Praha 16. februára 2024 – Zemného plynu je na trhu dostatok a v zásobníkoch je ho dosť. Česko zimu bez problémov prečká a ceny pre domácnosti budú tento rok ďalej klesať. Plyn má budúcnosť a zvažovaný plán zakázať v Európskej únii nové plynové kotly je nerealizovateľný. Tieto a ďalšie názory prezentoval v rozhovore pre portály novinky.cz a pravo.cz riaditeľ Pražskej plynárenskej (PP) Ludvík Baleka.

Na margo zákazu uvádzania nových plynových kotlov od roku 2029, ktorý zvažuje Európska komisia, Baleka reagoval, že je otázkou, čo tým Brusel chce dosiahnuť. „Z môjho pohľadu sú niekedy tie predstavy trošku naivné. Ešte si to dokážem predstaviť pri rodinných domoch, ak máte malú záhradku a tepelné čerpadlo,“ povedal s tým, že aj v takom prípade je podmienkou , aby vonkajšia jednotka nemierila susedovi priamo do okien a nerobila hluk. „Ale dokážete si to predstaviť v bytovom dome? To by každý mal za oknom tepelné čerpadlo?,“ položil si otázku šéf PP. „Je to nerealizovateľné. Myslím si, že už aj Nemci, ktorí dokonca od začiatku tohto roku mali povinnosť pri montáži plynového kotla doplniť ho solárnym panelom a ďalšími ekologickými zdrojmi, od toho ustupujú,“ dodal.

Vývoj spotreby plynu v ČR

Pokiaľ ide o vývoj spotreby plynu v ČR aj napríklad s ohľadom na útlm ťažby uhlia a dopyt v celej Európe, Baleka očakáva, že pri domoch pôjde spotreba pravdepodobne dole, pretože niektoré plynové kotly budú nahradzované aj tepelnými čerpadlami, hoci ich prevádzka vyjde výrazne drahšie ako prevádzka plynového kotla. „Celkovo ale pôjde spotreba nahor, pretože tak, ako bude prenosová sústava menej stabilná s väčším množstvom fotovoltaiky, budú potrebné zdroje, ktoré musia vyrovnávať odchýlky. Keď nebudeme mať uhoľné zdroje, zaistia túto službu menšie kogeneračné jednotky,“ uviedol šéf PP.

Čo sa týka cenového vývoja, očakáva pokračovanie poklesu cien pre domácnosti a po vlaňajších troch zlacneniach predpokladá znižovanie cien aj v tomto roku. „Pokiaľ nenastane nejaká mimoriadna udalosť, ktorá by mohla zastaviť tok plynu do Európy, je celosvetovo plynu dostatok, a tak predpokladám, že sa ceny stabilizujú a pôjdu ešte mierne nižšie,“ povedal Baleka, ktorý odporúča zákazníkom počkať s fixáciou ceny plynu na leto, vzhľadom na očakávané zlacňovanie.

Keďže ČR má aktuálne v zásobníkoch 34 TWh a celková ročná spotreba sa pohybuje okolo 85 TWh, šéf PP je presvedčený, že krajina zimu bez problémov prečká. „Máme viac ako dosť plynu na to, aby sme vydržali aj cez leto. „A to je práve dôvod, prečo je tlak na pokles ceny plynu. Od plynu sa navyše odvíja cena elektriny, takže ruka v ruke s ňou zlacňuje aj elektrina,“ dodal.

Spotreba plynu v ČR síce klesala, ale podľa Teplárenského združenia koncom minulého roka začala zase rásť. Na otázku, či domácnosti prestávajú šetriť ako donedávna z dôvodu drahého plynu, Baleka poznamenal, že vždy je niečo za niečo. „Keď boli vysoké ceny, ľudia si doma stiahli termostaty. K úsporám ich viedli aj obavy, že by mohol plyn úplne dôjsť, a tie spomínané vysoké ceny. Teraz, ako idú ceny dole, je chuť obmedzovať sa trochu menšia,“ skonštatoval s tým, že počas krízy sa české zákaznícke správanie priblížilo  Západu, napríklad k Nemecku, a teraz sa mu zase čiastočne vzďaľuje.

Otázka ruského plynu

Európa sa už do istej miery závislosti na ruskom plyne zbavila, pretože to, čo prechádza cez Ukrajinu a Slovensko do Európy, je teraz len veľmi malá časť, konštatoval Baleka s tým, že väčšie množstvo ešte stále tečie z Ruska do Európy cez Turecko. „Ale aj keby nastal problém a ruský plyn sa úplne vypol, vzhľadom na kapacity LNG terminálov bude Európa schopná prežiť bez nutnosti razantne obmedzovať spotrebu. Cena by išla bezpochyby nahor, ale asi už nie do tých závratných výšin ako v roku 2022,“ myslí si Baleka.

Pokiaľ ide o návrat ruského plynu do Európy po skončení, je podľa Baleku otázkou, či skončí patom, alebo tým, že Ukrajina oslobodí svoje územie. „Rusko už ale rozhodne nebude mať možnosť stať sa znova dominantným dodávateľom plynu do Európy. Hoci bude jeho plyn lacnejší ako dovozy LNG, my ako dodávateľ domácnostiam a priemyslu potrebujeme istotu, že plyn dostaneme,“ zdôraznil Baleka s tým, že reputačné riziko Ruska je veľmi veľké a málokto si dovolí nakúpiť z Ruska nejaké zásadné množstvo plynu.

„A ešte jedna vec: pred vojnou boli na Ukrajine nájdené nové náleziská plynu medzi Krymom a pevninou, a v Odeskej oblasti. Predpokladám, že Ukrajina začne plyn ťažiť a môže čiastočne nahradiť ten ruský,“ uviedol šéf PP pre novinky.cz a pravo.cz.

Diverzifikácia dodávok plynu do ČR

Čo sa týka dodávok cez LNG terminály v Holandsku, kde má ČR do roku 2027 zaistené 3 bcm, a Nemecku (2 bcm cez terminál Stade od roku 2027), Baleka si myslí, že to je viac ako dosť, keďže rezervované kapacity má nielen štát, ale aj obchodníci.

Na margo rokovaní s nórskym ťažiarom šéf PP uviedol, že sa blížia do cieľa a riešia sa detaily kontraktu. „Hlavne si od toho sľubujeme bezpečnosť dodávok. Máme vysoké garancie, že keď sa nejaké ťažobné zariadenie pokazí, dodajú nám plyn z iného zariadenia,“ povedal Baleka, ktorý zdôraznil najmä otázku bezpečnosti. „Pretože áno, niekto môže kúpiť lacný plyn, ale máme tu z minulosti príklad Bohemia Energy, keď špekulovali a vsádzali na nízke spotové ceny, ale potom šli ceny hore, firma to neustála a už tu nie je,“ pripomenul.

Pokiaľ ide o otázku krátkodobých kontraktov uzatváraných pred vojnou a prípadného aktuálneho trendu dlhodobejších kontraktov, Baleka vníma vývoj „po sínusoide“. „Predtým boli len dlhodobé dvadsaťročné kontrakty naviazané na ropu. Potom začalo byť moderné mať len krátkodobé zmluvy a teraz si myslím, že sa to máličko vyvažuje. My chceme mať časť dodávok na dlhodobých kontraktoch a časť na kratších, aby sme využili príležitosť na trhu, ale s nejakou mierou istoty,“ uzavrel v rozhovore pre novinky.cz a pravo.cz riaditeľ Pražskej plynárenskej (PP) Ludvík Baleka.

Ilustračné foto: Marta Ehlers, pexels.com