Šéf TAQA Arabia Khaled Abu Bakr počas návštevy v Bratislave

Bratislava 12. marca 2024 – Európa je pre Egypt strategický partner vo viacerých oblastiach, vrátane energetickej, čo sa ukázalo aj počas energetickej krízy, keď severoafrická krajina podpísala s Európskou úniou memorandum o zvýšení vývozu zemného plynu do Európy, ktorý by ešte mohol vzrásť. Spotreba zemného plynu vo svete bude mierne stúpať. Napriek istým emisiám treba poukazovať na jeho spoľahlivosť a dobré stránky. V rozhovore pre televíziu Joj24 to povedal generálny riaditeľ najväčšej egyptskej súkromnej energetickej distribučnej spoločnosti TAQA Arabia a regionálny koordinátor Medzinárodnej plynárenskej únie (IGU) pre Afriku Khaled Abu Bakr, ktorý chce plyn chrániť a rozvíjať, aby bol naďalej vnímaný ako udržateľný zdroj energie.

Egypt sa postupne odkláňa od fosílnych palív a stále viac inklinuje k používaniu zelenších zdrojov energie, medzi ktoré patrí aj zemný plyn, konštatoval Abu Bakr. „V ostatných dvoch dekádach to bolo s jeho využívaním ako na hojdačke, raz hore, keď sme ho mali veľa a mohli sme ho vyvážať a potom zase dole, keď sme sa museli spoľahnúť na plyn zo zahraničia. V súčasnosti k nám priteká z východného Stredomoria, ktoré využívame najmä v lete počas hlavného obdobia. V zime máme zasa prebytky a vtedy si ho môžeme dovoliť vyvážať,“ ozrejmil Abu Bakr.

Severoafrická krajina podľa neho využíva zemný plyn vo veľkej miere a vo viacerých sektoroch, najmä pri výrobe elektriny. „Vďaka plynu dokážeme vyrábať elektrinu. Dokonca až 80 % elektriny v Egypte sa vyrobí práve vďaka zemnému plynu. Až 60 % domácností ho používa na varenie, takže naše matky, sestry a manželky by bez neho nemohli pripravovať jedlá,“ konkretizoval šéf TAQA Arabia s tým, že ďalšie využitie nachádza plyn pri chladení obydlí, v priemysle, najmä pri výrobe hnojív a iných produktov, či v podobe CNG a LNG v doprave.

Export do Európy

Pokiaľ ide o vývoz plynu z Egypta na starý kontinent, Abu Bakr zdôraznil, že Európa je pre Egypt strategický partner vo viacerých oblastiach, na politickej, ekonomickej aj geopolitickej úrovni. „Veríme, že nešťastný konflikt na Ukrajine, ktorý zvýšil energetickú závislosť Európy od Egypta, sa čoskoro skončí mierovou dohodou. Naša vláda sa veľmi rýchlo rozhodla zvýšiť dodávky, zároveň odkloniť všetky prebytky výhradne na starý kontinent a pomáhať, ako sa len dá,“ uviedol Abu Bakr, ktorý v tejto súvislosti pripomenul podpis memoranda s EÚ o zvýšení vývozu plynu. „Zároveň sa snažíme vplývať aj na našich susedov, aby všetok prebytočný plyn smeroval k nám. V Egypte totiž disponujeme dvoma zariadeniami na jeho spracovanie, ktoré sú schopné dopraviť až 18 miliárd m3 plynu k vám do Európy,“ vysvetlil.

Dodávky do Európy by podľa šéfa TAQA Arabia ešte mohli vzrásť. „Urobíme, čo je v našich možnostiach a snažíme sa udržiavať rovnováhu,“ konštatoval s poukázaním na spomínaný prebytok plynu v Egypte počas zimného obdobia. „Vtedy sme pripravení skvapalniť ho a poslať do Európy. Jednak to pomôže bilaterálnym vzťahom a tak, ako ste spomenuli predtým, je to výhodné aj z ekonomického hľadiska. Týmto spôsobom si zabezpečíme prílev silnej zahraničnej meny, aby sme si za ňu mohli dovoliť dovážať tovary, ktoré potrebujeme,“ povedal Abu Bakr, ktorý sa vyjadril aj pozícii Afriky v globálnom plynárenstve.

Pozícia Afriky v plynárenstve

„V posledných desiatich rokoch začína byť Afrika na plynárenskej scéne čoraz dôležitejším hráčom. Dôvodom je jednak stabilnejšia politická situácia a zároveň aj využívanie zdrojov,“ ozrejmil s tým, že prekážkou sú debaty o nejasnej budúcnosti plynu, jeho čistote a vplyve a životné prostredie. Viaceré finančné inštitúcie preto odmietli poskytnúť peniaze na rozvoj infraštruktúry v krajinách s exportným potenciálom.

„Napriek tomu, Kongo pred niekoľkými dňami vyslalo svoj prvý tanker s plynom, Tanzánia podpísala niekoľko miliardovú zmluvu o zvýšení dodávok a vybudovaní plynovodu do Ugandy. Je tu aj ďalší projekt plynovodu za miliardy dolárov, ktorý by mal spojiť Nigériu na západnom pobreží s desiatimi krajinami a s Marokom, no a odtiaľ bude viesť do Európy. Zmluvu o zvýšení dodávok podpísala aj Líbya a netreba zabúdať ani na Mozambik, Senegal či Mauretániu,“ vymenoval Abu Bakr, podľa ktorého tak už nejde len o Egypt, Alžírsko a Nigériu, ale mnohé ďalšie energeticky bohaté miesta. „Mám však pocit, že svet si pred Afrikou zakrýva oči. Preto sa my v Egypte prostredníctvom IGU snažíme ponúkať svoje vedomosti a skúsenosti, aby sme dostali kontinent na plynovú mapu sveta. Pôsobím ako regionálny koordinátor IGU pre celú Afriku a aj v spolupráci so slovenskými kolegami sa snažím priniesť na čierny kontinent know-how, ktoré mu finančné inštitúcie nechcú dopriať,“ dodal.

Odlišné vnímanie cesty k čistým energiám

Pokiaľ ide o klimatické otázky a smerovanie Európy k čistým energiám, Abu Bakr snahu o lepšiu životnú úroveň pre obyvateľov a ich deti, čistejšiu prírodu a menej znečistené ovzdušie za celosvetovo spoločný cieľ. „Pohľad na to, akým spôsobom to docieliť, v akom časovom horizonte a koľko by nás to malo stáť, sa však často líši. Náklady na zelenšiu ekonomiku totiž môžu poškodiť našu ekonomiku a tým aj celú spoločnosť. Vtedy sa prínos tohto snaženia stráca,“ poznamenal s tým, že napriek rešpektovaniu EÚ a jej rozhodnutí vníma niektoré ambície ako veľké a aj príliš drahé.

„Naše plány a časový harmonogram na ich plnenie sú však odlišné. V Egypte máme ambiciózne a lacnejšie projekty pre OZE, ktoré majú zvýšiť nielen kvalitu života, ale prospieť aj ekonomike. Nemôžeme si napríklad dovoliť nahradiť lacný zemný plyn drahým vodíkom,“ konštatoval. Veľkým problémom Afriky je napríklad znečistenie vzduchu pri varení. „Naše manželky a matky zomierajú v kuchyniach, pretože pripravujú jedlá na dreve a tuhých palivách. Nevieme im však povedať, aby začali používať vodík alebo obnoviteľné zdroje. Musíme ísť cestou dostupnou pre našu spoločnosť a ekonomiku a to je pre nás najdôležitejší aspekt,“ zdôraznil.

Rozvíjanie potenciálu severnej Afriky a viacerých projektov v oblasti solárnej energie a produkcii zeleného vodíka záleží od EÚ a jej rozvoja, ktorý pribrzdil covid či energetická kríza. „Ak sa vývoj pohne ďalej, sme pripravení lokálne vyrobenú solárnu energiu premeniť na vodík“, uviedol Abu Bakr s tým, že  najmä v Egypte a v Maroku je viacero pozemných solárnych zariadení, v Egypte dokonca jeden z najväčších solárnych komplexov, Benban, ktorý dokáže vyrobiť vyše poldruha GW.

Budúcnosť plynu a slovenské skúsenosti

Vzhľadom na plány EÚ obmedzovať využívanie plynu a na druhej strane skutočnosť, že Slovensko je jednou z najplynofikovanejších krajín Únie by si Abu Bakr chcel domov priniesť čo najviac slovenských a nie európskych skúseností, keďže Európa sa zaoberá len porovnávaním molekúl. „Je to až príliš komplikovaný prístup. Slovensko je však pre nás modelová krajina, ktorej skúsenosti vieme využiť aj v Afrike, najmä pri efektívnosti pri využití zemného plynu a zároveň aj pri znižovaní emisií skleníkových plynov,“ uviedol šéf TAQA Arabia, podľa ktorého ide o dva kľúčové faktory a zároveň aj „zbrane“ v debatách s tými, ktorí broja za odklon od používania plynu.

Plynárenstvo je zodpovedný priemysel, ktorý robí všetko pre znižovanie emisií a pri jednej z najväčších kríz v moderných dejinách sveta, ktorou bol covid, dokázal, že je zodpovedný a spoľahlivý partner pre domácnosti aj priemysel, zdôraznil Abu Bakr s tým, že sa dalo variť, svietiť a elektrina nechýbala v nemocniciach ani v školách. „Pri prechode na vodík alebo iné zdroje energie musíme byť veľmi opatrní, pretože nateraz nedisponujeme žiadnymi skúsenosťami ani štatistikami,“ upozornil.

Z globálneho hľadiska bude budúcnosť plynu rôzna v závislosti od regiónu. „V Južnej Amerike bude jeho spotreba rásť, to isté v Afrike, vidím, že v Ázii bude plyn plátať diery pri výpadkoch energií. Ak sa teda pozrieme na svet mimo Európy, spotreba plynu bude stúpať, síce nižším tempom ako v posledných dvoch dekádach, ale predsa,“ očakáva Abu Bakr, pričom sprievodným javom bude rozvoj nových technológií na spracovanie plynu. „Potrebujeme ho totiž nielen my, ale aj vy na Slovensku a po celom svete,“ zdôraznil Abu Bakr, ktorý sa vyjadril aj k ambícii stať sa šéfom IGU, kde by chcel byť ale skôr lídrom skvelého tímu ako „pánom plynárenského sveta“.

Plynárenský priemysel má podľa neho úžasných ľudí a IGU zase výborných členov no po nedávnej klimatickej konferencii zápasia s nejasnou budúcnosťou. „Musíme preto vyslať jasný signál, že nič neskrývame a robíme pre ľudí správne veci. Áno, plyn má nejaké emisie, no našou úlohou je poukazovať na jeho spoľahlivosť a dobré stránky,“ zdôraznil koordinátor IGU pre Afriku.

Vyzdvihol potrebu účasti na strategických rokovaniach, či už G7, G20 alebo na pôde OSN, Svetovej banky, finančných inštitúcií. „Potrebujeme ukázať vodcovstvo a v Egypte sa to nebojíme robiť, zastupujeme celú Afriku, sme zdatní politicky aj technicky a využijeme všetky kontakty, aby nás bolo počuť. Chceme plyn chrániť a rozvíjať, aby bol naďalej vnímaný ako udržateľný zdroj energie,“ uzavrel v rozhovore pre Joj24 generálny riaditeľ spoločnosti TAQA Arabia a regionálny koordinátor IGU pre Afriku Khaled Abu Bakr.