Podpis Memoranda o vzájomnej spolupráci medzi SPNZ a ABMS Zľava:
Prezident SPNZ Rastislav Ňukovič a 
predsedníčka ABMS Patrícia Gašparcová

Bratislava 12. septembra 2024 – Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ) a Asociácia Biometánu Slovenska (ABMS) podpísali Memorandum o vzájomnej spolupráci, ktorá by mala vyústiť do podpory rozvoja biometánu na Slovensku.

Spolupráca prispeje k zvýšeniu produkcie tohto zeleného plynu v krátkom čase. „Slovensko má potenciál, aby nahradilo desatinu spotreby zemného plynu biometánom, no v súčasnosti ho produkujeme stále veľmi málo. Predovšetkým v doprave a vo vykurovaní môže biometán výrazne
prispieť k dekarbonizácii,“ uviedol prezident SPNZ Rastislav Ňukovič. Slovensko má takmer stovku bioplynových staníc, a už dnes vieme, že každá ktorá produkuje bioplyn, je vhodná na transformáciu a výrobu biometánu. Desať bioplyniek na to získalo podporu z Plánu obnovy a ďalšie projekty vznikajú na zelenej lúke.

Predsedníčka ABMS Patrícia Gašparcová vidí zmysel aj v integrovaní viacerých bioplyniek pod jedného vlastníka, čím sa produkcia biometánu môže zefektívniť. „Hľadáme spôsoby ako najefektívnejšie a najrýchlejšie navýšiť vyprodukovaný biometán na Slovensku a prispieť tak k plneniu cieľov, ktorými sa naša krajina zaviazala. Nielen bioplynové stanice sú producentami bioplynu, ale aj čistiarne odpadových vôd a skládky komunálneho odpadu, ktoré môžu prispieť k dekarbonizácii. Každá bioplynová stanica je individuálna a jedinečná (lokalita, technologické vybavenie, vstupný materiál) a nie každá má možnosť adekvátneho pripojenie sa k vtláčaniu biometánu do siete. V Českej republike sa to podarilo zmeniť vďaka predávajúcemu miestu v Břeclavi, kde došlo k prvému vtláčaniu biometánu do distribučnej sústavy z pojazdnej cisterny. Aktuálne tak v Česku dodáva biometán do siete sedem prevádzok,“ konštatovala Patrícia Gašparcová.

Dôležitou podporou pre produkciu biometánu je aj úspešné fungovanie Registra obnoviteľných plynov. Ide o elektronický systém slúžiaci na vydávanie, prevod a uplatnenie záruk pôvodu pre obnoviteľné plyny, kde jedna záruka predstavuje 1 megawatthodinu obnoviteľného plynu. „Sme radi, že tento mechanizmus úspešne prevádzkuje náš člen, SPP-distribúcia. Vnímame to ako jeden z dôležitých príspevkov k ozeleňovaniu plynárenstva,“ konštatoval Rastislav Ňukovič.

ABMS sa zároveň prihlásila aj k Memorandu o podpore plynovej mobility, ktoré má už viac ako 20 signatárov. „Jeden z cieľov ABMS je prispieť svojou činnosťou k umožneniu plnenia cieľov obmedziť stúpajúci trend emisií z dopravy, ktorý Európa zaznamenala za posledných 30 rokov. Na splnenie
cieľov Smernice o obnoviteľných zdrojoch energie (RED III) môže Slovensko zvážiť zahrnutie bioplynu/biometánu, ktorý sa vtláča do vnútroštátnej infraštruktúry na prepravu a distribúciu plynu.

Tento prístup umožňuje integráciu biometánu do existujúcej plynárenskej siete, čím prispieva k celkovým cieľom v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov a znižovanie emisií skleníkových plynov,“ uviedla predsedníčka Patrícia Gašparcová.

Memorandum je v platnosti od roku 2021 a za ten čas sa na Slovensku zdvojnásobil počet plniacich staníc na CNG a pribudli 3 nové LNG stanice.