Generálny riaditeľ SPP Vojtech Ferencz Foto: Erika Vodičková

Horný Smokovec 26. septembra 2024 – Spoločnosť SPP je na nadchádzajúcu zimu pripravená ako nikdy predtým a svojím zákazníkom, priemyselným odberateľom aj domácnostiam, garantuje bezpečné dodávky plynu v akejkoľvek situácii, napriek tranzitným rizikám vyplývajúcim z konfliktu na Ukrajine a ukončenia rusko-ukrajinskej zmluvy o preprave plynu ku koncu roka. Na tradičnej Jesennej konferencii Slovenského plynárenského a naftového zväzu v Hornom Smokovci to povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SPP Vojtech Ferencz.

“Plynárenstvo je dlhodobo stabilným pilierom hospodárstva Slovenskej republiky pre jeho úlohu v priemysle a vykurovaní. Pre mnohých je zásadnou podmienkou, bez ktorej niet prosperity a tepla,” uviedol Ferencz.

Z pohľadu SPP zhodnotil uplynulý rok ako úspešný, keďže spoločnosť potvrdila pozíciu najvýznamnejšieho dodávateľa energií v Slovenskej republike. Spolu s dodávkou plynu a elektriny intenzívne pripravovala projekty vlastnej výroby energií a zodpovedne pracovala na zaistení bezpečnosti dodávok plynu do budúcnosti pre všetkých svojich odberateľov, konštatoval Ferencz s tým, že zákazníci sa vďaka tomu nemusia báť klesajúcich teplôt a nadchádzajúcej zimy. 

“Už teraz môžem povedať, že na nadchádzajúcu zimu sme pripravení ako nikdy predtým. A to aj napriek tranzitným rizikám, ktoré plynú z konfliktu na Ukrajine a ukončenia zmluvy o preprave plynu ku koncu tohto roka,” zdôraznil Ferencz a pripomenul, že SPP má diverzifikačné kontrakty s renomovanými spoločnosťami. “Zabezpečili sme prepravnú kapacitu zo západu. A v zásobníkoch plynu na Slovensku sme uskladnili rekordné množstvá plynu. Našim zákazníkom, od veľkých priemyselných odberateľov až po domácnosti, preto garantujeme bezpečné dodávky plynu v akejkoľvek situácii,” povedal šéf SPP.

Súčasne zdôraznil, že aj bezpečnosť dodávok má svoju cenovku. Cenu samotnej komodity vždy určuje trh a je tak viac-menej rovnaká, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. “S jej zabezpečením a prepravou na Slovensko sú však v prípade ukončenia prepravy cez Ukrajinu spojené dodatočné náklady spojené s inými tranzitnými trasami alebo náklady spojené so skladovaním plynu,” upozornil Ferencz.

Dlhodobou témou z hľadiska budúcnosti je podľa jeho slov najmä dekarbonizácia a s ňou spojená postupná zmena v energetike. SPP to ako ako dodávateľ čoraz viac vidí u svojich zákazníkov, na ktorých meniace sa požiadavky reaguje,”poznamenal šéf SPP.

“Domnievam sa, že z hľadiska charakteru slovenského hospodárstva to platí osobitne. Našou chrbtovou kosťou bol vždy silný strojnícky, hutnícky, elektrotechnický či chemický priemysel. Všetky majú spoločného menovateľa a tým je energetická náročnosť,” pripomenul Ferencz.

Alfou a omegou slovenského hospodárstva je export, a to najmä jeho dôležitej súčasti, ktorou je automobilový sektor a celý subdodávateľský reťazec. Práve automobilky a ich materské koncerny totiž majú ambiciózne ciele dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2040. Nielen u seba, ale aj u všetkých svojich dodávateľov, konštatoval Ferencz.

Keďže bez príspevku energetiky nie je možné dosiahnuť ciele v oblasti dekarbonizácie, konkrétne riešenie v tejto oblasti čakajú odberatelia práve od SPP, ktorého biznis sa preto mení spolu s ich požiadavkami, povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SPP.

“Vieme pritom, že ak má byť dekarbonizácia úspešná, musí zohľadňovať predovšetkým potreby zákazníka. A musí zachovať konkurencieschopnosť európskeho priemyslu v súťaži so svetovou konkurenciou,” zdôraznil Ferencz s tým, že regulácia, či už na úrovni EÚ, ale aj na Slovensku musí vytvárať predpoklady na to, aby sme vedeli dekarbonizovať a zároveň zostali konkurencieschopní, v opačnom prípade riskujeme zlyhanie.

“Dovolím si podotknúť, že aj vďaka rozvinutej plynárenskej infraštruktúre a náhrade tuhých a kvapalných fosílnych palív za zemný plyn dnes produkujeme menej emisií skleníkových plynov ako v minulosti” pripomenul šéf SPP, podľa ktorého ani z hľadiska budúcich nárokov dekarbonizácie nemusí byť jediným riešením len elektrifikácia. Jej súčasťou budú aj plynné palivá. “Povedal som plynné palivá, lebo pôjde najmä o nízkoemisný biometán a vodík, ktoré postupne nahradia fosílny plyn. Pozerajme sa preto na znižovanie emisií skleníkových plynov ako na príležitosť pre plynárenstvo,” zdôraznil Ferencz.

Dekarbonizáciu plynárenstva označil za spoločnú zodpovednosť sektora. “Ak si chceme zachovať pozíciu, musíme sami aktívne prispieť k zmene. Jednou z možností je rozvoj výroby biometánu a iných nízkoemisnych plynov a príprava infraštruktúry na vodík,” konkretizoval šéf SPP, podľa ktorého to platí aj v prípade podpory nízkoemisnej výroby elektriny z OZE a jadra. Jej rozvoj je aj v prospech plynárenstva, keďže ju v budúcnosti bude možné využiť na výrobu vodíka, dodal Ferencz s tým, zmena nepríde z roka na rok.

“Zemný plyn je z hľadiska množstva, ale aj flexibility dôležitou zložkou súčasného energetického mixu. Dovolím si tvrdiť, že bude nenahraditeľnou zložkou aj v budúcnosti. Snažme sa preto využiť možnosti na jeho ťažbu u nás doma,” vyzval šéf SPP, ktorý zároveň zdôraznil, že je potrebné spraviť čo najviac pre zvýšenie energetickej efektívnosti pri spotrebe plynu.

“ESCO služby a iné opatrenia na znižovanie spotreby plynu sú k dispozícii hneď a sú overené. Po príklady nemusíme ísť ďaleko. Vďaka ESCO službám, ktoré poskytuje naša

dcérska spoločnosť ESCO Slovensko šetrí neďaleká nemocnica vo Vyšných Hágoch každý rok až 250 000 eur a 2,8 GWh energie,” vyčíslil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SPP s tým, že rovnako je možné znižovať spotrebu aj v domácnostiach. 

Overené programy dlhodobých zvýhodnených pôžičiek na rekonštrukcie bytových domov cez Štátny fond rozvoja bývania by podľa neho mohli byť rozšírené aj na rodinné domy. Ferencz vyzval aj na podporu technologicky neutrálnych programov grantov a zvýhodnených pôžičiek na zateplenie a výmenu okien v domácnostiach, keďže príjmy tých slovenských nemusia na tieto nevyhnutné investície stačiť.

Vyššia energetická efektívnosť a zníženie spotreby plynu umožnia získať čas na prípravu projektov výroby biometánu a vodíka. Dovtedy môžu odberatelia využívať zemný plyn napr. v kondenzačných kotloch.

“Využime túto zmenu vo svoj prospech. Nakoniec, zmena pre naše plynárenstvo nie je nič nové. Jednou zásadnou sme si za takmer 170 histórie už prešli, keď zemný plyn nahradil svietiplyn,” uzavrel predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SPP Vojtech Ferencz.