Londýn 15. januára 2024 – Britsko-grécky producent zemného plynu, spoločnosť Energean, je napriek súčasnému vojenskému konfliktu naďalej odhodlaný realizovať svoj investičný program v Izraeli, kde sa snaží zvýšiť produkciu z morského poľa Karish a rozvíjať ďalšie ložiská. Plynárenské aktivity plánuje realizovať aj v Egypte a Maroku. Pre portál spglobal.com to uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Mathios Rigas.

Karish je jedným z troch funkčných ložísk zemného plynu v izraelských vodách Stredozemného mora a bol kľúčom k uspokojeniu domáceho dopytu po tom, ako bola produkcia z poľa Tamar približne na mesiac uzavretá po útokoch Hamasu na Izrael zo 7. októbra 2023.

Izrael je hlavným výrobným centrom spoločnosti Energean, ktorá je tam naďalej odhodlaná rozširovať svoje operácie, vrátane skorého uvedenia satelitného poľa Karish North do prevádzky a napredovania s upstreamovým projektom Katlan.

„Pokračujeme v našom investičnom pláne v Izraeli,“ povedal Rigas pre S&P Global Commodity Insights. „Rozvíjame náš ďalší projekt Katlan. Chceme predávať viac plynu na izraelský trh, ako aj vyvážať plyn z Izraela – chceme rozvíjať všetky naše izraelské zdroje,“ zdôraznil Rigas.

Po začatí konfliktu medzi Izraelom a Hamasom zohral podľa neho Energean kľúčovú úlohu pri zásobovaní domáceho izraelského trhu z poľa Karish, ktoré nebolo z prevádzkového hľadiska ovplyvnené vojenskými operáciami.

„V prvom mesiaci konfliktu, keď Izrael odstavil Tamar, sme museli riešiť situáciu, keď sme pokrývali 60 % spotreby plynu v krajine,“ vyčíslil šéf Energeanu. „Zodpovednosť bola a stále je obrovská – zaviazali sme sa podporovať izraelskú energetickú bezpečnosť a náš tím v krajine bol neuveriteľný,“ dodal s tým, že v uvedenom čase boli zvýšené bezpečnostné opatrenia.

Počas odstávky Tamaru Energean išiel na maximálny výkon Karishu, približne 600 miliónov stôp kubických denne (MMcf/d), pričom výstupná kapacita by mala ďalej rásť na 750 MMcf/d pridaním Karish North a ďalšej infraštruktúry.

Energetická bezpečnosť

Rigas ocenil, ako sa Izrael v posledných rokoch zameral na bezpečnosť dodávok. „Izrael sa dobre vysporiadal s otázkou energetickej bezpečnosti tým, že mal tri samostatné nezávislé výrobné systémy – Leviathan, Tamar a Karish,“ ozrejmil a doplnil, že vďaka tomu bolo možné odstaviť Tamar a zároveň zásobovať domáci trh aj udržiavať export do Egypta.

Celková izraelská produkcia plynu dosiahla podľa údajov ministerstva energetiky v prvej polovici uplynulého roka 12,3 bcm, z toho pole Leviathan 5,44 bcm, 4,91 bcm a Karish 1,97 bcm.

Karish je najnovšie z izraelských plynových polí. Vyrába od októbra 2022, zatiaľ čo Leviathan začal ťažbu v roku 2019 a Tamar v roku 2013.

Plyn z Karishu je v rámci izraelskej rámcovej dohody o plyne určený pre domáci trh a Rigas povedal, že teraz nie je správny čas na diskusiu o akomkoľvek potenciálnom exporte z poľa, aj keď je k dispozícii prebytočný plyn.

„Vývozné povolenia sú veľmi citlivá téma – Izrael sa chce uistiť, že má dostatok plynu na to, aby sa vyrovnal s akoukoľvek eventualitou,“ poznamenal a dodal, že stále existujú obavy z eskalácie konfliktu. „Nemyslím si, že je čas hovoriť s vládou o vývozných povoleniach – akokoľvek by sme chceli,“ povedal.

Egypt dováža plyn z Izraela, aby pomohol uspokojiť domáci dopyt v sezóne vysokej spotreby aj ako surovinu pre výrobu a vývoz LNG.

Podľa Rigasa vlastná egyptská produkcia plynu klesá a že Izrael je jediným blízkym zdrojom dodávok, ktorý Káhire pomáha uspokojiť vysoký dopyt, najmä zo sektora výroby elektriny.  „Máme k dispozícii viac plynu a očividne sa riadime tým, čo od nás vláda potrebuje urobiť v Izraeli pre energetickú bezpečnosť, ale existuje plyn, ktorý by sa dal vyvážať na základe povolenia od vlády,“ konštatoval.

Ďalší projekt – Katlan

Izraelské operácie spoločnosti Energean sa sústreďujú na jej špecializovanú plávajúcu produkčnú loď (FPSO), Energean Power s kapacitou 8 bcm/rok. „Chceme využiť FPSO ako centrum komercializácie menších nálezísk plynu, ktoré by inak neboli komerčne životaschopné,“ povedal Rigas.

„Stratégia výberu FPSO sa ukázala ako správne rozhodnutie. Vidíme na ložisku Katlan, ktoré by ako samostatný projekt nebolo komerčne životaschopné, ale teraz je,“ vysvetlil. Energean plánuje prijať konečné investičné rozhodnutie o Katlane „veľmi skoro“ s očakávaným spustením výroby v roku 2026. „Toto je plyn, ktorý musíme vyrobiť, aby sme splnili naše zmluvné záväzky voči Izraelu,“ doplnil Rigas.

Ložisko Katlan, skúmané od leta 2022, bolo začiatkom júna 2023 ministerstvom pre infraštruktúru, energetiku a vody oficiálne uznané za objav zemného plynu, prvý od roku 2015. Nachádza medzi ložiskami zemného plynu Karish a Tanin. Všetky izraelské plynové polia sa nachádzajú v okruhu do cca 100 km na západ od Haify.

Pri prijímaní FID podľa neho došlo k miernemu oneskoreniu vzhľadom na vysokú infláciu nákladov na vrtné súpravy a iné inštalačné prvky, ale celkový harmonogram to neovplyvní. „Snažíme sa mať najlepšiu zmluvnú stratégiu a optimalizovať náklady,“ povedal. Neexistujú ani žiadne obmedzenia na vývoz z Katlanu. „Ale bude to trvať dva roky,“ odhadol Rigas.

Možnosti exportu zahŕňajú použitie existujúcej potrubnej siete, ktorá vedie cez Jordánsko do Egypta, alebo – v prípade voľnej kapacity – 90 km dlhého podmorského ropovodu EMG z izraelského Aškelonu do egyptského El-Arish.

Ďalšou možnosťou je nový plynovod, ktorý Izrael plánuje postaviť do Nitzany na hranici s Egyptom. „Rokujeme a potenciálne zoberieme kapacitu v tom potrubí,“ povedal Rigas s tým, že výstavba bude pravdepodobne trvať najmenej štyri roky.

Egypt a Maroko

Energean je tiež aktívny v Egypte a v súčasnosti vŕta na vyhliadke Orion v pobrežných vodách v spolupráci s talianskou spoločnosťou Eni. Výsledky z hraničného prieskumného vrtu sa očakávajú do konca prvého štvrťroka. Orion má podľa Rigasa veľký potenciál a v prípade objavu 10 biliónov cf by išlo o ďalší development na podporu Egypta. Naopak, ak by sa ukázalo, že vrt je suchý alebo neekonomický, Egypt bude mať stále problém, pokiaľ ide o jeho potrebu plynu.

Energean minulý rok tiež vstúpil na marocký trh prevzatím prevádzkovateľa rozvoja plynového poľa Anchois od britskej firmy Chariot. V roku 2024 plánuje vyvŕtať znalecký vrt a podľa výsledkov schváli rozvoj, ozrejmil Rigas. Maroko má podľa neho „veľmi zdravú“ cenu plynu a plynovod spájajúci so Španielskom. „Takže akýkoľvek prebytočný plyn možno vyvážať na európske trhy,“ dodal s tým, že prioritou však je domáci trh. „Toto je naša filozofia – dať miestnemu trhu jeho spravodlivý podiel,“ povedal šéf Energeanu. „Pri exporte potrebujete vyššiu cenu plynu, aby bol projekt životaschopný, ale miestny trh musí byť zásobovaný. Takže budeme zásobovať oboje – lokálny trh aj medzinárodný trh,“ povedal.

Európske ceny plynu zostávajú relatívne vysoké, aj keď výrazne nižšie ako rekordné úrovne z roku 2022. Platts, súčasť S&P Global Commodity Insights, ohodnotil španielsku dennú cenu PVB 9. januára na 10,05 USD/MMBtu.

Rigas zdôraznil, že Energean najprv musí vyvŕtať hodnotiaci vrt na potvrdenie objemov v Anchois. „Musíme preukázať zdroj plynu, aby sme umožnili investíciu,“ zdôraznil. „Keď máte plyn, prinesie to viac investícií do paroplynových blokov, hnojív a iných priemyselných odvetví. Dúfame, že z toho bude veľký príbeh a urobíme Maroko energeticky nezávislým,“ uzavrel šéf spoločnosti Energean pre spglobal.com.