Londýn 21. marca 2025 – Zemný plyn bude zohrávať kľúčovú úlohu pri uspokojovaní rastúceho svetového dopytu po energii a zároveň pri prispôsobovaní sa vyvíjajúcim sa technologickým a geopolitickým podmienkam. Toto bol jeden zo záverov každoročnej energetickej konferencie CERAWeek, ktorá sa konala od 10. do 14. marca 2025 v texaskom Houstone. Diskusie prítomných expertov sa sústredili na niekoľko kľúčových tém týkajúcich sa zemného plynu, pričom sa zdôraznil jeho význam pri výrobe energie, vymanení sa ľudí z energetickej chudoby, rozvoji infraštruktúry a technologickom pokroku. Informovala o tom Medzinárodná plynárenská únia (IGU).
Jednou z ústredných tém počas celého programu podujatia bola obnovená úloha zemného plynu pri uspokojovaní rastúceho dopytu po elektrickej energii, najmä v rozvíjajúcich sa odvetviach, ako sú dátové centrá a umelá inteligencia. Americký minister energetiky Chris Wright v tejto súvislosti ilustroval silu zemného plynu, ktorý sa 43 % podieľa na výrobe elektrickej energie v USA. Okrem zjavných problémov s rozsahom a nákladmi jednoducho neexistuje fyzický spôsob, ako by vietor, slnko a batérie mohli nahradiť mnohoraké využitie zemného plynu, dodal minister. Takéto vyjadrenia prichádzajú po predchádzajúcich rokoch, keď bol zemný plyn spolu s uhlím odsúdený ako relikt minulosti, poznamenala IGU.
V súvislosti so spomínanými technologickými inováciami bol v centre pozornosti najmä rast umelej inteligencie. Napríklad Ruth Parot, prezidentka a investičná riaditeľka spoločností Alphabet a Google, zdôraznila rýchly rozvoj umelej inteligencie v takmer každom aspekte globálneho hospodárstva. „Ak uvoľníme schopnosti AI v súkromnom aj verejnom sektore, len v USA by sme podľa odhadov mohli do roku 2030 zvýšiť HDP o 4 bilióny USD a celosvetovo sa tento odhad pohybuje na úrovni 20 biliónov USD,“ vyčíslila Parot.
V tejto súvislosti vedúci predstavitelia spoločností ako BP, Cheniere Energy, Chevron túto rýchlu expanziu ilustrovali prezentovaním príkladov, ako AI urýchľuje a zefektívňuje náklady na vrtné práce, pričom ďalšie využitie AI v tomto odvetví neustále rastie, uviedla IGU.
Významná časť programu CERAWeeku sa venovala zásadným politickým a regulačným úvahám, pričom sa kládol veľký dôraz na legislatívu, ktorá je limitujúcim faktorom, a na jej vplyv na globálny plynárenský priemysel, od problémov s plynovodmi na severovýchode Spojených štátov až po financovanie kapitálu pre projekty v Afrike.
Medzi ďalšie dôležité témy konferencia patrili manažment metánových emisií, rozširovanie infraštruktúry a zosúladenie environmentálnych cieľov s rastúcimi energetickými potrebami. V rámci diskusií o nich bol zemný plyn označený za kľúčovú zložku globálnych energetických stratégií, ktorá vyvažuje požiadavky technologického pokroku, rozširovania infraštruktúry a udržateľných energetických politík,“ zdôraznila IGU s tým, že napriek pokroku plynárenský priemysel zostáva v neistote, ktorú spôsobuje viacero faktorov, od prognóz dopytu a ponuky až po vplyv nových politík a regulácií, ktoré sa musia riešiť, aby plynárenský sektor prosperoval.
Hlavný príhovor zdôraznil posilnenie ťažby plynu v USA
Minister energetiky USA Chris Wright v hlavnom príhovore konferencia CERAWeek 2025 vyzdvihol najmä strategickú zmenu v energetickej politike USA, ktorá sa očakáva od nástupu administratívy staronového prezidenta Donalda Trumpa. Má spočívať v posilnení ťažby zemného plynu, reformu energetických predpisov a rozvoj jadrovej energie. Wright tiež kritizoval politiky predchádzajúcej administratívy v oblasti klímy a zdôraznil potrebu vyváženého prístupu k energetickej bezpečnosti a hospodárskemu rastu s tým, že svet potrebuje „energetický realizmus“.
Pokiaľ ide o expanziu fosílnych palív, minister zdôraznil význam zvýšenia ťažby zemného plynu na uspokojenie celosvetového dopytu po energii, pričom uviedol, že samotná veterná a solárna energia nemôže zabezpečiť dostatočné dodávky, najmä vzhľadom na očakávaný rastúci dopyt po umelej inteligencii a dátových centrách. Vyzdvihol tiež hospodárske a geopolitické výhody zachovania vysokej produkcie fosílnych palív, uviedla IGU.
V časti príhovoru venovanej reforme energetickej politiky Wright oznámil plány na odstránenie regulačných prekážok, ktoré bránia projektom energetickej infraštruktúry, s cieľom opätovne industrializovať USA a podporiť odvetvia, ako je umelá inteligencia, ktoré si vyžadujú rozsiahle a spoľahlivé zdroje energie.
Minister sa vyjadril aj k ďalšiemu rozvoju jadrovej energetiky a zdôraznil potenciál malých modulárnych jadrových reaktorov pri riešení rastúceho dopytu po elektrickej energii. Uznal výzvy súvisiace s plánmi na ich rozvoj, ako sú vysoké náklady a regulačné zložitosti, avšak potvrdil záväzok administratívy zvýšiť kapacitu jadrovej energie, uzavrela Medzinárodná plynárenská únia.