Panva Vaca Muerta Foto :YPF

Buenos Aires 31. októbra 2024 – Nová argentínska, trhovo orientovaná vláda, ako aj obavy z dodávok energií z Blízkeho východu a iných krajín, či snaha dosiahnuť postavenie významného hráča na globálnom trhu s energiami sú hnacími motormi boomu ťažby uhľovodíkov na juhu argentínskej časti Patagónie, kde sa nachádza obrovská bridlicová formácia Vaca Muerta, v španielčine „mŕtva krava“. Téme sa venovala agentúra Reuters.

Ťažba bridlicovej ropy a plynu v rovinatej a vyprahnutej krajine prudko stúpa. Frakovacie vrty pribúdajú rekordným tempom, budujú sa nové plynovody, ktoré majú prepraviť plyn na sever, do hlavného mesta Buenos Aires, a po nakoniec, po spustení prevádzky skvapalňovacích závodov, aj ďalej do sveta.

„Tu sa buduje naša energetická budúcnosť,“ hlása obrovský modrý billboard štátneho energetického gigantu YPF pri bridlicovom meste Anelo, kde sa rýchlo stavajú nové domy. Počet obyvateľov mesta sa za posledný rok zvýšil o 10 %.

Argentínska vláda pod vedením libertariánskeho prezidenta Javiera Mileia, ktorý podporuje ťažobný sektor, tlačí na vývoz ropy a plynu, od ktorého očakáva prílev potrebnej cudzej meny na vytvorenie rezerv, a tiež zavádza rôzne opatrenia na prilákanie veľkých investícií.

Vaca Muerta, oblasť o veľkosti Belgicka, má druhé najväčšie zásoby bridlicového plynu na svete a štvrté najväčšie zásoby bridlicovej ropy. Na svetovej energetickej scéne hrá zatiaľ malú úlohu, je však veľmi perspektívna. Investori sú viac než pripravení privítať nový a stabilný zdroj ropy a LNG v čase narastajúcich konfliktov na Blízkom východe, kde sa ťaží ropa, zatiaľ čo plynárenský gigant Rusko vedie vojnu na Ukrajine a Venezuela zostáva vyvrheľským štátom.

V ťažiarskych mestách, ako je Anelo, je rýchly nárast aktivity očividný: ešte pred niekoľkými desaťročiami to bola ospalá dedinka s hŕstkou domov. Teraz má hotely, reštaurácie a dokonca aj kasíno pre pracovníkov energetického sektora, ktorí sa sem húfne sťahujú.

„Boom je už tu,“ hovorí 70-ročná Monica Paredesová, jedna z prvých obyvateliek Anela, sediac pred svojím takmer polstoročným domom neďaleko centrálneho námestia. „Predtým tu nič nebolo, nič.“

Miestny guvernér hovorí, že v Anele za posledný rok pribudlo 1000 obyvateľov. To zaťažilo miestnu infraštruktúru, čo predstavuje širšiu výzvu pre rast.

Na minulotýždňový veľký energetický summit v regióne pricestovali tisíce manažérov sa hrnú do regiónu na, ktorý sa začína v stredu, s plánmi na budovanie infraštruktúry, export LNG a energetickými dohodami. Hotely v hlavnom meste regiónu Neuquen a okolí boli obsadené.

„Rast je taký závratný, že infraštruktúra nedokáže držať krok s rýchlosťou rastu počtu ľudí,“ povedal v tejto súvislosti José Luis Sureda, bývalý argentínsky tajomník pre uhľovodíkové zdroje.

Globálny hráč do roku 2030?

Vaca Muerta má potenciál stať sa „korunovačným klenotom“ Argentíny, ktorá roky bojuje s hospodárskymi krízami s vyčerpanými rezervami v cudzej mene, trojcifernou infláciou a výraznými politickými zmenami medzi ľavicou a pravicou.

Niektoré z týchto obáv pretrvávajú, ale libertariánsky Milei zmenila náladu investorov zavedením politík zameraných na podporu súkromného sektora a úsporné opatrenia na nápravu ekonomiky – aj keď chudoba vzrástla.

Program investičných stimulov poskytuje veľkým projektom v oblastiach, ako je energetika a ťažba, daňové úľavy a lepší prístup na kontrolované devízové trhy, čo stimuluje investície.

„Naplánovali sme investíciu 1,2 miliardy dolárov do nášho poľa Rincón de Aranda, aby sme desaťnásobne znásobili našu produkciu ropy,“ povedal agentúre Reuters Horacio Turri, výkonný riaditeľ prieskumu a ťažby veľkého miestneho producenta Pampa Energy. Dodal, že hlavnou výzvou pre sektor je prechod k exportu, vďaka ktorému by sa energia mohla stať pre argentínsku ekonomiku založenú na poľnohospodárstve rovnako dôležitou ako sója či kukurica. Turri vyjadril nádej, že by sa tak mohlo stať do roku 2030.

Hlavnou prekážkou zostáva logistika. Argentíne stále chýba kapacita na vývoz LNG, ktorej úplné vybudovanie potrvá roky. Budovanie miestnych ciest, škôl a bývania v miestach, ako je Anelo, stále zaostáva.

Bývalý minister pre uhľovodíkové zdroje Sureda sa domnieva, že rozvoj nových zdrojov ropy v nasledujúcich rokoch predbehne rozvoj plynu, pretože ropu je jednoduchšie prepravovať na svetové trhy, a to aj napriek úzkym miestam v potrubiach. Plyn čelí zložitejšej výzve: nedostatku zariadení na jeho premenu na skvapalnený zemný plyn určený na vývoz.

Hlavnou prekážkou zostáva správne nastavenie logistiky. Argentíne stále chýbajú kapacity na export LNG, ktorých úplné vybudovanie bude trvať roky. Miestne cesty, školy a bývanie na miestach, ako je Anelo, stále musia dobiehať.

Sureda, bývalý minister pre zdroje uhľovodíkov, povedal, že nová ťažba ropy v nadchádzajúcich rokoch predbehne plyn, pretože ropa sa ľahšie dodáva na svetové trhy, a to aj napriek prekážkam ropovodu. Plyn čelí zložitejšej výzve: nedostatku zariadení, ktoré by ho premenili na LNG na export.

„Vaca Muerta môže poskytnúť 2 milióny barelov denne bez akýchkoľvek problémov,“ dodal Sureda. Produkcia bridlicovej ropy v Argentíne je v súčasnosti okolo 400 000 barelov denne. „Ale aby sa to stalo, sú potrebné iné veci: viac infraštruktúry na prepravu ropy do prístavov a oveľa viac pracovnej sily a vybavenia,“ dodal.

Stále viac ľudí začína veriť snu, že Argentína by sa mohla stať významným globálnym energetickým hráčom. Počet frakovacích vrtov na ťažbu bridlicovej ropy a plynu tento rok prudko vzrástol. Investície stúpajú. Produkcia láme rekordy.

„Ak všetko pôjde dobre, Argentína by mohla byť do roku 2030 globálnym hráčom,“ povedal Daniel Dreizzen, riaditeľ poradenskej firmy Aleph Energy a bývalý tajomník energetického plánovania.

Jedným z kľúčových cieľov energetických firiem je schopnosť Argentíny vybudovať svoje plynovody a terminály na export plynu. Významná dohoda o termináli LNG medzi argentínskou YPF a malajzijským Petronasom je neistá, uviedli odborníci z odvetvia, čo tento problém podčiarkuje. Avšak aj keby sa pohla dopredu, vybudovanie infraštruktúry by trvalo roky a stálo miliardy dolárov.

„Ropa je veľmi zisková, ale plyn potrebuje väčšiu infraštruktúru,“ povedal Dreizzen, ktorý predpovedá, že ročné investície do sektora by sa mohli v nasledujúcich ôsmich rokoch takmer zdvojnásobiť na približne 23 miliárd dolárov. „Musíte stavať potrubia, skvapalňovať, prepravovať, súťažiť so Spojenými štátmi. Je to dlhodobý projekt,“ uzavrel expert pre agentúru Reuters.