ktorá sa špecializuje na rozvoj poľnohospodárskych projektov využívaných na kompenzáciu uhlíkových emisií, uviedli pre agentúru Reuters zdroje blízke spoločnosti. Jej hovorca sa odmietol vyjadriť.
Jedným z dôkazov opatrnejšieho prístupu k novým technológiám, najmä pokiaľ ide o ich výnosnosť sú aj kroky Equinoru a Shellu zo septembra tohto roku, keď obe firmy oznámili zastavenie vodíkových projektov. Equinor ukončil rozvoj plánovaného plynovodu v hodnote 4 až 6 miliárd eur, ktorý by mal vyvážať vodík z Nórska do Nemecka, z dôvodu jeho neekonomickosti. Na regulačnej strane nie je nič jasné, nie sú žiadni zákazníci a neexistuje žiadna ponuka, povedal vtedy hovorca Equinoru. Spoločnosť Shell zase zastavila plány na vybudovanie nórskeho závodu na výrobu modrého vodíka pre nedostatok dopytu. Hovorca Shellu uviedol, že firma nezaznamenala zhmotnenie trhu s modrým vodíkom, preto sa rozhodla nepokračovať v projekte.
Súdny verdikt z Haagu
Shell môže pri ďalšom smerovaní pomôcť aj rozhodnutie holandského odvolacieho súdu z 12. novembra, ktorý odmietol sťažnosť ekologických aktivistov a uviedol, že spoločnosť nemusí drasticky znižovať emisie CO2. Súd v Holandsku pred tromi rokmi nariadil Shellu, aby do roku 2030 znížil emisie skleníkových plynov o 45 % v porovnaní s rokom 2019. Išlo vtedy o prelomový verdikt, proti ktorému sa Shell odvolal.
Odvolací súd v Haagu sťažnosť aktivistov zamietol dnes v celom rozsahu. V zdôvodnení okrem iného uviedol, že firma už robí kroky na to, aby požadované ciele pre zníženie svojich emisií splnila. Podľa súdu tiež nie je jasné, či požiadavky na zníženie emisií spôsobených používaním produktov Shellu pomôžu v boji proti klimatickým zmenám.
Chýbajúci odborníci?
Niektorí pracovníci BP si kladú otázku, či má spoločnosť dostatok zamestnancov so skúsenosťami a zručnosťami potrebnými na to, aby sa znovu stala významným hráčom v sektore ťažby ropy a plynu. Podľa štyroch zamestnancov, ktorí sa zúčastnili telefonického rozhovoru, musel generálny riaditeľ firmy čeliť mnohým otázkam pracovníkov, keď im počas online mítingu prezentoval niektoré zo svojich plánov na zmenu kurzu.
Auchincloss mal okrem iného povedať, že BP môže a aj bude rozvíjať novú ťažbu ropy a zemného plynu, čo predstavuje zvrat stratégie jeho predchodcu Bernarda Looneyho zameranú na budovanie aktív na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov, znižovanie emisií a pomalé znižovanie cieľov ťažby ropy a zemného plynu.
V rozhovoroch s agentúrou Reuters niektorí zamestnanci vyjadrili pochybnosti, že spoločnosť BP má dostatok inžinierov pre zásobníky, aby mohla naštartovať rast ťažby ropy a plynu, keďže od roku 2020 prepustila stovky zamestnancov divízie ťažby a spracovania. Hovorca spoločnosti BP odmietol komentovať túto diskusiu.
Spoločnosť Equinor, od roku 2022 hlavný európsky dodávateľ zemného plynu, začala revíziu svojho nízkouhlíkového podnikania s interným názvom REN Adjust, ktorá zahŕňala vyradenie niekoľkých projektov v počiatočnej fáze, s cieľom zamerať sa na pokročilejšie projekty veternej energie na mori. Equinor na žiadosť agentúry Reuters o komentár uviedol, že sa prispôsobuje trhovej realite. „Cieľom je posilniť konkurencieschopnosť a účinne konkurovať, keď sa odvetvie po súčasnom útlme zotaví,“ poznamenala nórska energetická firma.
Spoločnosti sa podľa Reuters úplne nevzdali investícií do nízkouhlíkovej energie. Vedúci pracovníci v tejto súvislosti vysvetlili, že sa zameriavajú na oblasti, ako sú biopalivá, o ktorých sú presvedčení, že môžu rýchlo priniesť zisk.
Shell, BP a Equinor tiež pokračujú vo vývoji niektorých už rozbehnutých projektov veternej energie na mori a tvrdia, že by mohli investovať ďalej, ak budú výnosy konkurencieschopné. Vyvíjajú aj projekty na využitie vodíka, ktoré majú väčšinou znížiť uhlíkovú stopu ich rafinérskych operácií.
„Pri našich rastových podnikoch v oblasti prechodu zisťujeme, že ak máme časom investovať významný kapitál, musíme očakávať rovnakú úroveň návratnosti ako pri našich tradičných podnikoch,“ povedal Auchincloss 29. októbra pre agentúru Reuters.
Francúzska energetická spoločnosť TotalEnergies je v kontexte prístupu spomínaných spoločností výnimkou. Neustále investuje do nízkouhlíkových technológií a výrazne prevyšuje kapacity spoločností Shell a BP v oblasti OZE, uzavrela agentúra Reuters.