Bratislava 11. decembra 2019 – Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ) víta prijatie Národného energetického a klimatického plánu SR na roky 2020 až 2030 (NECP) vládou SR. SPNZ celkovo poslalo k dokumentu 24 pripomienok, z toho bolo 21 zásadných. Oceňuje, že všetky boli prekonzultované s Ministerstvom hospodárstva (MH) SR a po vzájomnej dohode zapracované do NECP. Hlavné pripomienky sa týkali nezvyšovania ambícií podielu obnoviteľných zdrojov energie (OZE) nad rámec, ktorý je v SR racionálny, teda nad rámec úplnej náhrady uhlia a tuhých palív a to jednak v systémoch centrálneho zásobovania teplom (CZT), tak v individuálnom vykurovaní. V doprave bola dôležitá požiadavka na podporu a akceptovanie vozidiel s pohonom na stlačený a skvapalnený zemný plyn (CNG a LNG). Využívanie LNG a CNG v doprave, najmä v mestskej, diaľkovej a riečnej môže výrazne prispieť k zlepšeniu kvality ovzdušia na Slovensku.

Zvýšenie celkového podielu OZE by síce bolo v SR najefektívnejšie len v rozsahu náhrady vysokoemisných zdrojov teda uhlia. V SR je potenciál celkového podielu OZE v rozsahu kompletnej náhrady uhlia v systémoch CZT a v individuálnom vykurovaní obnoviteľnými zdrojmi energie cca 16%. SPNZ však chápe, že cieľ podielu OZE do roku 2030 sa nakoniec zvýšil z pôvodne navrhovaných 18 až na 19,2% a to najmä v dôsledku politického tlaku. S ambíciami zvýšiť podiel OZE nad 20% pritom zásadne nesúhlasil. Energetika SR je jedna z najmenej emisných v rámci Európy a po odstavení Elektrárne Nováky a stopercentnej náhrade uhlia za OZE v sektore vykurovania, sa SR zaradí medzi prvých šesť najmenej emisných energetík v EÚ a to konkrétne v ukazovateľovi emisnej náročnosti vyrobenia 1 kWh elektriny a tepla. Z pohľadu hodnoty za peniaze je neporovnateľne efektívnejšie znižovať emisie implementovaním obnoviteľných zdrojov energie v krajinách, kde sa ešte aj v súčasnosti vyrába veľká časť energie z uhlia ako je napríklad Poľsko alebo Česko. Veľmi rýchle zvyšovanie podielu OZE nad prirodzený potenciál SR bude stáť stovky miliónov eur, ktoré v konečnom dôsledku zaplatí spotrebiteľ vo vyšších cenách energie. Náhrada využívania nízkoemisného zemného plynu obnoviteľnými zdrojmi energie je v súčasnosti z pohľadu hodnoty za peniaze neefektívna. Navyše reálne by hrozilo, že v dôsledku potenciálnej väčšej podpory inštalácií malých OZE zariadení pre domácnosti, dôjde k zredukovaniu počtu zákazníkov pripojených k plynárenskej distribučnej sieti, čo by spôsobilo zvýšenie cien pre „ostávajúcich“ zákazníkov. V dôsledku zvýšenia cien by následne nízkopríjmové domácnosti prešli späť na vykurovanie tuhými palivami, čo by zhoršilo, už tak zlú, lokálnu kvalitu ovzdušia v SR.

Zvyšovanie podielu OZE by podľa SPNZ v žiadnom prípade nemalo ísť na úkor znižovania kvality ovzdušia a ochrany lesov. SR by preto mala využívať potenciál biometánu, ktorého zdrojom môže byť biologicky rozložiteľný komunálny odpad, ktorý sa v súčasnosti ukladá na skládkach. Biometán má v porovnaní s priamym spaľovaním biomasy environmentálne pozitíva spočívajúce v minimálnych emisiách nielen skleníkových plynov ale aj PM10 a PM2,5. Využívanie existujúcej infraštruktúry plynárenstva tiež nespôsobí neprimeraný nárast nákladov pre domácnosti ohrozené energetickou chudobou.

SPNZ vníma ako primárny európsky energeticko-environmentálny cieľ, a teda aj cieľ NECP, znižovanie emisií skleníkových plynov a zabránenie hlbšej klimatickej zmene. Zvyšovanie podielu OZE na konečnej spotrebe energie je potrebné vnímať len ako jeden z možných nástrojov znižovania emisií skleníkových plynov, spolu napríklad so zvyšovaním energetickej efektívnosti a zalesňovaním. Každý členský štát musí mať možnosť sa slobodne rozhodnúť, aké nástroje na znižovanie emisií využije a v akých sektoroch bude toto zníženie primárne realizovať a to z dôvodu výberu tých najefektívnejších nástrojov na znižovanie skleníkových emisií pre danú krajinu.

SPNZ deklaruje, že sa bude aktívne podieľať na napĺňaní cieľov NECP v najbližšej dekáde a to najmä v oblasti analýzy možností a praktickej implementácie obnoviteľných a dekarbonizovaných plynov do slovenskej plynárenskej infraštruktúry.