Bratislava 2. októbra 2020 – Využitie biomasy pri ochrane ovzdušia a dekarbonizácii, rozvoj segmentu energetických služieb, ako aj plynovej mobility vrátane LNG. Tak prezentoval budúce plány spoločnosti SPP predseda jej predstavenstva Milan Urban v panelovej diskusii o Pláne obnovy EÚ na tradičnej Jesennej konferencii Slovenského plynárenského naftového zväzu (SPNZ) v Bratislave, ktorá sa tento rok koná online.
„Plán obnovy prináša príležitosť akcelerácie niektorých faktorov ktoré boli v ´predcovidovej´ ére oznamované a vytýčené ako vzdialenejšie ciele,“ povedal Urban s tým, že SPP sa cíti byť súčasťou tejto aktivity a chce sa, nielen s ohľadom na deklarovanú štátnu podporu, ale aj z hľadiska trvalej udržateľnosti a budúcnosti, pozerať na to, ako by tieto inovačné prvky mali už dnes ovplyvňovať plynárenský biznis a aké by malo byť smerovanie do budúcnosti.
„Napriek tomu, že sa mení kvalita našich služieb už dnes a bude sa meniť aj do budúcnosti, zmena foriem plynárenstva neznamená jeho zánik,“ myslí si Urban, ktorý v tejto súvislosti upriamil pozornosť na využitie biomasy pri ochrane ovzdušia a dekarbonizácii a zameral sa na aspekt pripojiteľnosti do sietí.
„Súčasná plynárenská sieť vie byť komplementárna alebo aj súťažiť s elektrickou sieťou, pretože ak sa pozrieme ako na možný energetický zdroj na biomasu, ktorá, ak ju dnes nevyužijeme, vytvorí karbónový príspevok bez toho, že by odovzdala energiu. Zamýšľať sa nad tým, ako z tejto masy spraviť energetický zdroj určite dáva zmysel,“ zdôraznil Urban s tým, že technicky je riešenie známe, a nejde sa o žiadnu inováciu.
Pripomenul, že v súčasnosti nie je na Slovensku do plynovej distribúcie pripojený žiadny takýto zdroj. Zdôraznil, že takéto zdroje vykážu najlepšiu efektivitu, keď sú situované v miestach spotreby, pričom namiesto veľkých, centrálnych zdrojov by malo ísť o menšie zdroje, ktoré nájdu využitie v regióne, kde sa vybudujú.
„A tam máme aj možnosť rozhodovania, či bioplyn dáme do plynárenskej siete alebo ho premeníme na elektrickú energiu a budeme ho dávať do siete, ktorá sa dnes tvári ako preťažená. Aj napojenie do plynárenskej siete má svoje technické špecifiká, ktoré je potrebné riešiť, ale riešiteľné to je,“ skonštatoval Urban s tým, že ide o plány v strednodobom a dlhodobom horizonte.
Z krátkodobého hľadiska sa venoval snahe SPP pretvoriť sa z obchodníka s plynom na energetickú spoločnosť. „Keď sa pozrieme na oblasť energetickej efektívnosti, ako energetici by sme už dnes nemali mať ten pohľad len predať či prepraviť čo najväčšie množstvo, ale aby energia bola využitá čo najlepšie,“ vysvetlil s tým, že je potrebné byť zákazníkovi aj poradcom, hoci sa môže zdať, že to ide proti výnosom firmy.
„Ale vo finále to znamená aj príspevok k lepšiemu ovzdušiu a zastaveniu otepľovania planéty, aj k spokojnejšiemu zákazníkovi, čiže na tom poli rozvíjame segment energetických služieb,“ povedal Urban, podľa ktorého SPP v blízkej budúcnosti oficiálne oznámi výsledok rokovaní so spoločnosťou ČEZ. „Verím, že na Slovensko prinesieme nie zvýšenie konkurencie na komoditnom trhu, ale rozvoj nového typu služby pre našich zákazníkov, kde chcem využiť know-how partnera, ktorý má v stredoeurópskom priestore s týmito službami slušnú skúsenosť a výsledky,“ dodal.
Tretia oblasťou v ktorej sa SPP dlhodobo angažuje prostredníctvom projektu s európskou podporou fuelCNG, je využitie plynu ako paliva v doprave. Firma si okrem tohto projektu uvedomuje aj dôležitosť budovania kostrovej siete, aby sa pohonné hmoty plynného charakteru stali dostupné. „V tomto okamihu môžem povedať, že v priebehu najbližších mesiacov otvoríme v našej dcérskej spoločnosti CNG štyri nové čerpacie stanice,“ oznámil Urban s tým, že podľa schválenej strednodobej stratégie by v priebehu 2,5 roka malo pribudnúť ďalších 18 staníc.
Perspektívne chce SPP rámci projektu fuelCNG zaviesť medzi pohonné hmoty LNG. “Dáva lepšiu odpoveď pre nákladnú a snáď aj verejnú dopravu,“ myslí si Urban, pre ktorého je LNG nielen ekologické, ale aj efektívne palivo. Upgrade na LNG je otázkou dvoch rokov, odhadol predseda predstavenstva SPP, ktorý sa vyjadril aj k vodíkovej téme.
„Ak bude mať SPP možnosť prístupu k európskemu financovaniu, určite chce byť súčasťou budovania základných buniek využitia vodíka v reálnej ekonomike. Ale ako pre všetky projekty tohto typu, na začiatku je veľmi dôležitá angažovanosť verejného sektora a verejných financií pretože návratnosť a efektívnosť takýchto inovatívnych riešení v počiatočnej fáze nie je taká, aby bola atraktívna pre súkromných investorov,“ zdôraznil. „Práve tam vidím nezastupiteľnú úlohu podporných inštrumentov a štátu, resp. európskych inštitúcií ako takých,“ uzavrel predseda predstavenstva SPP Milan Urban.