Kodaň 9. decembra 2024 – Dánsky tender na dodávku elektriny z vetra na mori skončil 5. decembra neúspechom, keď realizátori projektov neprejavili záujem o tri ponúkané oblasti s celkovým výkonom 3 GW. Podľa dánskych a európskych vodíkových združení bol neúspech čiastočne spôsobený tým, že krajina sa jednoznačne nezaviazala k vybudovaniu siete vodíkových potrubí. Informoval o tom portál argusmedia.com. Dánsky vodíkový sektor sa podľa neho obáva, že Kodaň by sa mohla uchýliť k štátnej pomoci pre veterné zdroje na mori, čo by mohlo ohroziť výrobu vodíka z OZE, ktorá je v súlade s pravidlami EÚ.
V druhej časti aukcie, ktorá sa skončí v apríli 2025, majú byť ponúknuté ďalšie 3 GW.
„Veľmi neuspokojivý“ výsledok prvého kola prešetrí Dánska energetická agentúra, aby zistila, prečo účastníci trhu nereagovali, uviedol minister energetiky Lars Aagaard.
Realizátori veterných projektov sa mohli obávať, že nízke ceny elektriny na čoraz viac nasýtenom trhu s energiou a nedostatočné vývozné trasy – buď prostredníctvom káblov, alebo v prípade vodíka potrubím – by mohli zabrániť návratnosti investícií.
Veľký potenciál vetra na mori by mohol Dánsku umožniť vyrábať energiu, ktorá by výrazne prevyšovala jeho vlastné potreby. Aby to však krajina mohla využiť, musela by nájsť spôsob, ako dostať energiu na dopytové trhy.
Premena veternej energie na obnoviteľný vodík na vývoz je pre vývojárov „veľmi atraktívnym riešením“, uviedol vedúci politický pracovník spoločnosti Hydrogen Europe Daniel Fraile, ale závisí od včasného vybudovania siete „od pobrežia až po nemecký priemysel, ktorý má apetít po vodíku“.
Vybudovanie dánskej vodíkovej siete bolo nedávno posunuté z roku 2028 na roky 2031 – 32, čiastočne pre patovú situáciu v oblasti financovania, ktorá vyvolala nevôľu zo strany priemyslu. Vláda uviedla, že pomôže financovať vodíkovú prepravnú sieť len vtedy, ak budú existovať dostatočné rezervácie kapacít zaručujúce jej využívanie.
Podľa Fraileho však tento prístup zvyšuje riziká pre developerov. „Musíte zvládnuť riziko víťazstva v tendri, nájsť odberateľa vodíka v Nemecku a zaviazať sa, že počas niekoľkých rokov vtlačíte veľké množstvo vodíka. Potom dodať projekt načas a v súlade s nákladmi,“ vysvetli s tým, že ide o „pekelne náročný podnik.“
Šéf združenia Hydrogen Denmark Tejs Laustsen Jensen súhlasí a neúspešný tender označil za „obrovský neúspech“. „Neistota v súvislosti s vodíkovou infraštruktúrou jednoducho spôsobila, že investície sú pre vývojárov veterných elektrární na mori príliš neisté,“ povedal. „Teraz je úlohou politikov rozseknúť tento gordický uzol,“ dodal s tým, že tender sa opakovať, ale ak štát nezabezpečí vytvorenie vodíkovej infraštruktúry, hrozí, že skončí rovnako. Požiadavka rezervácie ako podmienka financovania siete „musí byť úplne odstránená,“ dodal.
Združenie pre zelenú energiu Green Power Denmark uviedlo, že „stále existuje značná neistota, pokiaľ ide o uskutočniteľnosť predaja elektrickej energie vo forme vodíka“, ale poukázalo na iné faktory, ktoré mohli viesť k tomu, že tender neprilákal ponuky.
Veterné turbíny a suroviny zdraželi v dôsledku inflácie, zatiaľ čo úrokové sadzby prudko vzrástli, čo znížilo životaschopnosť takýchto projektov, uviedol výkonný riaditeľ skupiny Green Power Denmark Kristian Jensen. Na rozdiel od niektorých iných krajín Dánsko podľa neho nemá v úmysle financovať pripojenie k sieti ani poskytovať iné dotácie.