Zľava: výkonný riaditeľ SPNZ Richard Kvasňovský, generálny riaditeľ SPP – distribúcia Martin Hollý, generálny riaditeľ SPP Vojtech Ferencz

Bratislava 20. marca 2025 – Zemný plyn tu bude ešte dlho, keďže ponúka nástroje aj cestu k znižovaniu emisií v podobe využívania moderných plynových technológií. Slovenské plynárenstvo naďalej dokazuje svoju spoľahlivosť vďaka aktivitám jednotlivých plynárenských firiem a ich vzájomnej spolupráci, a to aj v súčasných komplikovaných podmienkach spôsobených vonkajšími faktormi. Dodávky ruského potrubného plynu sú dôležité nielen pre Slovensko, ale aj pre Európu a jej konkurencieschopnosť, preto je potrebné obnovenie ukrajinského tranzitu. Aj tieto myšlienky zazneli počas osláv Dňa plynárov (19. marca), ktorý je pripomienkou sviatku ich patróna, svätého Jozefa, a najmä začiatku plynárenstva na území Slovenska.

Je to už takmer 169 rokov, odkedy sa  v tejto oblasti na území Slovenska začalo podnikať, pripomenul generálny riaditeľ spoločnosti SPP – distribúcia a viceprezident SPNZ Martin Hollý. “Prešli sme dlhú cestu a vybudovali sme veľmi robustnú, bezpečnú a spoľahlivú infraštruktúru, ktorá dnes zabezpečuje jednu štvrtinu energetických potrieb Slovenska. Som presvedčený, že to tak aj naďalej bude,” zdôraznil Martin Hollý.

Slovenské plynárenstvo podľa neho naďalej dokazuje svoju spoľahlivosť nielen “v peknom počasí” a dobrých časoch, ale aj vtedy, keď mu vonkajšie podmienky nie sú naklonené, teda napríklad aj v súčasnosti.

Od plynárenstva sa očakáva veľmi veľa: bezpečnosť dodávok plynu, jeho nízke ceny aj ekologickosť, konštatoval šéf SPP – distribúcia a zdôraznil potrebu dobrej a účinnej spolupráce slovenských plynárenských spoločností

V. Ferencz: Ukrajinský tranzit potrebuje Slovensko aj EÚ

Generálny riaditeľ SPP Vojtech Ferencz

Napriek súčasnému forsírovaniu LNG sú dodávky potrubného zemného plynu naďalej dôležité, vyzdvihol vo svojom príhovore generálny riaditeľ spoločnosti SPP Vojtech Ferencz, ktorý sa v tejto súvislosti zameral na ukrajinský tranzit, zastavený od 1. januára tohto roku. Vyjadril nádej na skoré mierové urovnanie konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou, aby mohol pokračovať tranzit ruského plynu cez ukrajinské územie aj optimizmus, pokiaľ ide o jeho obnovenie v tomto roku. “Nech sa obnoví ukrajinský tranzit, podľa môjho názoru ho EÚ aj Slovensko potrebuje,” zdôraznil Vojtech Ferencz, podľa ktorého bude SPP pri tranzite hrať kľúčovú úlohu. Šéf SPP vyzdvihol aj pozitívny vplyv obnovenia prepravy cez Ukrajinu na ceny plynu, a tým aj na európsku konkurencieschopnosť napríklad voči USA, kde je plyn štvornásobne lacnejší.

Rokovania s ruským Gazpromom, ktorý k 1. februáru začal dodávať plyn pre SPP cez plynovod TurkStream, označil Vojtech Ferencz za veľmi pragmatické. “Kým som generálnym  riaditeľom, nedopustím arbitráž, pretože ruská strana si svoje záväzky v rámci možností plní,” uviedol generálny riaditeľ SPP, ktorý vyjadril presvedčenie, že onedlho budem môcť oznámiť zvýšenie objemu dodávok plynu od Gazpromu cez Turkstream.

“Som optimista, držím palce zemnému plynu, SPP a všetkým našim priateľom a firmám, ktoré s nami spolupracujú a kolegom z SPP ďakujem za spoluprácu,” uzavrel generálny riaditeľ SPP Vojtech Ferencz.

Tradičné zapaľovanie plynových lámp

Slovenskí plynári si svoj deň tradične oslavujú 19. marca, keďže práve v tento deň v roku 1856 boli v uliciach Bratislavy, vtedajšieho Prešporka, rozsvietené prvé plynové lampy a výrobu svietiplynu začala prvá plynáreň na vtedajšom Kniežacom námestí, dnešnom Námestí slobody.

Generálny riaditeľ SPP – distribúcia Martin Hollý

Pripomenutím týchto udalostí ako faktického začiatku plynárenstva na území Slovenska je tradičné zapaľovanie plynových lámp pred Slovenským plynárenským múzeom. Tento rok sa slávnostného aktu zhostili práve Vojtech Ferencz a Martin Hollý.

Generálny riaditeľ SPP Vojtech Ferencz

Oslavy Dňa plynárov zavŕšilo spoločenské stretnutie v priestoroch múzea, ktoré v príjemnej atmosfére poskytlo priestor na neformálne diskusie zástupcov slovenského plynárenského sektora a pozvaných hostí.