Brusel 5. marca 2025 – Európska únia smeruje k predĺženiu povinného cieľa pre napĺňanie zásobníkov pred zimou, ktorý je v súčasnosti stanovený na 90 % kapacity k 1. novembru (okrem rôznych výnimiek pre niektoré krajiny), ako aj čiastkových cieľov napĺňania v priebehu vtláčacej sezóny. Píše o tom portál politico.eu, podľa ktorého k tomuto vývoju prichádza napriek nesúhlasu viacerých členských krajín EÚ. Tie vyjadrujú svoj nesúhlas s aktuálnou podobou skladovacej povinnosti najmä preto, že podľa nich zbytočne vedie ku špekuláciám na aj tak volatilnom trhu a najmä k zdražovaniu cien plynu.
Blok sa prvýkrát dohodol na núdzových pravidlách skladovania plynu na vrchole energetickej krízy v roku 2022, aby rozptýlil obavy z nedostatku dodávok po invázii Ruska na Ukrajinu. V súčasnosti to znamená, že krajiny EÚ musia každoročne do novembra zabezpečiť, aby boli ich zariadenia naplnené na 90 %. Cieľom tohto opatrenia, ktoré malo pôvodne platiť poslednýkrát k 1. novembru 2025, bolo zabezpečiť, aby mal blok každú zimu dostatok plynu, a znížiť riziko prudkého nárastu cien. Viaceré krajiny však tvrdia, že v súčasnosti prispieva k vyšším cenám, a presadzujú väčšiu flexibilitu ročného cieľa a súvisiacich priebežných mesačných cieľov (v súčasnosti napríklad pre 1. február v priemere 50 % či k 1. máju 30 %).
Chladná európska zima a výpadok ďalších 15 bcm ruského plynu z európskej plynovej bilancie po zastavení ukrajinského tranzitu priniesli pokles zásob už pod 40 % kapacity zásobníkov, čo znamená, že krajiny budú musieť vyvinúť oveľa väčšie úsilie pri ich napĺňaní. Podľa Laury Pageovej, analytičky komoditnej platformy Kpler, vychádza EÚ z tejto zimy pre vyššie uvedené príčiny s vyčerpanejšími zásobami plynu ako v rokoch 2022 a 2023. To „vytvára väčší tlak na Európu, aby toto leto dovážala veľa LNG,“ povedala Pageová, čo zvyšuje konkurenciu s Áziou, „čo v konečnom dôsledku udržiava vysoké ceny, čo je pre priemyselné odvetvia ťažké“. Zásobníky plynu v EÚ sú v súčasnosti naplnené na 39,5 %.
Názory krajín a analytikov
Už niekoľko týždňov sa preto ozývajú názory európskych vlád o potrebe uvoľnenia skladovacích pravidiel s cieľom znížiť tlak na ceny. Krajiny s najväčšími zásobníkmi, ako sú Nemecko, Taliansko, Francúzsko či Holandsko podľa portálu Euractiv začali neformálne rokovania o znížení limitu maximálneho naplnenia zásobníkov, keďže povinné plnenie podľa nich podporuje špekulácie a zvyšuje jeho cenu v letnej sezóne. Podľa dvoch anonymných diplomatických zdrojov z EÚ, na stretnutí vyslancov členských krajín v Bruseli začiatkom tohto mesiaca Nemecko, Taliansko, Rakúsko, Dánsko, Španielsko, Grécko, Česká republika, Francúzsko a Holandsko vyjadrili obavy zo súčasných pravidiel. Tieto krajiny presadzovali, aby boli ciele pred touto zimou buď flexibilnejšie, alebo úplne dobrovoľné, uviedol portál politico.eu.
Tieto názory podporujú aj vyjadrenia niektorých analytikov. Komentátor Ron Bousso, ktorý píše pre agentúru Reuters, tvrdí, že povinný cieľ skladovania môže prispieť k prehriatiu trhu s plynom počas letnej vtláčacej sezóny. Poukázal aj na znepokojujúcu európsku cenovú anomáliu, ktorú v posledných mesiacoch vytvorila práve kombinácia zužujúceho sa globálneho trhu s LNG a európskych plniacich cieľov.
V novembri letné (2025) ceny TTF vystrelili nad ceny pre zimu 2026, čo znamená, že obchodníci nemajú motiváciu skladovať plyn pred zimou 2026, pretože by prišli o peniaze. Aby takúto motiváciu mali, cenu musia byť v tzv. contangu, teda v štruktúre, kde sú budúce ceny vyššie ako okamžité ceny. Inými slovami, plyn sa musí v lete uskladňovať za nižšie ceny, aby sa počas zimy predával so ziskom, vysvetlil Bousso.
Narušenie letno-zimného rozpätia ešte viac zhoršilo vyhlásenie nemeckého správcu trhu s plynom THE z 21. januára, že rokuje s ministerstvom hospodárstva o návrhu, aby vláda dotovala dopĺňanie zásobníkov, ak by trh zostal v tzv. backwardácii, teda v stave, keď sú letné ceny vyššie ako zimné. Hoci zámer bol podľa komentátora agentúry Reuters jasný, teda dosiahnuť reakciu kupujúcich na podporu vlády dopĺňaním zásobníkov počas leta, nemecký návrh situáciu ešte zhoršil, keďže letná cenová prémia sa v posledných týždňoch zvýšila. To pravdepodobne odráža uvedomenie si špekulantov, že nákupom kontraktov by mohli ľahko dosiahnuť zisky, poznamenal Bousso.
Vzhľadom na fakt, že Európa už teraz odoberá veľké objemy drahšieho LNG z USA, ako aj na rastúcu konkurenciu po tomto palive z Ázie či Egypta, sa dosiahnutie európskych cieľov skladovania môže ešte viac predražiť, upozornil Bousso. Ak do konca zimy klesne úroveň zásob na cca 35 %, splnenie cieľa 90 % by podľa výpočtov agentúry Reuters mohlo stáť cca 36 miliárd eur. A to pri súčasných cenách, konštatuje analytik.
Svoje čísla prinieslo aj Politico. Tlak na splnenie cieľov v oblasti skladovania podľa neho núti krajiny dotovať nákupy plynu. Podľa jedného zdroja z plynárenského priemyslu, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity, 10 krajín EÚ a Spojené kráľovstvo zaplatia v tomto roku celkovo 30 miliárd eur za naplnenie a uskladnenie plynu.
Brusel drží líniu
Napriek uvedeným výhradám to to vyzerá tak, že Brusel je odhodlaný pri skladovacej povinnosti pokračovať. Podľa dvoch predstaviteľov EK tento týždeň EÚ tento týždeň navrhne zachovať záväzné ciele pre plnenie zásobníkov plynu v zimnom období, uviedol portál politico.eu.
Minulý týždeň EÚ predstavila svoj plán Dohoda o čistom priemysle na záchranu sektorov ťažkého priemyslu (oceliarstvo, cement a papier), ktoré čelia pretrvávajúcim vysokým cenám energie, čo zhoršuje ich konkurencieschopnosť. Firmy v EÚ v súčasnosti platia za energiu dvakrát viac ako ich americkí konkurenti, poznamenal Politico.
Hoci tohto týždňový návrh Komisie má „odrážať flexibilitu“, ktorú krajiny EÚ požadovali, a poskytne im viac „priestoru“ na splnenie priebežných cieľov, podľa jedného z úradníkov EK zostanú priebežné mesačné ciele aj konečný novembrový cieľ povinné.
V Dohode o čistom priemysle exekutíva EÚ tiež uviedla, že zváži „flexibilnejšie pravidlá“ týkajúce sa skladovania, pričom neposkytla ďalšie podrobnosti. Nový návrh o cieľoch má pomôcť „znížiť napätie v systéme a zabrániť narušeniu trhu v súvislosti s dopĺňaním zásobníkov plynu, podporí dopĺňanie za lepších nákupných podmienok a bezpečnosť dodávok“, citoval na záver z dokumentu EK portál politico.eu.
Edit: EK navrhla predĺženie nariadenia o dva roky
Európska komisia v stredu navrhla predĺžiť platnosť súčasného nariadenia o skladovaní plynu (KOM/2025/99) do konca roka 2027. V súčasnom geopolitickom kontexte a nestabilnej situácii na svetových trhoch s plynom podľa nej dvojročné predĺženie prispeje k zabezpečeniu trvalej bezpečnosti dodávok energie v celej EÚ a stability európskeho trhu s plynom. Zabezpečí najmä to, aby sa EÚ koordinovane pripravila na nadchádzajúce zimné obdobia.
Návrh sprevádza aj odporúčanie Komisie (C/2025/1481), v ktorom sa krajiny EÚ vyzývajú, aby pri rozhodovaní o opatreniach na doplnenie zásobníkov v lete zohľadnili súčasné podmienky na trhu a zaviedli flexibilitu, ktorá im umožní naplniť zásobníky počas celej sezóny za optimálnych nákupných podmienok. To by za súčasných trhových podmienok pomohlo zabrániť narušeniu vnútorného trhu s energiou alebo negatívnym účinkom na energetickú bezpečnosť iných krajín EÚ alebo EÚ ako celku.
„Skladovanie plynu chráni občanov EÚ pred rizikom prerušenia dodávok, a preto je veľmi dôležité, aby sme v tomto nástroji pokračovali. Členské štáty však potrebujú dostatočnú flexibilitu, aby mohli zásobníky naplniť počas celého leta za čo najlepších podmienok. Túto flexibilitu odporúčame už dnes, aby sme v súčasnej situácii zabránili narušeniu trhu a znížili napätie na trhu,“ uviedol v súvislosti s návrhom eurokomisár pre energetiku Dan Jorgensen.
O návrhu teraz budú rokovať Európsky parlament a Rada. EK okrem toho plánuje preskúmať rámec energetickej bezpečnosti EÚ, počas ktorého môže posúdiť, či sú potrebné trvalejšie opatrenia súvisiace so skladovaním.
Komisia bude tiež naďalej monitorovať bezpečnosť dodávok plynu do EÚ spolu s krajinami EÚ v rámci koordinačnej skupiny pre plyn a koordinovať všetky prípadné opatrenia prijaté na zabezpečenie optimálneho dopĺňania zásobníkov.