Ilustračné foto: Marta Ehlers via pexels.com

Peking 20. novembra 2024 – Dopyt po zemnom plyne v Číne rýchlo rastie, poháňaný mestským vykurovaním, varením, ako aj využívaním v priemysle a najnovšie aj silným rozmachom využívania LNG ako paliva v sektore nákladnej cestnej dopravy. Krajina je najväčším dovozcom LNG na svete a predpokladá sa, že do roku 2040 zvýši spotrebu zemného plynu o viac ako 50 %. Hoci producenti plynu a obchodníci si môžu mädliť ruky, mali by myslieť aj na to, že Čína je stále cenovo citlivým nákupcom a závislosť na dovoze sa smaží znížiť zvyšovaním domácej produkcie plynu. Téme sa venovala Irina Slav, komentátorka portálu oilprice.com.

Čína je už roky stredobodom pozornosti obchodníkov s ropou vďaka svojmu zdanlivo neukojiteľnému dopytu po palive. Zdá, sa, že k podobnému vývoju prichádza aj v prípade zemného plynu.

V minulom roku dosiahla spotreba zemného plynu v Číne 394,5 miliárd metrov kubických. To predstavuje medziročný nárast o 7 %, napísali v nedávnom dokumente analytici z Centra globálnej energetickej politiky Kolumbijskej univerzity (CGEP). Zatiaľ čo väčšina nového dopytu pochádzala od priemyselných spotrebiteľov, dopyt po vykurovaní a varení v mestách rástol oveľa rýchlejšie, a to o 10 % oproti 8 % v prípade priemyselnej spotreby plynu, dodali analytici. Vyzerá to tak, že nastúpený trend sa bude zrýchľovať, konštatuje Slav.

Najčerstvejšie údaje

Nakoniec, jasnou rečou hovoria aj najaktuálnejšie štatistiky tamojšej colnej správy. Čína doviezla v októbri 6,55 mil. ton LNG, čo predstavuje medziročný nárast o 28 % oproti októbru 2023, keď prijala 5,17 mil. tony. V septembri do Číny smerovalo 6,79 mil. ton LNG, medziročne o 19,3 % viac.

Za obdobie od januára do októbra dosiahol čínsky import LNG 63,55 mil. tony LNG, o 13,2 % viac oproti 56,25 mil. t za rovnaké obdobie roka 2023.

Čínsky dovoz plynu (potrubného + LNG) v októbri dosiahol 10,54 mil. metrických ton a medziročne vzrástol o 19,9 %. Dovoz plynu za obdobie január-október 2024 sa dostal na úroveň 109,52 milióna tony, čo predstavuje nárast o 13,5 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

Vykurovanie a varenie ako hnacie sily

V nedávnom stĺpčeku venovanom Číne a zemnému plynu energetický analytik John Kemp napísal, že dopyt po zemnom plyne na účely vykurovania a varenia v čínskych mestách bude hnacou silou celkového rastu dopytu po plyne v krajine, hoci je podiel v energetickom mixe zostáva malý.

Kemp poukázal na rozširovanie čínskej plynovodnej infraštruktúry, ktoré bolo spôsobené tým istým dopytom po zemnom plyne v mestách, v dôsledku čoho sa celková dĺžka prepravných a distribučných plynovodov zvýšila z menej ako 40 000 km v roku 2000 na viac ako 1 milión km v minulom roku. Rozšírenie bolo spôsobené rastúcim počtom domácností pripojených na plynárenskú sieť: z menej ako 50 miliónov v roku 2003 na 471 miliónov v roku 2023, konkretizoval Kemp s odvolaním sa na údaje čínskeho štatistického úradu.

Čínsky dopyt po zemnom plyne teda rastie a najviac k nemu prispievajú maloobchodní spotrebitelia vo veľkých mestách. Práve na tento maloobchodný dopyt by sa mali obchodníci s plynom a výrobcovia pravdepodobne zamerať s ohľadom na vlastné vyhliadky budúceho dopytu, hoci výroba elektrickej energie a petrochémia budú tiež faktormi, ktoré budú v nasledujúcich rokoch zvyšovať dopyt po plyne, uviedla Slav.

Miesto plynu v mixe

Podľa Kempa je spotreba plynu na výrobu elektrickej energie zanedbateľná, pretože väčšina elektrickej energie v Číne stále pochádza z uhlia a vody, ako aj z obrovského množstva veterných a solárnych zariadení. Gavin Maguire z agentúry Reuters tiež nedávno poznamenal, že výroba zemného plynu tvorí len nepatrnú časť celkového energetického mixu, a to na úrovni 2,8 % v tomto roku, čo je menej ako 3 % v minulom roku.

Maguire však tiež poukázal na to, že v absolútnom vyjadrení predstavuje týchto nepatrných 2,8 % rekordné číslo výrobcov elektriny z plynu, konkrétne 188 TWh za prvých osem mesiacov tohto roka. Toto množstvo predstavovalo nárast o 1,5 % oproti prvým ôsmim mesiacom roku 2023 a dôvod na optimizmus medzi optimistami na trhu očakávajúcimi rast ceny plynu. Tento optimizmus by však mala sprevádzať opatrnosť, pretože Čína pravdepodobne neplánuje zvýšiť svoju závislosť od plynu pri výrobe elektrickej energie – nie v situácii, keď už je teraz závislá od dovozu pri 40 až 45 % svojej spotreby, tvrdí Kemp.

Rast dovozu LNG aj pre popularitu v cestnej nákladnej doprave

Samozrejme, tieto čísla môžu byť pre čínskych plánovačov dôvodom na opatrnosť, ale pre producentov plynu práve naopak, poznamenala Slav. Čína sa už stala najväčším dovozcom LNG na svete a podľa spoločnosti Cheniere Energy sa dá očakávať ďalší rast. Čínsky dopyt po zemnom plyne sa do roku 2040 zvýši o viac ako 50 %, zo súčasných 400 na viac ako 600 bcm, uviedol riaditeľ spoločnosti Cheniere pre pôvod LNG Yingying Zhou na októbrovej konferencii Asia Gas Markets. Cheniere očakáva, že Čína sa čoskoro stane prvým svetovým trhom s dopytom po 100 mil. ton LNG, pričom skvapalnený zemný plyn bude v tomto scenári predstavovať približne 25 – 30 % celkového čínskeho dopytu po plyne.

Dopyt po LNG bude profitovať najmä zo zvýšenej atraktivity nákladných vozidiel poháňaných LNG, ktoré nahrádzajú vozidlá s naftovým pohonom. Len v prvej polovici tohto roka sa predaj nákladných vozidiel na LNG zvýšil medziročne o 104 %, po tom, čo v roku 2023 zaznamenal 307-percentný nárast, uvádza sa v dokumente CGEP. V absolútnych číslach predstavoval v roku 2023 celkový počet 152 000 nákladných vozidiel – a tento rast pokračuje aj v tomto roku. Podobne aj v prípade LNG bol následne zaznamenaný silný dopyt po LNG – teda až do chvíle, kým sa nezvýšili ceny.

Čína je síce najväčším dovozcom LNG a pravdepodobne bude ešte väčším, ale je to aj cenovo citlivý kupujúci a predajcovia by to mali mať na pamäti. Krajina zhromažďuje náklady LNG, aby naplnila svoje zásobníky pred zimou a vyhla sa ďalšej energetickej kríze, ale ide o relatívne lacné náklady. V momente, keď spotové ceny stúpnu, Čína svoj dovoz LNG znižuje.

Krajina tiež zvyšuje domácu produkciu, aby znížila svoju závislosť od dovozu. V minulom roku sa celková ťažba plynu zvýšila medziročne o 5,6 %. V tomto roku pokračuje v raste a len za prvý polrok sa zvýšila o 6 %.

Čína bude teda kľúčovou silou, s ktorou treba v oblasti zemného plynu počítať, aj keď bude pokračovať v budovaní svojej veternej a solárnej kapacity. V nasledujúcich rokoch bude právom v centre pozornosti obchodníkov, rovnako ako je to teraz v prípade ropy. Napriek tomu sa môže vyplatiť nevkladať všetky nádeje na rast dopytu len do Číny, keďže preukazuje pomerne disciplinovaný prístup k manažmentu dopytu v tomto segmente dodávok energie, uzavrela Irina Slav z portálu oilprice.com.