Rakvice 18. marca 2024 – Expanzia biometánových staníc v Česku pokračuje. Posledným príkladom je nová poľnohospodárska biometánová stanica v juhomoravských Rakviciach (okr. Břeclav) spracovávajúca odpad z rastlinnej a živočíšnej výroby, ktorá bola 7. marca slávnostne pripojená do distribučnej siete GasNet. Jej predpokladaná ročná výroba biometánu je 6,840 GWh, čo je hodnota, ktorá zodpovedá napr. ročnej spotrebe zemného plynu v kotolni Národného divadla v roku 2017. Informovala o tom Zuzana Pěkná zo spoločnosti agriKomp Bohemia, generálneho dodávateľa projektu.
Biometán je dôležitou súčasťou českej Štátnej energetickej koncepcie, pretože môže znížiť závislosť krajiny od dovážaného zemného plynu. Nová biometánová stanica v Rakviciach podľa Pěknej predznamenáva dôležitý trend v modernizácii energetiky i poľnohospodárstva – prechod na nízkoemisné energetické zdroje lokálneho pôvodu. Strategický význam spustenia ďalšej biometánovej stanice podčiarkla aj prítomnosť ministra poľnohospodárstva Marka Výborného a ministra životného prostredia Petra Hladíka.
„Biometánové stanice by sa u nás zatiaľ mohli počítať na prstoch jednej ruky, a pritom chceme, aby hrali dôležitú úlohu pri odchode od uhlia, posilňovaní energetickej sebestačnosti Česka. Našou snahou je preto podporovať vznik ďalších BM staníc, v Modernizačnom fonde chystáme otvorenie špeciálnych výziev práve na podporu výroby zelených plynov,“ uviedol minister životného prostredia s tým, že prestavba bioplynových staníc, ktorých je v ČR viac ako 570, na biometánovej je ideálnym riešením, ako znížiť spotrebu zemného plynu v Česku. Ministerstvo životného prostredia v rámci Modernizačného fondu chystá novo podporu pre odpadové biometánové stanice vo výzve Greengas. „Otvorenie ďalšej biometánovej stanice v ČR je pre nás veľmi dobrou správou a veríme, že s chystaným novým dotačným programom budú pribúdať ďalšie stanice,“ dodal Hladík.
Zvyšovanie energetickej sebestačnosti ČR považuje minister poľnohospodárstva Marek Výborný za jednu z hlavných priorít. „Som veľmi rád, že sektor poľnohospodárstva môže k tejto ambícii významne prispieť. Rozvoj produkcie biometánu a jeho získavanie z poľnohospodárskej biomasy je z môjho pohľadu veľmi perspektívny a môže tiež pomôcť poľnohospodárom diverzifikovať ich príjmy,“ uviedol minister, ktorý je rád, že poľnohospodárske podniky investujú nemalé peniaze do výroby biometánu. „A teší ma, keď vidím, že sa darí zladiť inovatívne a tradičné odbory poľnohospodárskeho hospodárenia, aby spoločne prinášali úžitok poľnohospodárom, národnému hospodárstvu i nášmu životnému prostrediu,“ dodal Výborný.
Prevádzkovateľom biometánovej stanice je spoločnosť BPS Rakvice. Generálnym dodávateľom projektu sa stala spoločnosť agriKomp Bohemia, ktorá v ČR uvádza do prevádzky európsky osvedčenú technológiu agriPure® Cube na úpravu bioplynu na biometán na základe membránovej separácie. Jej ambíciou je pomáhať poľnohospodárom vytvárať nové šance pre vstup do moderného energetického hospodárstva, v ktorom OZE budú hrať kľúčovú úlohu, vysvetlil konateľ spoločnosti agriKomp Bohemia Radek Házy. „Modernizácia bioplynových staníc je na ceste k udržateľnosti úplne zásadná, ruka v ruke s ňou ide zvýšenie výroby biometánu v ČR,“ zdôraznil.
Stanica v Rakviciach je pripojená k najväčšej českej plynárenskej distribučnej sieti prevádzkovanej spoločnosťou GasNet. Ozeleňovanie plynu a postupné zvyšovanie podielu biometánu označil riaditeľ Business Developmentu GasNet Filip Dostál za pevnú súčasť stratégie spoločnosti, ktorá pripojovací proces biometánových staníc plne štandardizovala. Aktuálne dodáva biometán do siete GasNetu šesť výrobní a podiel tohto obnoviteľného plynu sa neustále zvyšuje. „Mesačne vtlačí do našich plynovodov zhruba 250 000 m3. To je ale s ohľadom na potenciál ČR stále veľmi málo. Česko preto teraz potrebuje nastaviť funkčné riešenie štátnej podpory na výrobu biometánu, aj na jeho využitie – najmä v sektore teplárenstva, priemyslu alebo doprave,“ poznamenal Dostál.
Predseda Českého združenia pre biomasu CZ BIOM Jan Habart v súvislosti s otvorením biometánovej stanice v Rakviciach uviedol, že český biometán môže do roku 2030 nahradiť 15 % zemného plynu a pomôcť dekarbonizovať priemysel, vykurovanie domácností aj dopravu. „Verím, že tu budú stovky takýchto zariadení a že ich prevádzku aj výstavbu budú zabezpečovať predovšetkým české firmy a českí dodávatelia,“ povedal Habart.
Výhody biometánu
Zatiaľ čo bioplyn obsahuje zhruba 55 percent metánu, 40 percent oxidu uhličitého a zvyšok tvoria ďalšie látky, biometán obsahuje minimálne 95 percent metánu. Jeho výhodou je, že má porovnateľné vlastnosti ako zemný plyn, ktorý sa do Česka musí dovážať. Bez nutnosti úpravy používaných technológií je možné biometán používať v plynových kotloch, domácich spotrebičoch a v ďalších zariadeniach na zemný plyn. Rozvoj biometánu má prispieť k naplneniu cieľov Vnútroštátneho plánu ČR v oblasti energetiky a klímy, cieľa Zelenej dohody pre Európu a zároveň znížiť závislosť na ruských fosílnych palivách v súlade s plánom REPowerEU. V ČR má biometán potenciál nahradiť najmenej desať percent spotreby fosílneho plynu, konkretizovala Pěkná.
Technické parametre biometánovej stanice Rakvice
Vstupnými surovinami BM v Rakviciach má byť udržateľne cielene pestovaná biomasa (kukuričná siláž, ražná senáž), vedľajšie produkty živočíšnej produkcie (hydinový trus, hnoj, hnojovica), vedľajšie produkty rastlinnej produkcie (cukrovarnícke rezky, nekvalitné senáže a siláže), ostatné nevyužiteľné vedľajšie produkty ako pečivo nevhodné na kŕmenie.
Výkon:
Kogeneračná jednotka 2× 250 kWel., 2× 275 kWtep. (2 × 124 = 248 Nm3/h bioplynu)
Úprava bioplynu na biometán agriPure® Cube 220 Nm3/h bioplynu, výstupný tlak 10–13 bar(g)
Vtláčacia jednotka 114 Nm3/h biometánu, výstupný tlak 20–27 bar(g)
Prípojka 588 m DN 100 napojená na distribučnú sieť DN 500 GasNet
Nádrže a plynojemy:
Vstupné nádrže 10/2 m, objem 133 m3 a 3,55/2,5 m, objem 25 m3
Fermentor 24/6 m, objem 2 350 m3, plynojem 2 453 m3 bioplynu
Dofermentor 20/6 m, objem 1 630 m3, plynojem 1 832 m3 bioplynu
Skladovacia nádrž 28/8 m, objem 4 215 m3, plynojem 2 268 – 6 394 m3 bioplynu
MikroBPS 3,15/2,8 m, objem 14,8 m3, plynojem 17 m3 bioplynu
Silážne žľaby:
Nadzemný žľab s dvoma komorami 19 m × 50 m a jednej 19 m × 31 m s výškou stien 5,5 m na skladovanie až 12 597 m3 siláže
Podzemná silážna jama 30 m × 16 m s výškou stien 2,5 m, tj na skladovanie až 1 200 m3 siláže