Bratislava 1. januára 2025 – Spoločnosť SPP aj po prerušení dodávok zemného plynu od spoločnosti Gazprom Export naďalej garantuje bezpečné dodávky zemného plynu všetkým svojim zákazníkom od veľkých priemyselných odberateľov až po domácnosti. Bezpečnosť dodávok zemného plynu od SPP stojí na troch pilieroch, ktorými sú diverzifikačné obchodné zmluvy na nákup plynu, diverzifikované prepravné trasy a zemný plyn uskladnený v zásobníkoch. SPP o tom informuje na svojom webovom sídle.
“Od 1. januára 2025 spoločnosť Gazprom Export prerušila dodávky zemného plynu pre SPP. Dôvodom je nepredĺženie zmluvy na prepravu plynu cez územie Ukrajiny medzi ukrajinskou spoločnosťou Naftogas a ruskou spoločnosťou Gazprom Export. SPP sa na túto situáciu pripravoval dlhodobo, preto všetkým svojim zákazníkom od veľkých priemyselných odberateľov až po domácnosti, aj naďalej garantuje bezpečné dodávky zemného plynu,” zdôraznil SPP s tým, že jeho experti využijú iné dostupné zdroje tak, aby kombináciou zvolených obchodných príležitostí zabezpečili pre svojich zákazníkov popri dostatočnom množstve aj čo najlepšiu cenu.
Bezpečnosť dodávok zemného plynu od SPP stojí na troch hlavných pilieroch, uviedla spoločnosť..
„Prvým pilierom sú diverzifikačné obchodné zmluvy na nákup plynu z iného ako ruského zdroja uzavreté so spoločnosťami BP, ExxonMobil, Shell, ENI a RWE. Tieto zmluvy sú flexibilné a vieme navýšiť nielen požadované množstvo plynu, ale aj dĺžku platnosti týchto zmlúv. To znamená, že sme na zastavenie dodávok ruského plynu cez územie Ukrajiny plne pripravení,“ zdôraznil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SPP Vojtech Ferencz.
Druhým pilierom bezpečnosti dodávok plynu sú podľa SPP diverzifikované prepravné trasy. Slovensko má plynovodné prepojenie s každou z okolitých krajín. Zemný plyn je tak možné prepraviť z ktoréhokoľvek smeru. “Preferovanou alternatívnou prepravnou trasou počas zimnej sezóny je pre nás plynovod z Nemecka cez Rakúsko, či Českú republiku, s dostatočnou výškou voľnej, prípadne už rezervovanej prepravnej kapacity. Ako dôležitá sa javí aj južná prepravná trasa prostredníctvom plynovodu TurkStream cez Turecko a ďalej Bulharsko, Srbsko a Maďarsko V minulosti sme však využili aj prepravnú trasu z Chorvátska či Talianska, cez Rakúsko na Slovensko. Vzhľadom na vysoké tranzitné poplatky sa ako najmenej pravdepodobný, ale nie vylúčený, javí prepravný koridor cez Poľsko,” ozrejmil SPP.
Tretím pilierom bezpečnosti dodávok pre zákazníkov SPP je zemný plyn uskladnený v zásobníkoch. „V zásobníkoch na Slovensku máme v súčasnosti k dispozícii o približne 20 % viac plynu ako v minulom roku. Navyše, sme prijali rozhodnutie, že naša kapacita v zásobníkoch bude naplnená na 100 % nielen na začiatku vykurovacej sezóny, ale aj na začiatku roku, teda v januári 2025. Z pohľadu bezpečnosti dodávok má SPP počas prebiehajúcej zimy v kombinácii diverzifikačných zmlúv, zabezpečených prepravných trás a plynu v zásobníkoch k dispozícii doteraz najväčšie množstvo plynu za posledné roky,“ doplnil Vojtech Ferencz.
Od začiatku zabezpečovania alternatívnych dodávok spoločnosť SPP tvrdí, že diverzifikácia má svoju cenu a v prípade, ak v roku 2025 nebude na Slovensko prúdiť ruský plyn, akákoľvek iná alternatíva bude výrazne drahšia.
“Ak SPP v roku 2025 celé potrebné množstvo nakúpi z iného zdroja a fyzicky prepraví na Slovensko, spoločnosť zaplatí o približne 90 miliónov eur navyše. Rozdiel spôsobujú najmä tranzitné poplatky, ktoré sa neustále zvyšujú. Zároveň, prerušenie dodávok zemného plynu cez Ukrajinu bude mať za následok aj nárast cien na veľkoobchodných trhoch. Okrem toho, v prípade studenej zimy, môže táto situácia spôsobiť nedostatok plynu a problémy s jeho dodávkami v celej Európe,” uzavrela spoločnosť SPP.