Prešov 27. apríla 2023 – SPP otvoril v Prešove ďalšiu, v poradí druhú, plniacu stanicu na skvapalnený zemný plyn (LNG). Je na nej možné natankovať aj stlačený zemný plyn CNG. Vysokokapacitná plniaca stanica tak bude slúžiť nielen pre ťažkú nákladnú dopravu, ale aj pre autobusovú a osobnú automobilovú dopravu. Motoristi budú môcť využiť vďaka jej výhodnej polohe priame napojenie na diaľnicu D1. Stanica sa nachádza na Strojníckej ulici, v areáli spoločnosti Doprava a Mechanizácia. Informoval o tom web spoločnosti SPP.

Nová stanica je umiestnená v areáli predajcu nákladných a úžitkových vozidiel u ktorého si môžu zákazníci zakúpiť alebo vyskúšať vozidlá na pohon LNG a CNG vrátane komplexných servisných služieb STK (technickej) a EK (emisnej) kontroly pre tieto vozidlá. Stanica je samoobslužná, prístupná nepretržite a je na nej možné platiť či už kartou od SPP CNG, palivovou kartou EUROWAG alebo bežnou platobnou kartou. Jej otvorením sa sieť verejných plniacich staníc na stlačený zemný plyn CNG na Slovensku rozšírila na 23. Prevádzku čerpacích staníc zabezpečuje SPP prostredníctvom dcérskej spoločnosti SPP CNG s. r. o.

„Na túto stanicu môžu chodiť zákazníci, ktorí tankujú palivo na skvapalnený zemný plyn. To sú väčšinou dopravcovia s ťažkými vozidlami s ťažkými ťahačmi a zároveň ponúkame aj palivo CNG, čo je stlačený zemný plyn pre osobné vozidlá, dodávkové vozidlá, autobusy, smetiarske vozidlá. Pri 100 kilogramoch paliva prejde vozidlo asi 450 kilogramov, keď natankuje plnú nádrž, prejde v závislosti od konfigurácie vozidla 1500 až 1700 kilometrov,“ uviedol konateľ SPP CNG Peter Mozolák.

Prešovská plniaca stanica vznikla v rámci projektu fueLCNG, ktorého cieľom je vytvorenie pilotnej siete troch čerpacích staníc LNG rozmiestnených pri hlavných koridoroch TEN-T siete v rámci Slovenskej republiky. Svoju prvú LNG stanicu SPP otvoril v januári v Trnave a ďalšiu otvorí ešte v tomto roku na hraničnom odpočívadle D2 Brodské. Projekt fueLCNG podporila Európska komisia a je spolufinancovaný z Nástroja na prepájanie Európy (CEF).

LNG stanice v Trnave, Prešove, rovnako ako pripravovaná v Brodskom, sú svojím konceptom unikátne, pretože sú autonómne a nevyžadujú pripojenie do elektrickej siete. Okrem paliva LNG pre všetky druhy nákladných vozidiel, ponúkajú aj CNG. Zahrievaním LNG vo výparníkoch dochádza ku produkcii CNG, ktorý je následne možné plniť či už do osobných áut, autobusov alebo CNG dodávok, uviedol web SPP.

Spoločnosť SPP zdôraznila, že rozširovanie možností využívania zemného plynu ako alternatívy, ktorá produkuje výrazne menej škodlivých emisií a menej hluku v porovnaní s konvenčnými palivami v doprave patrí dlhodobo k jej prioritám. V záujme znižovania spotreby fosílnych palív a zvyšovania energetickej bezpečnosti bude fosílny zemný plyn v budúcnosti nahradený obnoviteľným biometánom, ktorého výrobu SPP tiež pripravuje.