Praha 1. júla 2024 – Česko bude musieť hľadať ďalšie kapacity plynu v zahraničí. Rokovať bude najmä o termináloch v Nemecku, v hre ale môžu byť aj zariadenia v Holandsku, v Poľsku a ďalších krajinách. Pri príležitosti slávnostného začatia výstavby pevninského LNG terminálu v severonemeckom Stade to v piatok (28. 6.) povedal minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela s tým, že spotreba plynu porastie. Informovala o tom agentúra ČTK.

V súčasnosti má Česko v spolupráci s energetickou skupinou ČEZ do roku 2027 prenajatú časť plávajúceho LNG v holandskom Emmeshavene, kde má k dispozícii asi 3 bcm plynu ročne. Ďalšie kapacity si ČEZ prenajal od roku 2027 v severonemeckom Stade, kde bude mať zarezervovanú kapacitu 2 bcm ročne na 15 rokov s možnosťou predĺženia až na 25 rokov.

V termináli v Stade tak bude mať ČR zaistených menej plynu ako v súčasnosti v Eemshavene. „To znamená, že pokiaľ si chceme uchovať túto kapacitu alebo ju prípadne aj navýšiť, budeme musieť hľadať ešte ďalšiu kapacitu. Zároveň to ale zodpovedá nášmu princípu diverzifikácie zdrojov pre znižovanie rizika porúch, napríklad na tranzitných cestách,“ povedal Síkela.

Štát preto bude podľa ministra rokovať predovšetkým v Nemecku, kde vznikajú ďalšie terminály a ČR už o nich rokuje. Medzi ďalšími eventualitami Síkela spomenul napríklad rozširovaný terminál v holandskom Rotterdame a ďalšie projekty, ľahko napojiteľné na existujúcu plynovú infraštruktúru. Témou potom podľa ministra môže byť aj obnovenie rozhovorov s Poľskom, kde ČEZ už v minulosti rokoval, avšak zatiaľ bez výsledku. Naopak, na kapacitu v Eemshavene sa podľa ministra nebude možné dlhodobo spoliehať, pretože sa v budúcnosti počíta s jeho prebudovaním na vodíkový terminál.

Rokovanie o nových kapacitách potvrdil aj podpredseda predstavenstva ČEZ Pavel Cyrani. Spoločnosť podľa neho okrem LNG rieši aj možnosti ďalšieho dovozu potrubného plynu z Nórska alebo z južnej Európy. „Musíme to následne poskladať dohromady,“ dodal.

Potreba zaistenia ďalších kapacít podľa Síkelu vychádza z predpokladu, že spotreba plynu v budúcnosti porastie. Vlani síce bola spotreba plynu v Česku najnižšia od roku 1992, keď predstavovala 6,76 bcm, v nasledujúcich rokoch však zrejme, aj pre odklon od uhlia, opäť porastie.