Horný Smokovec 26. septembra 2024 – Spoločnosť SPP pokračuje v rokovaniach o zabezpečení predĺženia tranzitu plynu cez Ukrajinu po vypršaní rusko-ukrajinskej tranzitnej dohody na konci roka. Pre agentúru Reuters to na okraj Jesennej konferencie SPNZ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Vojtech Ferencz s tým, že v hre je viacero možností.
SPP je lídrom snahy o udržanie tranzitu cez Ukrajinu napriek vojnovému konfliktu, pretože alternatívne plynovodné trasy sú drahšie a čelia potenciálnym úzkym miestam. „Aj pri zohľadnení všetkých rizík som presvedčený, že tranzit by mal byť a musí byť zachovaný, aby sme sa v strednej Európe vyhli umelo vytvoreným nákladom,“ povedal Ferencz. “Mám pocit, že veci nejako zapadnú..aj v roku 2019 bolo predĺženie tranzitu podpísané v decembri. Je veľa otvorených možností, čo sa môže stať,“ dodal šéf SPP pre Reuters.
Ferencz, ktorý sa práve vrátil z Baku, potvrdil, že jednou z možností je možné zapojenie azerbajdžanskej spoločnosti SOCAR, ktorá by mohla prepravovať plyn cez ukrajinské územie a umožnila Kyjevu vyhnúť sa rokovaniu s ruským Gazpromom. Zdôraznil však, že nič zatiaľ nie je dohodnuté.
Najjednoduchším spôsobom zapojenia spoločnosti SOCAR by bolo, keby na ukrajinsko-slovenskej hranici vrátila plyn Gazpromu, ktorému by to umožnilo pokračovať v dodávkach svojim európskym zákazníkom. SOCAR zatiaľ, mimo pracovných hodín, nereagoval na žiadosť o komentár.
Pokračujú aj rokovania s Kyjevom o zachovaní status quo, dodal Ferencz, napriek tomu, že Ukrajina tento scenár odmietla.
Tranzit by mohol byť realizovaný aj pod vlastníctvom iných sprostredkovateľov, vrátane možného konzorcia zahŕňajúce SPP, alebo sa Gazprom môže pokúsiť nájsť alternatívnu trasu dodávky, povedal šéf SPP.
Agentúre Reuters sa zatiaľ nepodarilo získať reakciu Gazpromu.
SPP, ktorý zabezpečuje dve tretiny slovenskej spotreby, odoberá od Gazpromu 3 bcm plynu ročne na základe dlhodobej zmluvy platnej do roku 2034.
Tento rok by cez Ukrajinu malo pretiecť celkovo 14 bcm ruského plynu a akákoľvek obnovená dohoda by mala tieto objemy zachovať, povedal Ferencz s tým, že preprava výlučne na Slovensko by príliš zvýšila tranzitné náklady.
Generálny riaditeľ SPP uviedol, že pocestuje aj do Bruselu, aby prediskutoval podporu Európskej komisie pre nové usporiadanie tranzitu.
Dodal, že nech už sa stane čokoľvek, skladovacia kapacita SPP (14 TWh) je takmer zaplnená a spoločnosť má opciu na ďalšie 3 TWh plynu v zásobníkoch. Spolu s piatimi alternatívnymi dodávateľskými zmluvami a ďalšími dvoma v štádiu rokovaní to bezpečne postačuje na pokrytie potrieb zákazníkov SPP v nadchádzajúcej vykurovacej sezóne, uzavrel generálny riaditeľ SPP Vojtech Ferencz pre agentúru Reuters.