Ilustračné foto: Enter Engineering dodávateľ inžinieringu, obstarávania a výstavby pre MTO

Taškent 16. apríla 2024 – Uzbekistan chce využívať svoj zemný plyn na výrobu produktov s vyššou pridanou hodnotou. Konkrétnym výsledkom tohto plánu je budovanie obrovského chemického komplexu, ktorý by mal z plynu vyrobený metanol následne používať na výrobu plastov a iných polymérov. Téme sa venoval portál Natural Gas World (NGW).    

V Strednej Ázii, regióne charakterizovanom veľmi pomalými ekonomickými a politickými zmenami, vyniká Uzbekistan. Za prezidenta Šavkata Mirzijojeva, ktorý prevzal moc po smrti autokrata Islama Karimova v roku 2016, prešla krajina radikálnou reformou. Zbavila sa statusu uzavretej krajiny, otvorila sa zahraničným investíciám, pričom sa zmiernili ekonomické obmedzenia a bola sprivatizovaná veľká časť ekonomiky.

Kľúčovým slovným spojením v Mirzijojevovom ekonomickom pláne je pridaná hodnota, a to aj v sektore zemného plynu. Uzbekistan je obdarený značnými zásobami, ktoré chce vláda využiť na vývoj produktov s vyššou pridanou hodnotou, píše naturalgasworld.com.

Od plynu po plasty

Presne takéto uvažovanie stojí aj za projektom Methanol-to-Olefins Gas Chemical Complex (MTO GCC), teda chemického komplexu na výrobu olefínov (alkénov) z metanolu, za 3,3 miliardy dolárov. Ten je budovaný v novovytvorenej slobodnej ekonomickej zóne neďaleko Buchary. Najväčší projekt svojho druhu v Strednej Ázii má byť uvedený do prevádzky v roku 2026 a premeniť 1,3 miliardy m3 plynu z domácej produkcie ročne na metanol, ktorý sa potom použije na výrobu 1,11 mil. ton plastov a iných polymérnych produktov. Jeho developerom je SANEG, najväčšia súkromná ropná a plynárenská spoločnosť v Uzbekistane.

„MTO GCC ukazuje, že podnikateľské prostredie v Uzbekistane je teraz iné,“ povedal pre NGW Bachodur Chafizov, generálny riaditeľ Karakulskej slobodnej ekonomickej zóny (FEZ), kde sa projekt nachádza. „Prechádzame na nový spôsob manažmentu našich zdrojov, priťahujeme nové investície a sme pripravení spolupracovať s medzinárodnými spoločnosťami,“ dodal pre NGW s tým, že v tejto časti sveta je MTO bezprecedentným projektom a ukazuje, že Uzbekistan je novým miestom rastu s obrovským potenciálom

Uzbekistan je vnútrozemská krajina, čo predstavuje výzvu pre vývoz tovaru na svetové trhy. Očakáva sa však, že väčšina produkcie MTO GCC – 56 % – sa bude predávať lokálne, čím sa nahradí jej dovoz. Čína, Turecko, India, stredná a západná Európa a ďalšie krajiny SNŠ majú byť cieľovými trhmi pre zvyšných 44 %.

Výrobný mix zahŕňa ročnú produkciu 350 000 t polypropylénu, 300 000 t polyetyléntereftalátu, 280 000 t vysokohustotného polyetylénu, 100 000 t etylénvinylacetátu a 80 000 t polyetylénu s nízkou hustotou. Je to vôbec prvýkrát, čo budú niektoré z týchto produktov vyrobené v Uzbekistane. Majú byť použité pri výrobe finálnych výrobkov z viac ako 20 sektorov uzbeckého hospodárstva vrátane ľahkého priemyslu, medicínskych produktov a zariadení, textilu, automobilovej výroby, obalov a stavebníctva.

MTO GCC má tiež pritiahnuť množstvo ďalších projektov do Karakul FEZ. SANEG sa spojil s národnou ropnou spoločnosťou Uzbekneftegaz, aby vybudovali ArkChemical, ďalšie zariadenie na rovnakom mieste, ktoré bude spracovávať 430 000 t ťažkého benzínu ročne na 280 000 t etylénu, 100 000 t propylénu a 50 000 t pyrolýzy ročne, ktoré majú slúžiť ako ďalšie vstupné suroviny pre MTO GCC. Naopak, ďalšie zariadenia plánované v zóne budú využívať produkty MTO GCC ako suroviny na výrobu hnojív, textílií, podláh a kobercov a stavebných potrieb.

„Model klastrov, ktorý používame, nám umožňuje implementovať tieto zmeny efektívne a zrýchleným tempom vďaka kumulatívnemu efektu a vertikálnej integrácii,“ hovorí Chafizov. „Vláda vytvára dobré podmienky pre rozvoj, SANEG je producent plynu, plynárenský chemický klaster jeho spracovateľom a výrobcovia konečných produktov sídlia vo FEZ,“ opísal pre NGW.

Pokrok a financovanie

V súčasnosti prebiehajú prípravné práce na 243-hektárovom zrovnanom pozemku, ako aj potrebné obstarávania, povedal technický riaditeľ MTO GCC Ruslan Navruzov. „Už sme zazmluvnili alebo vybrali dodávateľov pre približne dve tretiny všetkých mechanických zariadení, ktoré požadujeme. Prípravné práce na stavenisku prebiehajú a 100 % zariadení na dlhodobú výrobu je už objednaných,“ špecifikoval.

V duchu presadzovanej uzbeckej hospodárskej liberalizácie bude MTO GCC súkromne financované. SANEG vkladá do projektu 1 miliardu dolárov a rokuje o zabezpečení ďalšieho financovania od medzinárodných bánk a exportno-importných agentúr. Skutočnosť, že projekty, technológie a vybavenie projektu poskytujú veľké známe medzinárodné spoločnosti, ho robí atraktívnejším pre financovanie za výhodných podmienok, hovorí Navruzov.

Zoznam zahraničných účastníkov projektu je dlhý. White & Case a Mott Macdonald pôsobia ako právni a environmentálni poradcovia, zatiaľ čo medzi inžinierskych a dizajnérskych partnerov patria Chemtex, Scientific Design Co., GS E&C, Hyundai E&C, ECI Group a Wood. Medzi poskytovateľov licencií sú Sinopec, Air Products, Lummus Technologies Koch, Grace, Chevron Phillips Chemical, Versalis a Topsoe.

MTO GCC má nákupcov pre približne 60 % budúcej produkcie, čo dáva veriteľom väčšiu istotu. Navruzov je presvedčený, že existuje dopyt po 100 % jeho kapacity. „Naším cieľom je však maximalizovať zisk predajom časti produkcie na spotovom trhu,“ vysvetlil pre NGW.

V snahe zvýšiť príťažlivosť projektu, MTO GCC sa snaží vylepšiť svoje faktory environmentálneho, sociálneho a správneho riadenia (ESG). Viac ako 97 % vody použitej v areáli sa bude recyklovať a v okolí sa plánuje výsadba stromov. Podľa správy o hodnotení environmentálnych a sociálnych vplyvov, ktorú pripravil Mott Macdonald, bude projekt v súlade s najlepšími priemyselnými postupmi na predchádzanie fugitívnym emisiám z výroby. Aj keď sú zariadenia v Karakul FEZ napojené na elektrickú sieť, budú tiež podporované 500 MW solárnou elektrárňou.

Vládna podpora prichádza vo forme osobitného právneho režimu pre Karakul FEZ. MTO GCC bude využívať 50% zľavu z dane z príjmu právnických osôb počas troch rokov po uvedení projektu do prevádzky a oslobodenie od daní z pôdy, majetku a vody počas celej životnosti projektu.

Dodávka plynu

Ako bolo uvedené, SANEG bude dodávať zemný plyn pre projekt z vlastných polí. V rámci Mirzijojevových zmien energetického sektora získala spoločnosť v roku 2019 práva na 103 predtým štátom vlastnených ropných polí s mandátom na zvýšenie upadajúcej produkcie z ich, väčšinou zrelých, ložísk. Spoločnosť odvtedy získala aj jednu z dvoch uzbeckých ropných rafinérií.

Hoci ropa je hlavným zameraním SANEG-u, spoločnosti sa podarilo za posledné tri roky viac ako zdvojnásobiť produkciu plynu zo svojich polí, a to na 1,26 bcm v roku 2023, pričom v budúcnosti je cieľom zvýšenie na 3 bcm využitím ložísk s nízkou priepustnosťou pod konvenčnými formáciami.

Domáca produkcia plynu v Uzbekistane klesá, v roku 2023 zaznamenala piaty rok poklesu v rade, na 46,7 bcm. Vláda sa aj preto dohodla s Ruskom na dodávkach jeho plynu, aby zaplnila medzeru v dodávkach, pričom využila potrebu Gazpromu nájsť nových zákazníkov po strate väčšiny európskeho trhu. V súlade so stratégiou vyššej pridanej hodnoty plánuje tiež zastaviť vývoz do Číny, aby sa uzbecký plyn viac využíval doma, na projekty, ako je MTO GCC. Prečo predávať plyn, keď môžete predať niečo lepšie, uzavrel naturalgasworld.com.