Moskva 26. júna 2024 – Rusko za jún zvýši tržby z predaja ropy a plynu medziročne o viac ako 50 %, na 9,4 mld. USD. Na základe svojich prepočtov to podľa agentúry ČTK uviedla agentúra Reuters. Vývoj podľa nej jednak odráža pokles dotácií rafinériám, jednak schopnosť ruskej ekonomiky obmedziť dosahy západných sankcií.
Pokiaľ ide o ceny v rubľoch, výpočty Reuters ukazujú, že Rusko v júni získa z predaja ropy a plynu približne 814 mld. rubľov. V máji príjmy z predaja týchto energetických surovín predstavovali 794 mld. a vlani v júni 529 miliárd rubľov.
Očakáva sa, že dotácie rafinériám z rozpočtu od mája klesnú o 60 miliárd rubľov. Subvencie zahŕňajú aj platbu, ktorá povzbudzuje rafinérie, aby predávali svoju produkciu na domácom trhu, namiesto toho, aby ju vyvážali za vyššiu cenu.
Údaje o júnovom vývoji rozpočtu ministerstvo financií zverejní 3. júla. Na celý tento rok vláda počítala s federálnymi príjmami z predaja ropy a plynu v objeme 10,7 bilióna rubľov, čo by bolo o 21 % viac ako v roku 2023, keď nižšie ceny ropy a pokles exportu plynu znížili príjmy o 24 %.
Príjmy z predaja ropy a plynu sú pre Kremeľ najdôležitejším jednotlivým zdrojom hotovosti. Za posledných desať rokov predstavujú tretinu až polovicu celkových príjmov federálneho rozpočtu.
Vojenský konflikt na Ukrajine prinútil Západ k zavedeniu početných sankcií, ktorých zmyslom je obmedziť Rusku príjmy z predaja surovín. Rusko ale dokázalo presmerovať export ropy z Európy do Indie a do Číny, čím si zaistilo toľko potrebné peniaze do rozpočtu. Ten je teraz v deficite, pretože Moskva vynakladá značné prostriedky na obranu a bezpečnosť.
Rusko výrazne zvýšilo výdavky na obranu a bezpečnosť od začatia invázie svojich vojsk na Ukrajinu vo februáre 2022. Výsledkom boli dva ročné deficity presahujúce tri bilióny rubľov, čo sú približne 2 % HDP. Vláda tieto deficity financovala domácimi pôžičkami a čerpaním peňazí z Fondu národného blahobytu, čo je ruský štátny investičný fond, v ktorom vláda zhromažďuje peniaze na horšie časy.
Ruský prezident Vladimír Putin pochvalne hovorí o vysokom tempe hospodárskeho rastu Ruska s tým, že predstihuje tempo západných ekonomík. Za minulý rok ruská ekonomika vykázala rast o 3,6 %, zatiaľ čo v roku 2022 po spresnení dát o 1,2 % klesla.
Ekonómovia, ktorí pôsobia v Rusku, ale upozornili na zlú kvalitu hospodárskeho rastu. Napríklad uvádzajú, že výroba rakiet a granátov síce môže prispieť k vyššiemu rastu HDP, ale ponúka len obmedzený prínos pre obyvateľstvo.