Kišiňov 28. novembra 2024 – Ruský Gazprom spojil otázku alternatívnej trasy dodávok plynu do Moldavska uhradením dlhu 709 mil. USD, uviedol v stredu (27. 11.) minister energetiky Viktor Parlicov po rokovaniach s ruským producentom. Ukončenie dodávok ruského plynu do moldavského separatistického regiónu Podnestersko po 1. januári 2025 je „veľmi realistický“ scenár, dodal minister. Informovala o tom agentúra Reuters.

Moldavsko uviedlo, že ak Ukrajina ukončí tranzit ruského plynu, alternatívou pre Podnestersko by mohli byť dodávky plynu plynovodom TurkStream do Turecka a potom cez Bulharsko a Rumunsko. Parlicov však oznámil, že Gazprom spojil pokračovanie dodávok alternatívnymi trasami so svojimi požiadavkami, aby Moldavsko zaplatilo dlh za predchádzajúce dodávky, podľa ruských výpočtov 709 mil. USD. Moldavsko uznáva dlh vo výške 8,6 milióna USD.

„Sme presvedčení, že je nesprávne spájať problémy s dlhom s dodávkami (do Podnesterska),“ povedal Parlicov. Dodávky cez Ukrajinu aj alternatívne trasy by sa podľa neho mohli zastaviť 1. januára a potom by Kišiňov potreboval medzinárodnú podporu na zaplatenie plynu z iných zdrojov.

Parlicov povedal, že Gazprom je pripravený dodávať plyn do Podnesterska súčasnou trasou, ale je na Moldavsku a Ukrajine, aby sa dohodli na tranzite. „Z rozhovorov s ukrajinskými kolegami som pochopil, že ak dôjde k rozhodnutiu o pokračovaní tranzitu, môže byť prijaté na poslednú chvíľu,“ uviedol minister.

Moldavsko dostáva z Ruska cez Ukrajinu približne 2 bcm plynu ročne a od roku 2022 sa Podnestersko a Kišiňov dohodli, že všetok ruský plyn, ktorý Moldavsko dostane, pôjde do odštiepeneckého regiónu.

Podnestersko má veľkú elektráreň na ruský plyn a Kišiňov zasa nakupuje elektrinu z regiónu za relatívne nízku pevnú cenu.

Parlicov pre moldavskú televíziu TV8 povedal, že počas rozhovorov v Petrohrade mal pocit, že Rusko je menej priame, pokiaľ ide o záväzok voči Podnestersku, ktoré podporuje od pádu sovietskej vlády v 90. rokoch.

„Už to nie je tabuizovaná téma ako predtým,“ vyhlásil minister a ako príklad uviedol, že po ruskom útoku na elektrickú rozvodňu na juhu Ukrajiny zostala podnesterská oceliareň, kľúčový vývozca, prakticky bez prevádzky. Priznal, že ak by boli dodávky plynu do Podnesterska prerušené, región by potreboval finančnú pomoc, aby prežil a vyhol sa humanitárnej katastrofe.

Gazprom sa k stretnutiu s moldavským ministrom nevyjadril. Parliсov v pondelok (25. 11.) hovoril so šéfom Gazpromu, aby prediskutovali alternatívne trasy zásobovania Podnesterska v prípade zastavenia tranzitu cez Ukrajinu. Súčasná tranzitná dohoda Ukrajinou a Ruskom vyprší 31. decembra a Ukrajina vyhlásila, že ju nepredĺži. Neuznaný, Ruskom podporovaný región Podnestersko je vo veľkej miere závislý od ruského zemného plynu dodávaného cez Ukrajinu.

.