Paríž 28. februára 2023 – Ruské príjmy z exportu ropy a plynu klesli pre cenové stropy a západné sankcie v januári medziročne o 38 %, uviedla v utorok Medzinárodná energetická agentúra (IEA). Dosiahli 18,5 mld. USD, kým pred rokom to bolo 30 mld. USD. Informovala o tom agentúra Reuters.
Výkonný riaditeľ IEA Fatih Birol uviedol, že západné opatrenia zamerané na ruský energetický export dosiahli svoje ciele stabilizovať ropné trhy a znížiť príjmy Moskvy z exportu ropy a plynu.
„Očakávame, že tento pokles príjmov z ropy a zemného plynu bude v nasledujúcich mesiacoch prudší. A ešte prudší v strednodobom horizonte v dôsledku nedostatočného prístupu k technológiám a investíciám,“ povedal Birol pre Reuters.
Medzinárodné sankcie proti Rusku v reakcii na inváziu na Ukrajinu, vrátane cenového stropu 60 USD/barel zo strany krajín G7, spôsobili, že ruská zmes Ural sa oproti Brentu predáva s výraznou zľavou.
EÚ od decembra zakázala aj dovoz ruskej ropy po mori a uvalila sankcie na vývoz technológií potrebných na jej rafináciu do Ruska. USA a Británia tiež zaviedli obmedzenia na dovoz ruskej ropy.
Moskva sa pri financovaní svojich rozpočtových výdavkov spolieha na príjmy z ropy a zemného plynu – v roku 2022 to bolo okolo 11,6 bil. rubľov (154,68 mld. USD) – a bola nútená začať predávať medzinárodné rezervy, aby pokryla deficit zvýšený o náklady na inváziu.
Európa sa snaží odstrihnúť od ruského plynu po tom, ako Moskva v minulom roku prerušila dodávky cez plynovody do EÚ, čo vytlačilo európske ceny plynu na rekordné maximá a prinútilo európske krajiny šetriť a hľadať nové zdroje dodávok.
Krajiny EÚ dosiahli minulý rok pokrok v zlepšovaní energetickej bezpečnosti, vrátane rýchleho rozšírenia OZE a tepelných čerpadiel, tvrdí Birol.
Riziká však podľa neho pretrvávajú a krajiny musia pokračovať v úsilí o úsporu energie a zabezpečenie dodávok. Schopnosť Európy zabezpečiť dostatok plynu by mohol ohroziť rastúci dopyt z Číny alebo úplné zastavenie ruských dodávok.