
Berlín 6. marca 2025 – Medzinárodné spoločenstvo čoraz intenzívnejšie skloňuje otázku ukončenia rusko-ukrajinskej vojny. Napriek tomu, že takáto možnosť ešte nie je otázkou najbližšieho vývoja, v súvislosti s jej prípadnou realizáciou sa už začína špekulovať aj o možných dôsledkoch, napríklad v oblasti ďalšej ekonomickej spolupráce Západu s Moskvou, ktorá dostala po začiatku invázie na Ukrajinu ťažké rany. V posledných dňoch sa tak v médiách objavili aj špekulácie o obnovení prevádzky jedinej zachovanej línie plynovodu Nord Stream 2 a prepravy ruského plynu so Nemecka. Téme sa venoval poľský portál wnp.pl.
Zatiaľ nevyšetrené výbuchy z 26. septembra 2022 zničili tri zo štyroch línii plynovodov Nord Stream (obe) a Nord Stream 2 (jednu) a preprava plynu z Ruska do Nemecka po dne Baltského mora bola zastavená, pripomenul portál wnp.pl.
Výstavba plynovodov bola podľa neho jedným z najkontroverznejších nemeckých rozhodnutí na rozhraní obchodu a politiky po druhej svetovej vojne. Nemecko malo vďaka 110 mld. m3 plynu (súhrnná kapacita všetkých línií týchto plynovodov) získať prístup k lacnému ruskému plynu, ktorý mu umožňoval účinne hospodársky konkurovať ostatným krajinám. V praxi však bolo cieľom Moskvy a Gazpromu obísť Ukrajinu a Poľsko ako tranzitné krajiny pre ruské dodávky do západnej Európy. Okrem toho Kremeľ získal silný nástroj na vyvíjanie tlaku na Nemecko, tvrdí wnp.pl.
Prebiehajú rokovania?
Napriek šoku z útoku na plynovody, aký Európa ešte nezažila, jeho vplyv na európsku energetickú situáciu už nebol taký silný, pretože ekonomické sankcie uvalené na Rusko už viedli k tomu, že Moskva v odvete zastavila dodávky kľúčovým odberateľom v EÚ. Takže Európa bez plynu z Ruska nebola prvýkrát ani naposledy, čo sa s tým musela vyrovnať, konštatuje wnp.pl.
Otázka obnovenia tokov cez zvyšnú funkčnú líniu Nord Streamu 2 je podľa neho opäť na stole. Potrubie s priemerom 48 palcov (1153 mm) je suché, teoreticky teda nič nestojí v ceste pokusu o jeho sprevádzkovanie. Práve to malo byť cieľom rokovaní vo Švajčiarsku (kde sídli aj prevádzkovateľ plynovodu, spoločnosť Nord Stream 2 AG). Podľa denníkov Frankfurter Rundschau a Financial Times má o spustenie plynovodov záujem konzorcium nemenovaných amerických spoločností.
Jedným z účastníkov rokovaní mal byť údajne Matthias Warnig, bývalý dôstojník Stasi a blízky priateľ Vladimira Putina. Obaja sa poznajú od 80. rokov, keď Putin pôsobil v Drážďanoch ako dôstojník KGB a Warnig pracoval pre Stasi. Do roku 2023 bol práve Warnig výkonným riaditeľom spoločnosti Nord Stream 2 AG, píše portál wnp.pl.
Na otázku britských novín však Matthias Warnig, ktorý je od roku 2022 na sankčnom zozname USA, poprel akúkoľvek účasť na rokovaniach s americkými politikmi alebo podnikateľmi. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov tieto správy tiež poprel a Gazprom sa k nim odmietol vyjadriť. Nemecké ministerstvo hospodárstva vyhlásilo, že „nezávislosť od ruského plynu má pre nemeckú vládu strategický význam z hľadiska bezpečnostnej politiky a tá sa jej drží“.
O rokovaniach písal aj nemecký Bild, podľa ktorého Nemecko skúma možnosti, ako zabrániť obnoveniu prevádzky Nord Stream 2 podľa dohody medzi USA a Ruskom v rámci urovnania vojny na Ukrajine. Podľa Bildu už niekoľko týždňov prebiehajú tajné rokovania medzi zástupcami Ruska a Spojených štátov o kúpe poškodeného plynovodu americkými investormi.
Pozícia Bruselu
K špekuláciám o možnosti opätovného spustenia prevádzky Nord Streamu 2 sa vyjadrila aj EÚ s tým, že jej stanovisko zostáva nezmenené, uviedol jej hovorca. „Nord Stream 2 nie je projektom spoločného záujmu, nediverzifikuje energetické zdroje EÚ,“ uviedol v pondelok (3. 3.). „Tento plynovod, ak bude v prevádzke, musí fungovať v súlade s príslušnými medzinárodnými a európskymi právnymi predpismi,“ dodal podľa portálu Euractiv.
Z pohľadu EÚ by nemalo zmysel pokračovať v projekte Nord Stream 2, a tým „obnoviť závislosť od takého veľmi nespoľahlivého partnera“, akým je Rusko, uviedol hovorca, aj keď obchodné vzťahy medzi spoločnosťami by neboli nezákonné. Hovorca sa neskôr pre Euractiv odvolal aj na existujúcu legislatívu, konkrétne smernicu EÚ o plyne z roku 2024, ktorá vyžaduje, aby členské štáty postupne znižovali závislosť EÚ od ruskej energie diverzifikáciou dodávok plynu.
Kontrola technickej spôsobilosti
Hebestreit pri jednoznačnom odmietnutí akýchkoľvek špekulácií o možnom spustení plynovodu zdôraznil, že nebude možné z dôvodu chýbajúcej certifikácie. Tú zastavili nemecké úrady krátko pred spustením ruskej invázie na Ukrajinu v závere februára 2022, v reakcii na uznanie odštiepeneckých republík na východe Ukrajiny zo strany Moskvy.
Najväčším problémom však nie je absencia oficiálnych povolení od nemeckého regulátora Bundesnetzagentur. Keďže v minulosti bolo možné získať všetky potrebné povolenia pre Nord Stream, nemalo by to byť nemožné ani v tomto prípade, tvrdí wnp.pl.
Kľúčom k úspechu je podľa neho kontrola, či sa plynovod vôbec môže používať. Hoci zachovaná línia je na rozdiel od poškodených potrubí suchá, stále je potrebné skontrolovať mikrotrhliny, upozorňujú odborníci. Pracovný tlak v potrubí je totiž 103,95 atmosféry. Odborníci neuvádzajú, koľko by kontrola stála, ale ide o milióny eur.
V prípade druhej línie Nord Stream 2 je situácia iná. Potrubie bolo zaplavené slanou vodou, čo určite mohlo prispieť ku korózii. Okrem toho bola voda v potrubí 2,5 roka. Postupnosť prác pri prípadnom uvedení zaplaveného potrubia do prevádzky by znamenala, že by bolo potrebné vymeniť poškodený úsek, odčerpať vodu a skontrolovať stav potrubia. Nie je isté, či by nebolo potrebné vymeniť ďalšie úseky. Náklady? Podľa niektorých odborníkov by to mohlo stáť miliardy eur – výstavba potrubia stála 9,5 až 10 miliárd eur, vyčíslil portál wnp.pl.
V tomto ohľade je zaujímavé vyhlásenie hovorcu švajčiarskej spoločnosti Transliq AG, ktorá pôsobí ako dočasný správca spoločnosti Nord Stream 2 AG. Robert Bechler v rozhovore pre ruskú agentúru TASS koncom minulého roka uviedol, že maximálne náklady na opravu plynovodu Nord Stream 2 v prípade jeho budúceho využitia by predstavovali celkovo 633 miliónov eur. Túto sumu Bechler uviedol v internej správe vypracovanej spoločnosťou, ktorá hodnotí vyhliadky budúceho využitia plynovodu.
Otázka odberateľa
Náklady by teda mohli byť pre potenciálnych investorov prijateľné. V súčasnosti je však najväčším problémom to, kto by mohol chcieť kupovať plyn z Ruska.
Tým, že Rusko v roku 2022 zastavilo dodávky plynu mnohým európskym spoločnostiam, dostalo ich do mimoriadne ťažkej situácie. Hrozilo riziko, že sa nepodarí zabezpečiť základné dodávky plynu pre Európu. Aby tomu zabránili, museli zasiahnuť vlády dotknutých ruských krajín. Neplánovaný boj o zabezpečenie dodávok plynu stál Nemecko minimálne 13 miliárd eur, pripomenul wnp.pl.
Nemecko navyše po tejto lekcii prešlo na LNG z rôznych zdrojov a potrubný zemný plyn z Nórska. V praxi nie je pre ruský plyn miesto, navyše pri takom vysokom riziku prerušenia dodávok. Kto by teda odoberal plyn z Nord Streamu 2, nie je známe.
Treba zdôrazniť aj ďalší aspekt celej kauzy: spustenie plynovodu majú podporiť neznámi investori z USA, pričom práve Američania najviac benefitujú z európskej plynovej revolúcie a odklonu od ruského plynu. Takže teraz to vyzerá tak, ako keby istá skupina amerických spoločností začala podkopávať pozície iných amerických spoločností. Samozrejme, pokiaľ neoficiálne mediálne správy načrtávajú pravdivý obraz situácie, uzavrel poľský portál wnp.pl.