Berlín 30. októbra 2024 – Dve hlavné nemecké politické strany začínajú podporovať národnú kvótu predaja zelených plynov, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť ich zavedenia po parlamentných voľbách v roku 2025. Na rozdiel od modelu primiešavania zelených plynov predbežný návrh požaduje, aby každý dodávateľ plynu pre koncových užívateľov musel preukázať určitý podiel bezuhlíkového alebo nízkouhlíkového plynu vo svojom portfóliu. Predstavitelia nemeckého plynárenského sektora súhlasili so základnými bodmi návrhu, pričom uvítali dlhodobú istotu z hľadiska plánovania. Varovali však pred prílišnou komplikovanosťou takéhoto riešenia vzhľadom na všeobecnú byrokratickú záťaž. Téme sa venoval portál argusmedia.com.

Nemecká vláda na rozdiel od niekoľkých európskych susedov, akými sú Dánsko, Holandsko a Rakúsko, ešte nepredložila návrh kvóty pre zelené plyny. Ministerstvo hospodárstva a klímy pod vedením strany Zelených sa rozhodlo pre aktívnejšiu priemyselnú politiku zameranú na zabezpečenie zvýšenie výroby vodíka namiesto širšej politiky v oblasti zelených plynov, ktorá by umožnila trhovým cenám mať zásadnejší vplyv na to, či sa presadí vodík alebo alternatívne zelené plyny.

Politici zo stredoľavej sociálnodemokratickej strany SPD (súčasná vládna strana pod vedením kancelára Olafa Scholza) a stredopravej kresťanskodemokratickej CDU, najsilnejšej opozičnej strane, ktorá aktuálne dominuje prieskumom verejnej mienky, však čoraz častejšie hovoria o kvóte pre zelené plyny ako o atraktívnej politickej možnosti.

Členovia SPD Bengt Bergt a Andreas Rimkus minulý rok predložili zatiaľ najkonkrétnejší návrh takéhoto opatrenia, ktorý odvtedy získal istú pozitívnu odozvu medzi politikmi, ako aj v priemyselných kruhoch. Bergt, hovorca SPD pre energetiku, povedal pre Argus, že z oboznámeného a vysoko postaveného zdroja na BMWK získal informáciu, podľa ktorej prebiehajú práce na riešení kvóty. Ministerstvo to odmietlo komentovať.

Aj politici CDU opakovane vyjadrili záujem o nejakú formu kvóty pre zelené plyny, ktorá jejednou z možností, ako vytvoriť „líderský trh“ na zabezpečenie nákladovo najefektívnejšieho uskutočnenia energetického prechodu, uviedol zástupca šéfa CDU Jens Spahn v dokumente o energetickej politike, ktorý videl Argus. Kvóta pre zelené plyny je „jednoznačne v programe CDU“ ako riešenie, povedal Bergt z SPD pre Argus.

Keďže CDU, SPD a ministerstvo vedené Zelenými pracujú na plánoch, Bergt je podľa vlastných slov pri výhľade do budúcnosti pozitívny, hoci riešenie sa v aktuálnom legislatívnom období nezrealizuje.

Samotný návrh

Bergt navrhuje, aby každý dodávateľ plynu pre koncových užívateľov musel preukázať určitý podiel bezuhlíkového alebo nízkouhlíkového plynu vo svojom portfóliu. Je to teda odlišný prístup ako model primiešavania zelených plynov, ktoré navrhujú iné krajiny, poznamenal argusmedia.com.

Požadovaný podiel zeleného plynu by mal spočiatku rásť pomaly, aby sa umožnilo naštartovanie vodíkovej ekonomiky, a berie do úvahy očakávania poklesu dopytu neskôr v nasledujúcom desaťročí, povedal Bergt pri príležitosti plynárenskej konferencie denníka Handelsblatt v Berlíne začiatkom tohto mesiaca.

Opatrenie predpokladá, že od roku 2045 sa v nemeckých plynárenských sieťach budú môcť používať iba obnoviteľné plyny. Na splnenie kvóty by sa mohli použiť aj akékoľvek nízkouhlíkové plyny, pokiaľ budú úspory CO2 zodpovedať stavu, keby bola kvóta splnená s výlučne klimaticky neutrálnymi plynmi.

Plyny, ktoré majú nižšie emisie CO2 na kWh ako metán pochádzajúci z fosílnych palív, by sa mohli na určité obdobie použiť na splnenie kvóty, a to vrátane modrého vodíka. Ak sú však ciele úspory CO2 dostatočne vysoké, na splnenie kvóty by sa mohli použiť len uhlíkovo neutrálne obnoviteľné plyny, ako je vodík alebo biometán. V prípade nedodržania by boli dodávatelia sankcionovaní podľa množstva nadbytočných emisií CO2 oproti legislatívne stanovenej úrovni, a to za minimálnu cenu 1200 €/t CO2.

Takáto politika by Nemecku umožnila splniť jeho ciele v oblasti klímy, zaistiť bezpečnosť dodávok a nízke ceny energie, pričom by sa predišlo efektu „uviaznutia“ v uhlíku, a to bez dodatočných nákladov pre nemecký štát, uviedol Bergt pre argusmedia.com.

Plynárenský priemysel víta bezpečnosť plánovania

Viacerí členovia z radov plynárenského priemyslu súhlasili so základnými bodmi návrhu, pričom uvítali dlhodobú istotu, ktorú môže poskytnúť pre plánovacie horizonty.

Návrh by odpovedal na výzvy vodíkového priemyslu po zavedení politiky, ktorá podporuje dopyt v Nemecku, uviedli účastníci berlínskej konferencie. Opatrenie by však zároveň umožnilo cenovú konkurenciu medzi vodíkom a bioplynom, čím by sa zabezpečili najnižšie spoločenské náklady na dekarbonizáciu, konštatovali niektorí diskutujúci.

Viacerí z nich však  súčasne varovali pred prílišnou komplikovanosťou takéhoto riešenia vzhľadom na všeobecnú byrokratickú záťaž.

Šéf pre stratégiu a rozvoj podnikania švajčiarskej obchodnej firmy MET Joerg Selbach-Roentgen ešte vo februári pre Argus povedal, že firma je za povinnosť primiešavania zelených plynov, pretože poskytuje spoľahlivejší regulačný rámec.

Kvóta pre zelené plyny je „cenným nástrojom na dosiahnutie rastu trhu s novými plynmi všetkých druhov“, povedal výkonný riaditeľ združenia pre plyn a vodík Zukunft Gas Timm Kehler na vypočutí parlamentného výboru koncom minulého mesiaca.

Zukunft Gas v tejto súvislosti ocenil Bergtov návrh v marcovom pozičnom dokumente, ale žiadal o ďalšiu voľnosti pri dodržiavaní, či už prostredníctvom obchodovania s kvótami alebo zohľadnenia neistých aspektov dopytu závislých od počasia v každom roku, uzavrel portál argusmedia.com.