Londýn 20. júla 2023 – Medzinárodná energetická agentúra (IEA) v poslednom období opakovane varuje pred scenárom pokračovania energetickej krízy, rastu cien zemného plynu a vládnych opatrení na podporu spotrebiteľov. Podľa IEA k takémuto vývoju môže dôjsť, ak sa spoja faktory ako silný ázijský dopyt, chladná zima a definitívne zastavenie ruských dodávok. Niektorí analytici, napríklad zo spoločnosti Standard Chartered (StanChart) sa však prikláňajú k názoru, že pravdepodobný je skôr pohyb cien smerom nadol, k čomu má prispieť najmä silná úroveň zásob. Téme sa venoval portál oilprice.com.

„V scenári, v ktorom je čínska ekonomika veľmi silná, nakupuje na trhoch veľa energií a je tuhá zima, uvidíme silný tlak na rast cien zemného plynu, čo zase bude znamenať ďalšiu záťaž pre spotrebiteľov,“ povedal pre BBC Radio výkonný riaditeľ IEA Fatih Birol.

Vo svojej výročnej správe o trhu s plynom, ktorá bola zverejnená v pondelok (17. 7.), IEA opäť zopakovala, že Európe hrozí zimná plynová kríza, pričom ako ďalší faktor prispievajúci k tomu scenáru spomenula úplné zastavenie ruských dodávok do Európy. Aj keď sa zásobníky plynu v Európe do októbra naplnia takmer na 100 % kapacity, nie je to „žiadna záruka“ proti budúcemu napätiu na trhu.

„Naše simulácie ukazujú, že chladná zima spolu s úplným zastavením dodávok ruského plynu do Európskej únie by mohla ľahko obnoviť cenovú volatilitu,“ uviedla IEA s tým, že ak by sa k uvedeným faktorom pridala aj nízka dostupnosť LNG, zásobníky EÚ by mohli byť v apríli budúceho roka naplnené len na 20 %, čo by znamenalo hrozbu narušenia dodávok.

Nie každý je však pripravený prijať túto „býčiu“ tézu, ako ukazujú aj názory komoditných analytikov zo Standard Chartered, ktorí sa domnievajú, že riziká ceny zemného plynu spočívajú skôr v jej poklese.

StanChart poznamenáva, že budovanie zásob plynu pokračuje rýchlym tempom, napriek súčasným európskym horúčavám a zvýšenému dopytu po elektrine na chladenie. Podľa údajov Gas Infrastructure, Europe (GIE) zásoby plynu v EÚ k 16. júlu dosiahli 94,52 miliárd kubických metrov (bcm), čo je medziročne o dobrých 21,73 bcm viac a o 18,46 bcm nad päťročným priemerom.

Dlho očakávaný nákupný ošiaľ zo strany EÚ, pracuje na naplnení svojich zásobníkov pred zimou, sa ešte neuskutočnil. Európa doviezla v júni 9,50 milióna metrických ton, čo je pokles z 12,11 milióna v máji a najnižší mesačný úhrn od augusta 2022. Európska únia, zasiahnutá jednou z najhorších energetických kríz v histórii, spustila v roku 2022 mechanizmus spoločného nákupu plynu a začala vypisovať tendre na dodávky.

Podľa slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča približne 50 dodávateľov plynu a veľkých priemyselných spotrebiteľov plynu v EÚ okamžite prejavilo záujem byť súčasťou spoločného úsilia bloku o nákup plynu. Kľúčovým cieľom mechanizmu je udržať nízke ceny plynu nákupom vo väčších objemoch. Keďže európske zásobníky sú plné na viac ako 82 % kapacity, možno schému spoločného nákupu považovať za úspešnú tvrdí oilprice.com.

Súčasne však došlo k poklesu európskych nákupov LNG z USA, pričom júnové objemy dosiahli 4,15 milióna metrických ton, kým v máji to bolo 5,63 milióna ton.

Zásoby plynu v USA medzitým tiež rastú, napríklad v týždni končiacom sa 14. júlom vzrástli o 49 miliárd kubických stôp na 2930 bcf.

Zásoby tlačia na ceny

Vysoké zásoby v Európe a USA zostávajú najväčším „medvedím“ katalyzátorom, ktorý obmedzuje ceny plynu, a bude potrebná mimoriadne závažná a neočakávaná situácia, ktorá by tento stav otočila, tvrdí oilprice.com s tým, že problémom nie je len rast zásob, ale aj jeho rýchle tempo.

StanChart poznamenáva, že na to, aby zásobníky dokončili vtláčaciu sezónu na historicky najvyššej úrovni, museli by od súčasnej úrovne vzrásť o viac ako 40,6 % päťročného priemeru. Komoditní experti však tvrdia, že zásoby sa budujú oveľa rýchlejším tempom, než je táto kritická úroveň, pričom priemerný prírastok za posledný týždeň, 330 mil. m3 za deň je takmer o 100 % vyšší ako päťročný priemer za rovnaké obdobie. Ak sa zachová súčasné tempo plnenia, zásoby dokončia vtláčaciu sezónu tesne nad 120 bcm, čo je viac ako 10 bcm nad rekordným maximom, tvrdí oilpirce.com.

Záplava plynu dostala ceny plynových futures pod obrovský tlak, pričom kontrakty na plyn dodaný v októbri 2023 sa teraz obchodujú so zľavou takmer 12 €/MWh oproti cenám na apríl 2024. Pritom na začiatku roka sa obchodovali s prirážkou viac ako 5 eur a pred rokom dokonca 38 eur.

Čína a Ázia sa stávajú kľúčovými zákazníkmi USA

Pre producentov z USA však situácia nie je až taká pesimistická, keďže Ázia, a najmä Čína, odoberajú objemy, ktoré Európa aktuálne nepríjma.

Ázijský dovoz LNG z USA sa v júni vyšplhal na 1,34 milióna metrických ton, z 1,21 milióna v máji, čo je najviac od februára. V skutočnosti sú Čína a Ázia v súčasnosti najväčšími nákupcami amerického LNG, čo je pozícia, ktorú Európa držala minulý rok, keď kúpila až 65 % produkcie z USA.

Najväčší producent LNG v USA, Cheniere Energy podpísal nedávno dlhodobú zmluvu o predaji a kúpe skvapalneného zemného plynu s čínskou ENN Energy Holdings, ktorá bude dostávať cca 1,8 mil. metrických ton ročne (mtpa) na báze klauzuly Free-on-Board za ceny Henry Hub počas 20 rokov. Dodávky začnú v polovici roku 2026  a od roku 2027 stúpnu o 0,9 mil. ton ročne.

Dohoda je podmienená dokončením rozšírenia projektu Sabine Pass, ktoré má zahŕňať tri skvapalňovacie linky s očakávanou celkovou kapacitou výroby  zhruba 20 mil. ton LNG ročne.

V súčasnosti má Sabine Pass šesť plne funkčných skvapalňovacích jednotiek, z ktorých každá je schopná produkovať okolo 5 mtpa pri celkovej nominálnej výrobnej kapacite cca 30 mtpa. Cheniere spracováva viac ako 4,7 bcf plynu denne na LNG. Sabine Pass má viacero prepojení s medzištátnymi a vnútroštátnymi plynovodmi a z hľadiska námornej prepravy má výhodnú polohu menej ako štyri námorné míle od Mexického zálivu.