Londýn 12. apríla 2024 – Národná ropná spoločnosť Abu Dhabi (ADNOC) zo Spojených arabských emirátov (SAE) nedávno zvažovala kúpu britskej BP, ale rokovania nepokročili rámec predbežných diskusií, povedali pre agentúru Reuters zdroje oboznámené so záležitosťou. ADNOC podľa nich usúdil, že BP nebude pre jeho stratégiu tou správnou voľbou, pričom úlohu zohrali aj politické úvahy. BP, ktorej výsledky sú spomedzi veľkých ropných a plynárenských spoločností najslabšie, je pre akvizície zaujímavá vďaka dobrým príležitostiam na rast vo svojom upstreame a obchode.
BP, s hodnotou 88 miliárd libier (103,53 miliardy eur) už roky nedosahuje výkonnosť svojich konkurentov, čo z nej podľa investorov a analytikov urobilo potenciálny cieľ prevzatia. Americkí ropní a plynárenskí giganti sú vo fáze najväčšej konsolidácie priemyslu za posledné desaťročia, ich európske náprotivky sa do nej zatiaľ nezapojili.
Investori „potrestali“ BP za jej plán na zníženie produkcie fosílnych palív a jej rýchlejší posun smerom k obnoviteľným zdrojom energie, než plánovali konkurenti ako Shell, Exxon a Chevron. Vo februári 2023 spoločnosť BP odmietla vlastné agresívnejšie plány energetickej transformácie.
Naopak, ADNOC zvýšil kapacitu ťažby ropy a plynu, pričom generálny riaditeľ Sultan Ahmed al-Džabír sa snaží pretvoriť firmu na globálneho ropného a plynárenského hráča. Spoločnosť, ktorá nie je verejne obchodovateľná, je dostatočne veľká na to, aby uvažovala o akvizícii menšej z veľkých ropných spoločností, akou je BP.
ADNOC a BP v posledných mesiacoch priamo rokovali a ADNOC požiadal investičné banky o poradenstvo týkajúce sa potenciálnej dohody, uviedli dva zdroje. Gigant zo SAE mal zvažovať všetky možnosti, vrátane kúpy veľkého podielu v BP, uviedol ďalší zdroj.
Veľké spoločnosti zvyčajne hodnotia trhovú a strategickú hodnotu konkurentov pre potenciálne akvizície. BP bola jednou z mnohých spoločností, na ktoré sa ADNOC zameral, dodal zdroj s tým, že úvahy o kúpe BP „nezašli ďaleko“. ADNOC sledoval aj ďalšie medzinárodné spoločnosti, ktoré by jej umožnili prístup k väčšiemu portfóliu plynu a skvapalneného zemného plynu (LNG), dodal.
ADNOC odmietol správy o možnej akvizícii komentovať, podobne ako hovorcovia BP a britského ministerstva obchodu.
Akcie BP v Spojenom kráľovstve v piatok na začiatku obchodovania vzrástli až o 2,5 % na 533,9 pence za akciu, čo je ich najvyššia úroveň od októbra, čím prekonali 0,8 % nárast The Financial Times Stock Exchange 100 Indexu aj rast akcií konkurenčného Shellu o 1,3 %.
Zraniteľnosť BP
Uvedené úvahy podčiarkujú ambície ADNOC expandovať do zahraničia ako súčasť stratégie energetickej transformácie SAE, ako aj zraniteľnosť BP, keďže investori spochybňujú jej plány.
ADNOC predtým agentúre Reuters povedal, že v rámci svojej medzinárodnej expanzie využíva investičné príležitosti v oblastiach obnoviteľnej energie, plynu, petrochémie a skvapalneného zemného plynu. ADNOC vidí tieto sektory ako kľúčové trhy budúceho rastu.
Firma sa už istý čas uchádza o viacero európskych aktív. Minulý rok predložila nezáväznú ponuku vo výške približne 11,3 miliardy eur na akvizíciu nemeckého výrobcu plastov a chemikálií Covestro. Rokuje tiež s rakúskym OMV o vytvorení chemického giganta s kombinovaným ročným obratom viac ako 20 miliárd USD. V decembri sa dohodla na kúpe podielu európskeho chemického výrobcu OCI v spoločnosti Fertiglobe, producenta amoniaku a močoviny za 3,6 miliardy dolárov.
Spoločnosť BP, ktorá v minulom roku vykázala zisky 13,8 miliardy dolárov, je z hľadiska pomeru trhovej kapitalizácie voči peňažnému toku hodnotená na najnižšej úrovni medzi svetovými ropnými spoločnosťami. Rozdiel medzi pomerom ceny a hotovostného toku BP a konkurenčného Shellu na 12-mesačnej forwardovej báze sa v posledných mesiacoch zvýšil na úrovne, ktoré neboli zaznamenané roky.
Analytik spoločnosti Jefferies Giacomo Romeo uviedol, že zatiaľ čo akcie BP sa obchodujú s „významnou zľavou v porovnaní s ostatnými“, spoločnosť má „atraktívny súbor aktív, vrátane dobrých príležitostí na rast vo svojom upstreamovom portfóliu a prvotriednom obchode.
Podľa analytika banky UBS Joshuu Stonea krok ADNOC podčiarkuje názor, že európsky ropný a plynárenský sektor zostáva podhodnotený. „Kľúčovou otázkou teraz je, či BP dokáže presvedčiť trh o raste, ktorý má ešte len prísť z jej biznisu zameraného na energetický prechod,“ povedal Stone agentúre Reuters.
BP a ADNOC spolupracujú už viac ako 50 rokov. Vo februári oznámili vytvorenie spoločného podniku na rozvoj plynárenských aktív v Egypte. Minulý rok spoločne ponúkli 2 miliardy dolárov na kúpu 50-percentného podielu v izraelskom producentovi plynu NewMed, hoci dohoda je pozastavená pre konflikt medzi Izraelom a Palestínčanmi.
Britský zákon o národnej bezpečnosti a investíciách (NSI), ktorý nadobudol účinnosť v roku 2022, dáva vláde právomoc zasahovať do akvizícií z dôvodov národnej bezpečnosti v rôznych odvetviach vrátane energetiky.
Vlády Spojeného kráľovstva v minulosti oznámili spoločnosti BP kótovanej v Londýne, že zablokujú akékoľvek pokusy o jej prevzatie zo strany zahraničných subjektov vzhľadom na strategickú hodnotu spoločnosti, uviedli ľudia oboznámení so záležitosťou pre agentúru Reuters. Či by rovnaký postoj zaujala aj súčasná vláda, nie je jasné.
Spojené arabské emiráty prejavili záujem investovať do britskej jadrovej energetickej infraštruktúry, informovali minulý mesiac zdroje agentúru Reuters.
Britská vláda minulý mesiac zabránila prevzatiu novín The Telegraph vedenom Spojenými arabskými emirátmi a plánuje zakázať zahraničným vládam vlastniť noviny.
Prevzatie BP je lákavé aj vyvolávajúce obavy
Pre každého ambiciózneho poradcu v oblasti fúzií a akvizícií je upozorňovanie klientov na možnosť prevzatia spoločnosti BP zjavne príťažlivé, píše v komentári pre Reuters analytičky Karen Kwok a Yawen Chen. Energetická spoločnosť v hodnote 110 miliárd dolárov je v porovnaní so svojimi súpermi lacná a jej nový generálny riaditeľ sa ešte len učí.
Má tiež aktíva, ktoré by mohli byť atraktívne pre kupcov bohatých na hotovosť, ako je ADNOC. Ďalšími potenciálnymi nápadníkmi sú nórska spoločnosť Equinor (EQNR.OL), otvára novú kartu, alebo americký rival ConocoPhillips (COP.N), otvára novú kartu.. Avšak protimonopolné obavy a obavy o národnú bezpečnosť pôsobia ako odstrašujúci prostriedok.
Depresívne akcie BP z nej robia príťažlivý cieľ. Napriek piatkovému 3% skoku je trhová hodnota spoločnosti menej ako štvornásobok očakávaného peňažného toku na nasledujúcich 12 mesiacov, čím sa dostala pod úroveň európskych rivalov, akými sú Shell, Equinor a TotalEnergies. Americkí giganti ako Exxon Mobil, Chevron a ConocoPhillips sa obchodujú za dvojnásobky BP.
Ambíciu bývalého generálneho riaditeľa Bernarda Looneyho prejsť na ekologickejšie zdroje energie, ako je veterná a solárna energia, zastavila energetická kríza a rastúce úrokové sadzby. Keď Looney v septembri náhle odstúpil, neistota týkajúca sa smerovania BP znásobila jej zraniteľnosť. Prístup nového generálneho riaditeľa Murrayho Auchinclossa „bussiness as usual“ nenaznačuje, že by sa v zárobkoch spoločnosti niečo okamžite zmenilo, poznamenali analytičky.
BP má atraktívne aktíva. Napríklad ADNOC potrebuje viac plynu, aby splnil ambície SAE o dosiahnutie sebestačnosti na domácom trhu a súčasne exportovať plyn. BP dúfa, že do roku 2025 bude dodávať 25 miliónov metrických ton LNG ročne, pričom jej existujúci zákazníci by mohli byť cenným odbytiskom pre SAE, ktoré sa snažia viac ako zdvojnásobiť svoju výrobnú kapacitu LNG.
Nedávny záujem spoločnosti ADNOC o európske priemyselné skupiny, ako je nemecké Covestro tiež demonštruje jej chuť na ambiciózne obchody. Equinor zdieľa podobný cieľ v oblasti výdavkov na ropu ako BP, zatiaľ čo ConocoPhillips je jedným z mála amerických hráčov, ktorí neplytvali prostriedkami na domáce akvizície.
Každý potenciálny záujemca by však čelil veľkým prekážkam. Ruská invázia na Ukrajinu a snaha nájsť alternatívne zdroje plynu zdôraznili kľúčovú pozíciu dodávateľov energie. Británia sa tiež stala nepredvídateľnejšou destináciou pre zahraničných kupcov, keď presadila legislatívu, ktorá zabránila konzorciu podporovanému SAE kúpiť noviny The Telegraph.
Británia by mohla stopnúť ropné a plynárenské licencie BP v krajine, ak by ju prevzal nechcený nový vlastník. Medzitým by protimonopolné regulačné orgány Európskej únie mohli skúmať účinky akéhokoľvek prevzatia na hospodársku súťaž. Dokonca aj európski alebo americkí kupci by mohli čeliť námietkam.
Každý kupujúci presvedčený o prekonaní týchto prekážok by stále čelil dlhému obdobiu neistoty, ktorá by viedla ostatné ropné a plynárenské spoločnosti, aby to využili. Prevzatie BP tak môže zatiaľ najlepšie fungovať na papieri, uzavreli Karen Kwok a Yawen Chen pre Reuters.