Brusel 7. marca 2025 – V Európe sa chýli k záveru najchladnejšia zima za posledné tri roky, ktorá spolu s ďalšími faktormi, ako bolo ukončenie ukrajinského tranzitu či slabý výkon veterných elektrární počas viacerých bezveterných fáz, viedla k výraznému vyprázdneniu európskych zásobníkov, na takmer polovičné úrovne v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Kontinent teraz čaká náročná úloha pri dopĺňaní zásob, pričom podľa niektorých názorov môže potrebovať až 250 nákladov skvapalneného zemného plynu, aby sa mu podarilo splniť skladovacie povinnosti a zabezpečiť energetickú bezpečnosť počas ďalšej zimy. Téme sa venoval portál oilprice.com a agentúra Reuters.
Najprv aktuálne čísla. Podľa údajov európskeho združenia prevádzkovateľov plynárenskej infraštruktúry Gas Infrastructure Europe z 5. marca 2025 boli zásobníky v Európskej únii naplnené v priemere na 37,17 % svojej kapacity (425,02 Twh, čo zodpovedá 12,16 % ročnej spotreby) Navyše, trend ukazuje ďalší očakávaný pokles zásob. Pre porovnanie, v marci 2024 a v marci 2023 boli zásobníky naplnené na viac ako 60 %, pripomenula komentátorka portálu oilprice.com Cvetana Paraskova s tým, že kontinent po prvej poriadnej zime za posledné tri roky čakajú preteky s časom a cenami, aby sa zásobil zemným plynom na budúcu zimu.
Vzhľadom na to, že zásoby plynu v skladoch sú výrazne nižšie ako zásoby z konca predchádzajúcich dvoch zím, Európa bude potrebovať mimoriadne úsilie – a peniaze – na doplnenie zásob pred zimou 2025/2026. Okrem iného to bude znamenať potrebu oveľa vyššieho počtu nákladov LNG, ktoré by mali prísť počas leta v porovnaní s rokmi 2023 a 2024.
Európa mala šťastie, že hneď po ruskej invázii na Ukrajinu a zastavení väčšiny dodávok plynu z ruských plynovodov prišli dve mierne zimy. Túto zimu už také šťastie z hľadiska zimných teplôt nemala. Aj v dôsledku ukončenia tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu od 1. januára 2025 a nízkeho výkonu veternej energie Európa vyčerpala svoje zásoby plynu najrýchlejším tempom za posledných sedem rokov, poznamenala Paraskova.
Letné plnenie
Keďže zimná vykurovacia sezóna sa končí, Európa teraz musí začať vytvárať zásoby plynu na leto. Letná vtláčacia sezóna však predstavuje niekoľko výziev, pokiaľ ide o dostupnosť, ceny a peniaze, ktoré bude musieť Európa vynaložiť na dodatočné dodávky LNG, upozornila Paraskova. Podľa výpočtov agentúry Reuters, ktoré prezentoval publicista Ron Bousso, by Európa mohla v lete potrebovať až 250 dodatočných nákladov LNG, aby do 1. novembra doplnila svoje zásoby na 90 %, ako stanovuje súčasné nariadenie EÚ. To všetko za predpokladu, že EÚ nezmierni cieľ 90 % naplnenia a zásobníky budú k 31. marcu naplnené na 35 %. Súčasné pokračujúce čerpanie podľa niektorých hlasov z trhu naznačuje, že ku koncu marca klesnú pod uvedenú hranicu.
Pokiaľ ide o zachovanie aktuálne platného cieľa naplnenia zásobníkov k 1. novembru, viaceré zdroje (Euractiv, Politico atď) informovali, že viaceré krajiny s najväčšími zásobníkmi, ako sú Nemecko, Taliansko, Francúzsko či Holandsko začali neformálne rokovania o znížení limitu maximálneho naplnenia zásobníkov, keďže povinné plnenie podľa nich podporuje špekulácie a zvyšuje jeho cenu v letnej sezóne. Podľa dvoch anonymných diplomatických zdrojov z EÚ, na stretnutí vyslancov členských krajín v Bruseli začiatkom tohto mesiaca Nemecko, Taliansko, Rakúsko, Dánsko, Španielsko, Grécko, Česká republika, Francúzsko a Holandsko vyjadrili obavy zo súčasných pravidiel. Tieto krajiny presadzovali, aby boli ciele pred touto zimou buď flexibilnejšie, alebo úplne dobrovoľné.
Európska komisia však nielenže nepristúpila k zmierneniu cieľov, ale presadzuje pokračovanie súčasných pravidiel. V stredu navrhla predĺžiť platnosť súčasného nariadenia o skladovaní plynu (KOM/2025/99) do konca roka 2027. V súčasnom geopolitickom kontexte a nestabilnej situácii na svetových trhoch s plynom podľa nej dvojročné predĺženie prispeje k zabezpečeniu trvalej bezpečnosti dodávok energie v celej EÚ a stability európskeho trhu s plynom. Zabezpečí najmä to, aby sa EÚ koordinovane pripravila na nadchádzajúce zimné obdobia.
Návrh sprevádza aj odporúčanie Komisie (C/2025/1481), v ktorom sa krajiny EÚ vyzývajú, aby pri rozhodovaní o opatreniach na doplnenie zásobníkov v lete zohľadnili súčasné podmienky na trhu a zaviedli flexibilitu, ktorá im umožní naplniť zásobníky počas celej sezóny za optimálnych nákupných podmienok. To by za súčasných trhových podmienok pomohlo zabrániť narušeniu vnútorného trhu s energiou alebo negatívnym účinkom na energetickú bezpečnosť iných krajín EÚ alebo EÚ ako celku.
O návrhu teraz budú rokovať Európsky parlament a Rada. EK okrem toho plánuje preskúmať rámec energetickej bezpečnosti EÚ, počas ktorého môže posúdiť, či sú potrebné trvalejšie opatrenia súvisiace so skladovaním.
Rast napätia na trhu
Zdá sa, že trh s LNG sa stáva stále napätejší, keďže ponuka na začiatku roka 2025 nerastie dostatočne rýchlo na to, aby pokryla dopyt, upozornila Paraskova, ktorá v tejto súvislosti poukázala na stanovisko Medzinárodnej energetickej agentúry. Tá minulý mesiac varovala pred napätím na trhu s LNG v roku 2025, keďže nízka úroveň zásob plynu v EÚ na konci zimy „si vyžiada oveľa väčší prílev plynu ako v predchádzajúcich dvoch rokoch, čo zvýši požiadavky Európy smerom ku globálnym trhom s LNG a spôsobí, že trhové fundamenty budú napätejšie“.
Očakáva sa, že globálny rast dodávok LNG sa zrýchli z minuloročných len 1,5 % na 5 % v roku 2025, a to vďaka nábehu severoamerických zariadení LNG. Tento rast ponuky však čiastočne kompenzuje zastavenie tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu, uviedla IEA. Európska bilancia prišla týmto krokom o približne 15 bcm plynu ročne, ktorý využívali najmä stredoeurópske krajiny, najmä Slovensko, Rakúsko či Česko.
Slovensko sa naďalej usiluje o obnovenie ukrajinského tranzitu a premiér Robert Fico podmienil svoj postoj k záverom štvrtkového (6. 3.) summitu EÚ o posilnení európskej obrany a podpore Ukrajiny uznaním zo strany členských štátov, že zrušenie tranzitu plynu cez Ukrajinu je problém, ktorý ohrozuje celú EÚ. Do prijatého textu sa nakoniec dostal bod, v ktorom Európska rada vyzýva EK, Slovensko a Ukrajinu, aby zintenzívnili úsilie o nájdenie uskutočniteľných riešení otázky tranzitu plynu, pričom zohľadnia obavy Slovenska, uviedol portál Politico. Takáto vágna formulácia naznačuje, že akútne vyriešenie ukrajinského tranzitu a jeho obnovenie, ktoré by mohlo prispieť k čiastočnému uvoľneniu napätia na európskom trhu, sa zrejme v dohľadnom čase nedá očakávať.
Celkovo sa európsky dopyt po zemnom plyne od roku 2022 znížil v dôsledku nárastu kapacity obnoviteľných zdrojov energie a slabého dopytu po priemyselnom plyne v podmienkach nestabilných trhov s plynom s prudkými nárastmi cien.
„Hoci LNG v roku 2024 naďalej zohrával dôležitú úlohu v európskej energetickej bezpečnosti, dovoz klesol o 23 mil. ton, teda o 19 %, v dôsledku silnej výroby energie z OZE a obmedzeného oživenia dopytu po priemyselnom plyne,“ uviedla minulý mesiac spoločnosť Shell, ktorá je najväčším svetovým obchodníkom s LNG, vo svojom výročnom výhľade LNG Outlook 2025.
Nízke zimné teploty a obdobia nízkej výroby elektriny z veterných zdrojov však spôsobili výrazné čerpanie plynu zo zásobníkov, čo spolu s ukončením toku ruského plynu cez Ukrajinu zvýšilo ceny, dodala spoločnosť Shell, ktorá tiež očakáva, že Európa v roku 2025 zvýši dovoz LNG, aby doplnila svoje zásobníky.
Rast cien
Dobrou správou pre Európu je, že cenovo prekonáva Áziu, kde dostatočné zásoby a vlažný dopyt zabránili prudkému nárastu spotových cien LNG pre dodávky do severovýchodnej Ázie, konštatuje Paraskova.
Vývozcovia LNG boli celé mesiace motivovaní uprednostňovať Európu, kde bol cenový ekvivalent dovážaného plynu vyšší ako v Ázii, čo umožnilo arbitráž medzi USA a Európou. Presvedčivo o tom hovorí fakt, že viac ako 80 % vývozu LNG z USA smerovalo v januári a februári do Európy, keďže európske ceny zostali silnejšie ako v Ázii a vo februári dokonca dosiahli dvojročné maximum. Silnejšie zostávajú aj napriek tomu, že holandská, európska referenčná veľkoobchodná cena v uzle TTF v posledných týždňoch klesla.
Pokles ázijského záujmu najlepšie ukazujú výsledky Číny, keď jej dovoz LNG klesol na najnižšiu úroveň od začiatku pandémie Covid-19 v roku 2020. Podľa údajov spoločnosti Kpler Čína vo februári doviezla 4,5 mil. ton (mt) LNG. V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2024, keď Čína doviezla 5,82 mt, ide o pokles takmer na úrovni 22,7 %. Februárový výsledok predstavuje aj zníženie oproti januáru 2025, keď Čína doviezla 6,05 mil. tony.
Zlou správou pre Európu je, že v dôsledku potreby doplniť zásoby z oveľa nižších úrovní ako v predchádzajúcich rokoch sa letné forwardové ceny TTF na rok 2025 obchodovali s prémiou oproti zimným cenám na rok 2026, čo zvyčajne odrádza od vytvárania zásob. Za bežných trhových podmienok by zimné ceny mali byť vyššie ako letné. Ale trhy s plynom v Európe a inde boli v posledných rokoch všetko iné ako „normálne“, poznamenala Paraskova.
Vzhľadom na letné cenové prémie, ktoré spôsobujú, že vytváranie zásob je neekonomické, vyzvali energetické spoločnosti a prevádzkovatelia trhu v kľúčových európskych ekonomikách vrátane Nemecka vládu na podporu doplnenia zásob pred zimou 2025/2026.
Očakáva sa, že vyšší dopyt v Európe na doplnenie zásob ako zvyčajne podporí LNG a ceny zemného plynu v Európe počas celého leta a predĺži súčasné napätie na trhu. „Globálne trhy s plynom sa pravdepodobne nezačnú výrazne uvoľňovať až do roku 2026, keď sa na ne začne dostávať obrovská vlna nových dodávok LNG,“ uviedla minulý mesiac IEA, uzavrela pre portál oilprice.com komentátorka Cvetana Paraskova.