Houston 19. marca 2023 – Energetický prechod zlyháva a politici by sa mali vzdať fantazírovania o postupnom odchode od ropy a zemného plynu, keďže sa očakáva, že dopyt po fosílnych palivách bude v nasledujúcich rokoch naďalej rásť. Na energetickej konferencii CERAWeek v Houstone organizovanej S&P Global to v pondelok (18. 3.) vyhlásil generálny riaditeľ saudskoarabskej firmy Aramco Amín Násir. Uviedol, že OZE v súčasnosti dodávajú menej ako 4 % svetovej energie a podiel uhľovodíkov v globálnom energetickom mixe v 21. storočí sotva klesol, konkrétne z 83 % na 80 %. Samotný plyn vzrástol o 70 % a napríklad v USA sa postaral o dve tretiny zníženia emisií. Informoval o tom portál cnbc.com.

„V reálnom svete súčasná stratégia prechodu viditeľne zlyháva na väčšine frontov, pretože sa naráža na tvrdú realitu,“ povedal Násir. „Naliehavo je potrebná zmena stratégie prechodu. Mali by sme sa vzdať fantázie o postupnom vyraďovaní ropy a plynu a namiesto toho do nich primerane investovať reflektujúc realistické predpoklady dopytu,“ dodal.

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) minulý rok predpovedala, že vrchol dopytu po rope, plyne a uhlí príde v roku 2030. Násir namietal, že dopyt pravdepodobne nedosiahne vrchol v dohľadnej dobe, nieto ešte v uvedenom roku. Tvrdí, že IEA sa sústreďuje na dopyt v USA a Európe a musí sa zamerať aj na rozvojový svet.

Alternatívne zdroje energie neboli schopné vo veľkom meradle vytlačiť uhľovodíky, napriek tomu, že svet do nich za posledné dve desaťročia investoval viac ako 9,5 bilióna dolárov. Vietor a slnečná energia v súčasnosti dodávajú menej ako 4 % svetovej energie, zatiaľ čo celkový prienik elektrických vozidiel je menej ako 3 %, povedal šéf Aramco.

Naproti tomu podiel uhľovodíkov v globálnom energetickom mixe v 21. storočí sotva klesol, konkrétne z 83 % na 80 %, povedal Násir. Globálny dopyt sa v rovnakom období zvýšil o 100 miliónov barelov ropného ekvivalentu denne a tento rok dosiahne historické maximum, uviedol generálny riaditeľ.

Len samotný zemný plyn vzrástol od začiatku storočia o 70 %, poznamenal Násir s tým, že prechod z uhlia na plyn sa postaral o dve tretiny zníženia uhlíkových emisií v Spojených štátoch. „Toto je sotva obraz budúcnosti, ktorý niektorí maľovali,“ skonštatoval šéf Aramco. „Dokonca aj oni začínajú uznávať dôležitosť bezpečnosti dodávok ropy a plynu,“ dodal.

Rozvojové krajiny na globálnom juhu budú hnacími silami dopytu po rope a zemnom plyne, keďže prosperita týchto krajín, ktoré predstavujú viac ako 85 % svetovej populácie, bude stúpať, uviedol generálny riaditeľ saudskoarabského gigantu s tým, že tieto krajiny dostávajú menej ako 5 % investícií zameraných na obnoviteľnú energiu.

Svet by sa mal okrem obnoviteľných zdrojov viac zamerať na znižovanie emisií z ropy a plynu. Generálny riaditeľ Aramco uviedol, že len zlepšenie efektívnosti za posledných 15 rokov znížilo celosvetový dopyt po energii o takmer 90 miliónov barelov ropy denne. Vietor a slnko medzitým nahradili za rovnaké obdobie iba 15 miliónov barelov, povedal.

„Nové zdroje energie a technológie by sme mali postupne zavádzať, keď budú skutočne pripravené, ekonomicky konkurencieschopné a so správnou infraštruktúrou,“ uzavrel generálny riaditeľ Aramco Amín Násir.

Ilustračné foto: Eustream