Ilustračné foto: Jamal LNG ©novatek.ru

Moskva 29. apríla 2024 – Hoci ruská ťažba ropy zostala silná napriek západným sankciám uvaleným po invázii na Ukrajinu, odvetvie zemného plynu a LNG utrpelo škody v dôsledku obmedzenej potrubnej infraštruktúry a spoliehania sa na západné spoločnosti. Analytická spoločnosť Rystad Energy v tejto súvislosti očakáva, že export ruského potrubného plynu do Číny sa vďaka novej infraštruktúre zvýši, no vyhliadky pre ruský LNG označuje za menej optimistické. Kremeľ si stanovil ambiciózny plán uviesť do prevádzky produkčnú kapacitu na úrovni 100 miliónov ton ročne LNG do roku 2030. Prognózy Rystadu však tvrdia, že krajina tento cieľ minie až o 60 miliónov ton. Téme sa venoval portál oilprice.com.

Napriek komplikovanému výhľadu analytici očakávajú, že plánované ruské projekty LNG budú napredovať aj napriek sankciám a výzvam pri zabezpečovaní potrebných tankerov a dlhodobých zmlúv, a to najmä vďaka vládnej podpore a stimulom týkajúcim sa financovania, výskumu a vývoja spolu s daňovými úľavami. Vzhľadom na náročné prostredie je však veľmi nepravdepodobné, že ruská produkcia LNG dosiahne stanovené vládne ciele, pričom prognózy Rystadu predpovedajú úroveň produkcie len 36,3 milióna ton do roku 2026.

Ruské ministerstvo energetiky v roku 2021 zverejnilo prognózu, podľa ktorej sa očakávalo, že produkcia LNG v krajine sa do roku 2035 vyšplhá až na 140 miliónov ton ročne podľa optimistického scenára alebo na 80 miliónov ton ročne pri konzervatívnejšom výhľade. Minulý rok ministerstvo zverejnilo svoj plán zvýšiť export LNG v rokoch 2022 až 2026 o 33 % na 44 miliónov ton ročne. V konzervatívnom scenári sa očakávalo, že toto zvýšenie dosiahne iba 18 %, resp. 39 miliónov ton ročne.

Hoci európske krajiny sa takmer úplne odstrihli od ruských potrubných dodávok, kontinent je stále závislý od ruského zdroja, pokiaľ ide o veľkú časť dodávok LNG. Vývoz LNG do Európy vzrástol v prvom štvrťroku 2024 medziročne približne o 5 % a nahradenie týchto objemov v krátkodobom horizonte predstavuje veľkú výzvu.

„Ruský export ropy sa zrejme vyhol najhoršiemu vplyvu západných sankcií. Vývoz potrubného plynu značne utrpel, no priemysel LNG bol zasiahnutý najviac. Ruská vláda je stále optimistická, pokiaľ ide o produkciu krajiny, ale bez výrazného obratu vo vývoji nemusí byť dosiahnutie uvedených cieľov ničím iným ako snom,“ hovorí Swapnil Babele, viceprezident pre výskum v Rystad Energy.

Produkcia 40 namiesto 100 mil. ton LNG?

Jej analytici v krátkodobom horizonte očakávajú, že budú pokračovať iba LNG projekty nezávislého ruského producenta Novatek, a to s oneskorením najmenej päť rokov pre problémy s obstarávaním plavidiel a súčasným trhovým podmienkam. Primárnym cieľom spoločnosti je vybudovať nízkonákladovú platformu, ktorá zahŕňa vývoj vlastných technológií LNG a rozšírenie produkcie nasadením týchto nových technológií. Hlavnou výzvou pre Novatek bude rozvoj logistiky a hľadanie nových kupcov, tvrdí Rystad.

Jeho súčasné prognózy naznačujú, že do roku 2035 Rusko uvedie do prevádzky približne 68 miliónov ton skvapalňovacej kapacity, pričom skutočná produkcia LNG bude približne 40 miliónov ton ročne. Novatek bude predstavovať takmer 80 % z tohto celkového objemu prostredníctvom svojich projektov LNG Jamal, Arctic LNG-2 a Murmansk.

Európa sa v roku 2022 stala hlavnou destináciou ruského vývozu LNG a prekonala Áziu. Ruský vývoz LNG vzrástol v roku 2022 o 10 % na približne 33 miliónov ton, z čoho 17 miliónov ton bolo odoslaných na európske trhy – čo predstavuje nárast o 22 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Vlani ruská produkcia LNG klesla na približne 31 miliónov ton v dôsledku plánovanej údržby na projektoch LNG Sachalin-2 a Jamal v druhej polovici roka. Rystad Energy očakáva, že v roku 2024 ruská produkcia LNG dosiahne celkovo približne 34 miliónov ton, čiastočne vďaka uvedeniu prvej linky Arctic LNG-2 do prevádzky.

Od roku 2014, keď boli uvalené prvé sankcie na ruský LNG, krajina uprednostňovala vývoj vlastných technológií skvapalňovania a snaží sa uspokojiť svoj dopyt po zariadeniach LNG u miestnych dodávateľov. Z nich Atomenergomaš, strojárenská divízia Rosatomu, navrhuje a vyrába kryogénne LNG čerpadlá, výmenníky tepla a turboexpandéry. Kazancompressormaš konštruuje kompresorové jednotky pre LNG zariadenia a Cryo-LNG dodáva cisternové kontajnery na prepravu a skladovanie LNG.

V roku 2018 získal Novatek patent na svoju technológiu „Arctic Cascade“, ktorá bola implementovaná na štvrtej linke závodu Jamal LNG. Technológia však nebola úplne dokončená a projekt narazil na niekoľko problémov, ktoré viedli k zmenám v patente. V júni 2023 spoločnosť získala ďalší patent na technológiu „Arctic mix“, navrhnutú na skvapalňovanie zemného plynu vo veľkom meradle pomocou zmiešaných chladív. Očakáva sa, že táto technológia bude primárnou metódou pre budúce projekty zahŕňajúce gravitačné konštrukcie (gravity based structures) s kapacitou viac ako 6 miliónov ton ročne na jednu linku.

EK zvažuje sankcie

Ďalší sankčný balík Európskej komisie po prvýkrát navrhne obmedzenia ruského LNG vrátane zákazu jeho prekládok v EÚ a opatrení voči trom ruským projektom, uviedli zdroje z EÚ. EK je v záverečnej fáze dolaďovania svojho návrhu a začala neformálne rozhovory s členskými štátmi, pričom odmietla svoje kroky komentovať. Informovala o tom agentúra Reuters.

Návrh by nemal zakázať dovoz ruského LNG do Európy, namiesto neho by sa mal zamerať na jeho prekládky z jedného plavidla na druhé, ktoré sa potom plaví do konečného cieľa. Prekládky sa zvyčajne vykonávajú v prístavných oblastiach.

Ďalším navrhovaným opatrením by malo byť uvalenie sankcií na tri ruské projekty LNG – Arctic LNG 2, Usť Luga a Murmansk – ktoré ešte nie sú v prevádzke.

O podrobnostiach návrhu sa stále diskutuje, ale jeden zdroj uviedol, že návrh EK bude dokončený do konca budúceho týždňa. Zdroje uviedli, že pri formálnom predložení konečného návrhu členským štátom EÚ bude pravdepodobne väčšia podpora pre sankcionovanie projektov než pre zákaz prekládok.

Dovoz ruského LNG do Európy sa od začiatku vojny zvýšil, pričom najväčšími odberateľmi sú Belgicko, Francúzsko a Španielsko. Štatistiky EÚ a výpočty agentúry Reuters ukazujú, že nárast LNG zvýšil podiel ruského plynu na dodávkach EÚ späť na približne 15 % po tom, ako sa podiel potrubných dodávok od Gazpromu prepadol z 37 na 8,7 %.

Rusko bude hľadať spôsoby, ako prekonať akékoľvek nezákonné sankcie, ktoré by Európska únia uvalila jeho operácie so skvapalneným zemným plynom (LNG), uviedol v reakcii Kremeľ s tým, že akékoľvek opatrenia sa obrátia proti európskemu priemyslu. „Pokusy vytlačiť Rusko z energetických trhov a prejsť na drahšie trhy pokračujú,“ povedal podľa agentúry Reuters hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Akékoľvek nové reštrikcie zo strany EÚ podľa neho prospejú Spojeným štátom a znamenali by, že európsky priemysel bude za plyn platiť viac. „Samozrejme, v každom prípade budeme hľadať spôsoby, ako tieto nezákonné prekážky, nekalú súťaž a protiprávne konanie prekonať,“ dodal Peskov.

Rusko nevylučuje stagnáciu

Samotné Rusko však nevylučuje stagnáciu svojho LNG sektora. Vyplýva to z dvoch menej optimistických scenárov z troch, ktoré vypracovalo ministerstva hospodárstva. Podľa „konzervatívneho“ a „stresového“ scenára ministerstva by produkcia LNG v rokoch 2025-2027 mala stagnovať na úrovni 38,6 milióna metrických ton ročne, vyplýva z dokumentu, ktorý videla agentúra Reuters.

Základný scenár, najoptimistickejší, počíta so zvýšením na 56,6 milióna ton v roku 2027 z 33,3 milióna v roku 2023.

Rusko tvrdí, že chce do rokov 2030-2035 získať 20 % svetového trhu s LNG v porovnaní s približne 8 % v súčasnosti, a to vďaka novým závodom umiestneným prevažne v Arktíde.

Ilustračné foto: Jamal LNG © novatek.ru