Londýn 1. marca 2022 – Shell opustí všetky svoje ruské prevádzky vrátane veľkého závodu na výrobu skvapalnený zemný plyn Sachalin 2, v ktorom vlastní podiel 27,5 % a ktorý z 50 % vlastní a prevádzkuje ruský Gazprom. Po BP a Equinore sa tak Shell stal ďalšou veľkou západnou energetickou spoločnosťou, ktorá odchádza zo svojho ruského biznisu. Informovala o tom agentúra Reuters.
Spoločnosť Shell uviedla, že rozhodnutie opustiť ruské spoločné podniky povedie k odpisom. Spoločnosť Shell mala na konci roka 2021 v týchto podnikoch neobežné aktíva vo výške približne 3 miliardy USD.
„Sme šokovaní stratou životov na Ukrajine, ktorú odsudzujeme, spôsobenú nezmyselným aktom vojenskej agresie, ktorá ohrozuje európsku bezpečnosť,“ uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ Ben van Beurden.
Britský minister obchodu Kwasi Kwarteng, podobne ako v prípade BP, rozhodnutie Shell-u privítal. „Shell urobil správne rozhodnutie odísť z Ruska,“ uviedol na Twitteri.
Obrovský projekt Sachalin 2 pri severovýchodnom pobreží Ruska produkuje približne 11,5 milióna ton LNG ročne, ktorý sa vyváža na hlavné trhy vrátane Číny a Japonska. Pre Shell, najväčšieho svetového obchodníka s LNG, zasadzuje tento odchod ranu jeho plánom dodávať plyn na rýchlo rastúce trhy v nasledujúcich desaťročiach, tvrdí Reuters.
Spoločnosť Shell plánuje ukončiť aj svoju účasť na plynovode Nord Stream 2 spájajúcemu Rusko s Nemeckom, ktorý pomáhala financovať ako súčasť konzorcia firiem. Nemecko minulý týždeň projekt zastavilo. Odíde aj zo Salym Petroleum Development, ďalšieho spoločného podniku s Gazpromom. Salym a Sachalin 2 spolu prispeli k čistému zisku Shell v roku 2021 700 miliónmi dolárov.
Shell dodal, že odchod Ruska neovplyvní jeho plány na prechod na nízkouhlíkové a obnoviteľné zdroje energie.
Japonské spoločnosti Mitsui&Co. a Mitsubishi Corp, ktoré v Sachaline 2 vlastnia podiely 12,5 % a 10 %, samostatne uviedli, že skúmajú oznámenie spoločnosti Shell. Povedali, že zvážia situáciu s japonskou vládou a partnermi pre projekt bez toho, aby poskytli ďalšie podrobnosti.
Hovorca japonskej vlády Hirokazu Matsuno v utorok povedal, že odchod spoločnosti Shell zo závodu Sachalin 2 neovplyvní dovoz do Japonska. Krajina bude podľa jeho slov spolupracovať s medzinárodným spoločenstvom, aby prijalo potrebné opatrenia, pričom zohľadní svoju vlastnú národnú energetickú bezpečnosť.
BP a Equinor
V pondelok oznámili rozhodnutie o odchode z ruského biznisu aj nórska spoločnosť Equinor a britská BP. Jej výkonný riaditeľ Bernard Looney zvolal už 24. februára míting so svojím riadiacim tímom, len niekoľko hodín po tom, ako prvé ruské bomby dopadli prvé ruské bomby na ukrajinské hlavné mesto Kyjev.
Počas tohto predtým neohláseného stretnutia dal Looney najavo, že investícia spoločnosti do ruskej Rosnefti sa stala neudržateľnou, uviedli zdroje. „Bolo len jedno rozhodnutie, ktoré sme mohli urobiť,“ povedal jeden z insiderov z BP. „Odchod bol jediný schodný spôsob,“ dodal.
Looney cez víkend usporiadal ďalšie dve zasadnutia správnej rady, po ktorých jej členovia odhlasovali okamžité vzdanie sa podielu v Rosnefti, uviedli pre Reuters zdroje.
„Som hlboko šokovaný a zarmútený situáciou, ktorá sa odohráva na Ukrajine a súcitím so všetkými, ktorých sa to týka. Prinútilo nás to zásadne prehodnotiť pozíciu BP voči Rosnefti,“ povedal Looney, ktorý sa s okamžitou platnosťou vzdal miesta v predstavenstve ruskej spoločnosti. Ešte minulý týždeň pritom uviedol, že BP si podrží svoj ruský biznis a bude dodržiavať všetky západné sankcie voči Moskve.
V piatok (25. 2.) hovoril aj s Kwartengom, ktorý vyjadril svoje znepokojenie nad pokračovaním biznisu BP v Rusku. Minister v nedeľu (27. 2.) privítal rozhodnutie BP o vzdaní sa podielu 19,75 % v Rosnefti, ktoré môže britskú spoločnosť stáť viac ako 25 miliárd dolárov. „Nevyprovokovaná ruská invázia na Ukrajinu musí byť budíčkom pre britské podniky s komerčnými záujmami v Putinovom Rusku,“ povedal Kwarteng.
Rosnefť v reakcii uviedla, že za rozhodnutím BP je „bezprecedentný politický tlak“ a 30 rokov úspešnej spolupráce bolo zmarených.
Nórska energetická skupina Equinor v pondelok uviedla, že v reakcii na inváziu začne proces odpredaja zo svojich spoločných podnikov v Rusku.
„V súčasnej situácii považujeme našu pozíciu za neudržateľnú,“ uviedol vo vyhlásení výkonný riaditeľ Equinor Anders Opedal. „Zastavíme nové investície do nášho ruského podnikania a začneme proces odchodu z našich spoločných podnikov spôsobom, ktorý je v súlade s našimi hodnotami,“ dodal.
Spoločnosť, ktorej väčšinovým vlastníkom je nórsky štát, pôsobí v Rusku už vyše 30 rokov a v roku 2012 sa dohodla na strategickej spolupráci s ruskou Rosnefťou. Tieto plány boli obmedzené v dôsledku západných sankcií uvalených na Moskvu za ruskú anexiu Krymu v roku 2014, ale Equinor zostal partnerom v niekoľkých spoločných podnikoch najmä v ropnej oblasti.
Nórska vláda v nedeľu oznámila, že jej štátny investičný fond, najväčší svojho druhu na svete, sa zbaví svojich ruských aktív v hodnote približne 25 miliárd nórskych korún (2,80 miliardy dolárov). V Rusku sa angažujú aj ďalšie veľké energetické spoločnosti, ako sú Shell a francúzsky TotalEnergies