Brusel 17. marca 2025 – Vytvorenie diverzifikovaných a spoľahlivých energetických partnerstiev s tretími krajinami, zvýšenie regulačnej istoty a odolnosti trhu, podpora domácej produkcie energie s nižšou uhlíkovou náročnosťou či prispôsobenie a opätovné využitie plynárenskej infraštruktúry. To sú niektoré z odporúčaní združenia Eurogas v jeho pozičnom dokumente pre konkurencieschopný európsky rámec bezpečnosti dodávok z 13. marca 2025. Združenie v ňom tiež predstavilo odporúčania týkajúce sa revízie nariadenia o bezpečnosti dodávok plynu a vyjadrilo sa k skladovacej povinnosti

Konkurencieschopnosť je v centre priorít Európskej komisie v súčasnom legislatívnom období. EÚ sa usiluje dosiahnuť správnu rovnováhu medzi opatreniami v oblasti udržateľnosti prijatými v rámci Zelenej dohody, obavami o cenovú dostupnosť energie, ktoré ešte zhoršila energetická kríza, a požiadavkami na bezpečnosť dodávok, najmä tými, ktoré súvisia s postupným ukončovaním dovozu ruských fosílnych palív, čo je ambícia zdôraznená v programe REPowerEU. „S cieľom zabezpečiť robustné a konkurencieschopné dodávky energie pre Európu Eurogas víta revíziu architektúry bezpečnosti dodávok a navrhuje všeobecné odporúčania, ako aj odporúčania špecifické bezpečnosť dodávok v oblasti plynu,“ konštatuje združenie.

Kľúčom k posilneniu energetickej bezpečnosti v plynárenskom sektore sú podľa neho zastrešujúce opatrenia, ako napríklad diverzifikácia zdrojov dodávok a domáca výroba energie. V reakcii na energetickú krízu sa dlhodobé štrukturálne opatrenia odložili v prospech iniciatív zameraných na poskytnutie krátkodobej pomoci, napríklad zavedením netrhových nástrojov. Na dosiahnutie týchto dlhodobých cieľov združenie odporúča:

Vytvoriť diverzifikované a spoľahlivé energetické partnerstvá s tretími krajinami

Uplatňovaním medzinárodného prístupu a uzatváraním dohôd o spolupráci s podobne zmýšľajúcimi partnermi by EÚ mohla uľahčiť uzatváranie dohôd o dodávkach plynu medzi súkromnými subjektmi. Rokovania o zmluvách o dodávkach vrátane ich trvania a stanovenia cien však môžu lepšie dosiahnuť účastníci trhu, ktorí majú motiváciu dosahovať optimálne trhové výsledky, uviedol Eurogas.

Zvýšiť regulačnú istotu a odolnosť trhu

Globálny dopyt po zemnom plyne poháňaný Áziou sa v roku 2024 vrátil k štrukturálnemu rastu a rast dodávok LNG zostáva obmedzený, kým nebudú uvedené do prevádzky nové kapacity. Do roku 2030 sa očakáva približne 257 mld. m3; najmä zo Spojených štátov (105 mld. m3) a Kataru (65 mld. m3). Tieto dodatočné dodávky by mali zohrávať kľúčovú úlohu pri obnove rovnováhy na globálnom trhu s LNG. „Je veľmi dôležité, aby Európska únia vysielala jasné a konzistentné signály o budúcom dopyte po plyne, aby prilákala dovoz z tretích krajín a primerané investície do energetického systému,“ zdôraznilo združenie.

Okrem potreby zabezpečiť dodatočné objemy LNG podľa neho existuje zvýšená potreba flexibility, ktorá sa prejavila prudkým nárastom cien spôsobeným nízkymi priemernými teplotami a obmedzenou dostupnosťou OZE počas uplynulej zimy. „V tejto súvislosti by dovozcovia z EÚ a portfólioví obchodníci mali mať možnosť rozhodovať o podmienkach svojich zmluvných dojednaní (vrátane dĺžky trvania a ceny), keďže sú v najlepšej pozícii na zabezpečenie flexibility trhu a riadenie trhových rizík,“ uviedlo združenie.

Z regulačného hľadiska by EK mala objasniť dôsledky zákazu dlhodobých zmlúv na nedekarbonizovaný fosílny plyn po roku 2049, ktorý je uvedený v plynovom balíku. Pokiaľ pojem nedekarbonizovaný fosílny plyn zostane nedefinovaný, európski kupujúci budú čeliť obmedzeniam v dlhodobých zmluvách o dodávkach plynu, čo ich a európsky priemysel znevýhodní voči globálnym konkurentom, upozornil Eurogas.

Vzhľadom na závislosť EÚ od dovozu zemného plynu by sa mal riešiť vplyv nariadení EÚ na partnerov vyvážajúcich plyn. Ide najmä o vplyv nariadenia o metáne a Smernice o vykazovaní informácií o udržateľnosti podnikov (CSRD) na bezpečnosť dodávok. Ministerstvo energetiky USA a Agentúra na ochranu životného prostredia nedávno požiadali EK, aby začala dialóg o regulačnej rovnocennosti v rámci metánového nariadenia, pričom ju označili za nevyhnutnú na zabezpečenie nepretržitých, spoľahlivých a stabilných dodávok plynu do Európy. Katar zas deklaroval možnosť zastavenia vývozu v prípade prísneho presadzovania ustanovení CSRD, pripomenulo združenie.

Podporiť domácu produkciu energie s nižšou uhlíkovou náročnosťou

Na zníženie závislosti od dovozu by EÚ mala okamžite zvýšiť domácu výrobu obnoviteľných a nízkouhlíkových plynov a investovať do technológií BECCS a CCUS. BECCS predstavuje výrobu bioenergie so zachytávaním a ukladaním uhlíka z procesov, pri ktorých sa biomasa premieňa na palivá alebo sa priamo spaľuje na výrobu energie. Keďže rastliny pri svojom raste absorbujú CO2, ide o spôsob jeho odstraňovania z atmosféry. CCUS je zachytávanie spravidla z veľkých bodových zdrojov, ako je výroba energie alebo priemyselné zariadenia, ktoré používajú ako palivo buď fosílne palivá alebo biomasu, a jeho následné využívanie a ukladanie.

Obe technológie môžu podľa Eurogasu pomôcť dosiahnuť záporné emisie, a to aj v stavebníctve a energeticky náročných odvetviach, ako je ťažký priemysel a doprava. EÚ by mala zostať otvorená aj skúmaniu domácich zdrojov plynu s cieľom znížiť závislosť od dovozu a zabezpečiť vyššie normy znižovania emisií skleníkových plynov.

Upraviť a opätovne využiť plynárenskú infraštruktúru

Diverzifikácia a efektívne využívanie plynárenskej infraštruktúry je nevyhnutné na zabezpečenie flexibility európskeho trhu s energiou. Od polovice roka 2022 sa kapacita spätného splyňovania LNG v EÚ rozšírila o 50 mld. m3/rok, čo umožňuje dovoz flexibilných objemov LNG a uspokojenie dopytu. Zásobníky plynu ponúkajú viac ako 100 mld. m3 skladovacej kapacity, čo predstavuje približne jednu tretinu ročnej spotreby plynu v EÚ, vyčíslilo združenie. Túto infraštruktúru možno opätovne využiť alebo zmeniť jej využitie na uskladnenie obnoviteľných a nízkouhlíkových plynov, ako je biometán, vodík a deriváty alebo zachytávanie CO2.

Revízia nariadenia o bezpečnosti dodávok plynu

Pokiaľ ide o revíziu nariadenia o bezpečnosti dodávok plynu (EÚ) 2017/1938 a súvisiace núdzové opatrenia, Eurogas odporúča:

Pokračovať v spolupráci na úrovni EÚ

Eurogas víta koordináciu medzi členskými štátmi, najmä prostredníctvom platforiem, ako je Koordinačná skupina pre plyn. Kľúčové je aj riešenie niektorých nedostatkov v implementácii nariadenia o bezpečnosti dodávok, ako je napríklad vytvorenie chýbajúcich dohôd o solidarite medzi členskými štátmi, v ktorých sa stanovujú pravidlá riešenia problémov s prerušením dodávok plynu.

Zabezpečiť stabilitu a integritu trhu

Politiky by mali zabrániť narušeniu dobre fungujúceho trhu. Pokiaľ ide o zmluvy o dodávkach plynu, účastníci trhu získali rozsiahle skúsenosti pri rokovaniach o komplexných dohodách s partnermi z tretích krajín. Preto by mechanizmus agregácie dopytu, ktorý sa predpokladá v balíku o plyne, mal zostať dobrovoľným mechanizmom, aj keď sa rozšíri na nízkouhlíkové a obnoviteľné plyny, navrhuje Eurogas. V prípade decentralizovaných a vznikajúcich trhov, ako je biometán alebo vodík, by zameranie sa na zjednodušený a konzistentný právny rámec a podpora jednotného vnútorného trhu s plynom boli v lepšom súlade s cieľmi bezpečnosti dodávok a udržateľnosti, konštatuje Eurogas.

Iné nástroje, ako napríklad mechanizmus trhových korekcií alebo cenový strop na plyn, podľa neho môžu mať na trh škodlivé účinky. Toto opatrenie, zavedené ako krátkodobý zásah v období extrémnej cenovej volatility, by sa nemalo predlžovať, čím by sa obnovila dôvera v trhovo orientované cenové a dodávateľské opatrenia a zabezpečil by sa lepší súlad s globálnou dynamikou, tvrdí združenie.

Hoci energetická efektívnosť pomáha znižovať celkovú spotrebu energie a má zásadný význam pre dosiahnutie klimatických cieľov a zníženie tlaku na ceny, deštrukcia dopytu vo výrobnom priemysle v dôsledku nekonkurencieschopných cien plynu môže mať škodlivé účinky na hospodárstvo a občanov EÚ, upozornil Eurogas, ktorý odporúča posúdiť vplyv opatrení na zníženie dopytu na európsku konkurencieschopnosť.

Koordinácia a trhové opatrenia pri napĺňaní zásobníkov

Skladovanie plynu zohráva kľúčovú úlohu pri zabezpečení dodávok, ale povinnosti by sa nemali plniť za každú cenu, zdôraznil Eurogas s tým, že v novembri 2022 stálo EÚ splnenie skladovacej povinnosti na 90 % kapacity zásobníkov 100 miliárd eur, teda desaťnásobok bežných výdavkov, a to v dôsledku záporného cenového rozpätia medzi letom a zimou.

Ceny plynu sa od vrcholu energetickej krízy znížili, ale naďalej prevláda cenová volatilita. V rámci revízie rámca pre bezpečnosť dodávok by bolo vhodné, aby sa pred zvážením akéhokoľvek predĺženia platnosti nariadenia o skladovaní vykonalo posúdenie vplyvu s cieľom analyzovať tieto účinky, keďže povinnosť plnenia by mohla prispieť k negatívnym letno-zimným spreadom. V prípade predĺženia by zmeny a doplnenia mali umožniť vyváženie stability trhu s nákladovou efektívnosťou, uviedlo združenie.

„Napríklad úprava cieľov plnenia zásobníkov, zohľadnenie alternatívnych zdrojov bezpečnosti dodávok a odstránenie sprostredkovateľských cieľov. Pri implementácii plnenia zásobníkov by sa mali uprednostniť trhové mechanizmy,“ konkretizovalo združenie.

Pokiaľ ide o vývoj rámca bezpečnosti dodávok, Eurogas odporúča čoraz komplexnejší prístup. S postupujúcou energetickou transformáciou si rastúca vzájomná závislosť medzi sektormi vyžaduje integrovanejší a regionálnejší prístup. „Budúce rámce by mali uprednostňovať medziodvetvové regionálne hodnotenia a zabezpečiť, aby sa pri plánovaní bezpečnosti spoločne zohľadňovala elektrina a plyny. Rozšírenie pôsobnosti Koordinačnej skupiny pre plyn na širší orgán pre bezpečnosť dodávok by ďalej zvýšilo odolnosť,“ uzavrelo vo svojom pozičnom dokumente pre konkurencieschopný európsky rámec bezpečnosti dodávok,združenie Eurogas zastupujúce európske veľkoobchodné, maloobchodné a distribučné odvetvia plynu vo vzťahu k inštitúciám EÚ.