Oslo 18. januára 2024 – Nórske ropné a plynárenské spoločnosti v najbližších troch rokoch zintenzívnia ťažbu zemného plynu v Barentsovom mori, uviedli pre agentúru Reuters predstavitelia priemyslu. Ich záujem o vzdialený arktický región vzrástol po prudkom poklese dodávok ruského plynu do Európy a jeho najčerstvejším dôkazom sú čerstvé výsledky ďalšieho kola udeľovania licencií na ťažbu.
Nórsko nahradilo Rusko na poste hlavného európskeho dodávateľa zemného plynu po invázii Moskvy na Ukrajinu v roku 2022 a vo svojich vodách teraz hľadá ďalšie náleziská. Každoročné udeľovanie licencií v tzv. preddefinovaných prieskumných oblastiach je ústredným bodom nórskej stratégie na rozšírenie ťažby ropy a plynu.
V utorok (16. 1.) zverejnené čísla posledného licenčného kola ukázali, že nórska vláda v ňom udelila najvyšší počet nových licencií na ťažbu ropy a zemného plynu za posledných päť rokov, konkrétne 62, ktoré si rozdelilo 24 spoločností. Pre porovnanie, v minulom roku 25 firiem získalo 47 licencií, resp. podielov v nich.
Equinor v poslednom kole získal podiely v 39 licenciách, vrátane 14, ktoré bude prevádzkovať, zatiaľ čo druhá najväčšia kótovaná spoločnosť, Aker BP, získala podiely v 27 licenciách (17 ako prevádzkovateľ), Vaar Energi, dcérska spoločnosť talianskej energetickej firmy Eni, v 16 licenciách (4). Shell a TotalEnergies získali podiely každá v jednej licencii, ConocoPhillips v troch.
Tohtoročné výsledky licenčného kola sú zaujímavé najmä z hľadiska lokalít, na ktoré sa záujemcovia sústredili. Počet nových povolení na vrty v Severnom mori sa medziročne nezmenil (29). Medziročné zvýšenie sa týkalo najmä povolení v Nórskom mori, kde ich počet vzrástol z minuloročných 16 na terajších 25, a taktiež v arktickom Barentsovom mori, kde sa zvýšil z dvoch v roku 2023 na osem v tomto roku.
Krok vpred v Barentsovom mori
Zatiaľ čo spoločnosti v minulosti hľadali pri prieskume v nórskom arktickom regióne najmä ropu, ktorá na rozdiel od zemného plynu nevyžaduje dlhé a nákladné potrubia alebo terminály LNG na uvedenie produktu na trh, teraz zmenili svoje zameranie.
„V prípade Barentsovho mora ide o krok vpred,“ povedal pre agentúru Reuters Kjetil Hove, šéf nórskych operácií štátom kontrolovanej spoločnosti Equinor, najväčšieho nórskeho exportéra zemného plynu do Európy. „Spoločne s Vaar Energi a Aker BP sa chystáme hľadať zemný plyn v západnej časti Barentsovho mora,“ konkretizoval Hove.
Uvedené tri spoločnosti získali podiely v ôsmich nových licenciách na prieskum v Barentsovom mori, z ktorých Equinor bude prevádzkovať štyri, zatiaľ čo Aker BP a Vaar budú riadiť po dve, ale so zdieľaným vlastníctvom všetkých troch firiem.
Equinor prevádzkuje v súčasnosti jediné produkujúce plynové pole v Barentsovom mori, Snoehvit. Vyťažený zemný plyn z neho putuje do najväčšieho západoeurópskeho závodu na výrobu LNG Hammerfest LNG na ostrove Melkoya. Tam sa skvapalňuje a smeruje na export. Zariadenie aktuálne nemá žiadnu voľnú skvapalňovaciu kapacitu.
Hove v tejto súvislosti povedal, že Equinor by mohol v závode pridať novú produkčnú linku na LNG alebo vybudovať nový dlhý plynovod spájajúci Barentsovo more s rozsiahlou exportnou infraštruktúrou v Nórskom mori a Severnom mori v závislosti od zistených objemov a globálnych cien zemného plynu. Equinor očakáva, že približne do troch rokov by mohli byť známe výsledky prieskumných vrtov, potenciálne prinášajúce na trh nový plyn od prvej polovice 30. rokov, doplnil predstaviteľ spoločnosti.
Aker BP sa vracia
V súvislosti s posledným licenčným kolom je dobrým príkladom obnoveného záujmu o arktické oblasti postoj Akeru BP, druhej najväčšej nórskej energetickej spoločnosti kótovanej na burze. Tá pred rokmi zaznamenala neuspokojivé výsledky prieskumu v Barentsovom mori, ktorého výsledkom bolo vyvŕtanie série suchých vrtov. Teraz, čiastočne v dôsledku akvizície, firma ohlásila návrat do tohto regiónu.
„Máme nový tím, máme nové nápady, máme novú výmeru,“ povedal generálny riaditeľ Aker BP Karl Johnny Hersvik a dodal, že plánom je hľadať hlavne zemný plyn. Možnosti exportu plynu budú podľa Hersvika závisieť od toho, aké objemy sa podarí nájsť. Uvedenie akýchkoľvek objavov na trh môže trvať približne sedem rokov, odhadol šéf spoločnosti.
Záujem o región potvrdil aj generálny riaditeľ spoločnosti Vaar Energi Nick Walker. Vyhlásil, že geológovia a ďalší zamestnanci firmy zintenzívňujú prácu na „odomknutí“ uhľovodíkového potenciálu v západnom Barentsovom mori.
Politická podpora
Nórsko podporuje klimatické dohody a globálny cieľ prechodu od fosílnych palív, ale tvrdí, že svet bude potrebovať prístup k rope a plynu po mnoho ďalších rokov. Celková produkcia krajiny v minulom roku predstavovala približne 4 milióny barelov ropného ekvivalentu denne, pričom sa rovnomerne rozdelila medzi ropu a zemný plyn. Očakáva sa, že na tejto úrovni zostane aj v nasledujúcich rokoch a v 30. rokoch prudko klesne, pokiaľ sa nenájdu a nerozvinú nové zdroje.
Vlády naprieč politickým spektrom preto nový prieskum naďalej podporujú. „Minulý rok som požiadal spoločnosti, aby sa bližšie pozreli na príležitosti Barentsovho mora…toto udeľovanie ukazuje, že viac spoločností reagovalo pozitívne a preberá zodpovednosť,“ povedal pre agentúru Reuters minister energetiky Terje Aasland Aasland s tým, že udelenie licencií bolo veľmi dôležité pre ďalší rozvoj Barentsovho mora, pre zamestnanosť a tvorbu hodnôt, ako aj pre podporu úlohy Nórska ako stabilného dodávateľa energie pre Európu.